Wokulski kocha to co go niszczy
W pewnych momentach część pozytywistyczna bohatera przejmuje nad nim władzę i tłumaczy mu, że Izabela nie jest tego warta.. To jest oczywiste - jeśli się zastanawiają - to jemu na 99 proc. nie zależy.. Mężczyzna żyje więc bardziej marzeniami niż rzeczywistością.. Urodzony prawdopodobnie w 1832 roku, pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej.. Dla niej liczy się tylko ona sama.. Jeżeli chodzi o umysłowość Stanisława to na pewno cechowała go inteligencja, pomysłowość, niezwykła zdolność do nauki oraz bardzo duża ambicja (dowodem na to może być jego nauka angielskiego).„Jest to człowiek szalonej energii, ale co się tyczy daru kombinowania, nie powiem, ażeby posiadał go w wysokim stopniu.". Szczegółowa charakterystyka zewnętrzna z cytatamiŻyciorys.. Łęcka często krzywdziła go swoim postępowaniem, co on tłumaczył sobie w taki sposób, by nie zamazać wyidealizowanej wizji panny Izabeli, nie przypisać jej złych intencji.. Jak można tak przeinaczać fakty, […]Stanisław Wokulski jest bohaterem wielowymiarowym, niejednolitym, pełnym wewnętrznych sprzeczności, rozdwojony w sobie i dlatego trudno jest go jednoznacznie ocenić.. Bohater dostrzega wszystkie różnice dzielące go z ukochaną, wielokrotnie zastanawia się, czy dobrze ulokował swoje uczucia.Wokulski ulega zniewalającej sile uczucia, kocha jak romantyk ale próbuje zbliżyć się do Izabeli, stosując typowo kupieckie metody..

Jest zmienny - raz zakochany, innym razem nie.

Po prostu.Izabela nie jest zdolna do okazywania uczuć, do miłości.. Jest oziębła i oschła.. Winę najczęściej lokował więc w samym sobie.Stanisław Wokulski to tytułowy bohater powieści autorstwa Bolesława Prusa - Lalki.. S. Wokulski po wizycie Izabeli i rozmowie z nią.. O tym czego ci nie dawał, co zabrał, jakie popełniał błędy.. Gdy czasem rozmawiam z koleżankami, szczękę zbieram z ziemi.. Ja jednak wierzę, że jeszcze raz zaczął wszystko od nowa.Wie, że miłość do Izabeli zatruwa go, niszczy go „Przed godziną byłem pełen trucizny"- Wokulski w myślach po wizycie Izabeli i rozmowie z nią.. Jest zmienny raz zakochany, innym razem nie „a w tej chwili jestem tak spokojny i - jakiś pusty, jakby uciekła ze mnie dusza i wnętrzności, a została tylko skóra i odzież"˝Wokulski kocha to, co go niszczy˝ - ˝Lalka˝ Bolesława Prusa (plansza 15) opowiadania, przestawiona chronologia, antycypacje i nawroty narracyjne, częściowe i sprzeczne ujawnianie tajemnic, Polifonia, wymowa gestu i przedmiotu, marzenia senne, dobrodziejstwa pamięci, polaryzacja i modyfikacja .Patrzę czasem oniemiały..

Kobieta, którą mężczyzna kocha, czuje to całą sobą.

Wokulski jest to człowiek ogromnie zręczny i energiczny.Wokulski, pod wpływem literatury romantycznej, wykształcił w sobie idealistyczny stosunek do kobiet.. Zmuszony przez ojca, Piotra Wokulskiego, do pracy w Warszawie jako subiekt i kelner w piwiarni u Hopfera, gdzie miał się przyuczać do zawodu.Tam poznał Ignacego Rzeckiego, z którym zamieszkał, co umożliwiło mu podjęcie edukacji.Wokulski najpierw poszedł do Szkoły Przygotowawczej .9.. O czym mówią?. S. Wokulski po wizycie Izabeli i rozmowie z nią.. Wokulski czuje się bezradny.Stanisław Wokulski to lalka - wielokrotnie zwraca uwagę na to, że nie on kieruje swoim życiem.. Aby mieć kompletną wiedzę o bohaterze koniecznie zapoznaj się również z biografią Stanisława Wokulskiego w punktach, która również zawiera cytaty i stanowi uzupełnienie tej charakterystyki.. Tomasz Łęcki, I 6 (126) „…nabywa nasze weksle, nasz serwis, opętuje mojego ojca i ciotkę, czyli - ze wszystkich stron otacza mnie sieciami jak myśliwiec zwierzynę.Wie, że miłość do Izabeli go niszczy: „Przed godziną byłem pełen trucizny.". Reasumując uważam, że uczucia Wokulskiego do panny Izabeli nie można nazwać w pełni romantycznym.Ważnym aspektem miłości jest prawdziwa znajomość drugiej osoby.. Tutaj Wokulski oszukuje sam siebie..

Zdaje sobie sprawę z tego, że Wokulski ją kocha, lecz mimo to ignoruje go.

Zemsta jest bardzo niszcząca i prędzej czy później obraca się przeciwko nam.. Lekcja: "˝Wokulski kocha to, co go niszczy˝ - ˝Lalka˝ Bolesława Prusa" „Wokulski kocha to, co go niszczy…" - „Lalka" Bolesława Prusa Następna plansza >> Pobierz lekcję .Materiały pochodzą z Platformy Edukacyjnej Portalu Wszelkie treści i zasoby edukacyjne publikowane na łamach Portalu mogą być wykorzystywane przez jego Użytkowników wyłącznieLekcja: "˝Wokulski kocha to, co go niszczy˝ - ˝Lalka˝ Bolesława Prusa" Gotowość Wokulskiego do spełniania wszelkich życzeń Izabeli Miłość do Izabeli nastraja bohatera optymistycznie wobec świata, a nawet można rzecz altruistycznie, czego dowodzi fakt założenia przez Wokulskiego spółki do handlu z Cesarstwem, do której .Lekcja: "˝Wokulski kocha to, co go niszczy˝ - ˝Lalka˝ Bolesława Prusa" Padają ze strony przyjaciół różne rozwiązania losu Wokulskiego: Szuman - Wokulski wysadza się wraz z kamieniem w Zasławku Rzecki - Wokulski udaje się w podróż dookoła świata Ochocki .Lekcja: "˝Wokulski kocha to, co go niszczy˝ - ˝Lalka˝ Bolesława Prusa" Po powrocie do kraju zbliża się do rodziny Łęckich: wykupuje ich serwis, srebra i weksle, podczas gry w karty z Tomaszem Łęckim pozwala się ogrywać.Lekcja: "˝Wokulski kocha to, co go niszczy˝ - ˝Lalka˝ Bolesława Prusa" W roku 1962 Jean Fabre, historyk literatury i komparatysta francuski, pisze artykuł na temat walorów kompozycyjnych powieści Bolesława Prusa pod tytułem „Lalka"Lekcja: "˝Wokulski kocha to, co go niszczy˝ - ˝Lalka˝ Bolesława Prusa" Pierwsze rozczarowania bohatera Wzburzony poufałością między panną Izabellą a Starskim, przyjmuje propozycję przyjaciela Suzina i wyjeżdża do Paryża.Tymczasem co widzą, marzyciela, średniowiecznego trubadura, który wymyka się do lasu, ażeby wzdychać i wypatrywać zeszłotygodniowe ślady jej stóp!.

Wiernego rycerza, który kocha nad życie i śmierć jedną kobietę, a innym impertynencje.

Aby przypodobać się Łęckiemu, oraz zyskać pretekst do częstego bywania w domu Tomasza, a co za tym idzie, częstszego niż do tej pory widywania panny Izabeli, postanawia .Mógł być on sławnym uczonym, wielkim naukowcem, co dawałoby mu poczucie własnej godności oraz doprowadziłoby go do spełnienia swoich marzeń a tak poprzez niszczące go uczucie stał się osobą bogatą, szanowaną w kręgu arystokracji, lecz o nie spełnionych celach życiowych.Wokulski nie kochał panny Łęckiej obdarzonej tak wieloma wadami, a jej wyidealizowane wyobrażenie - „On się już nie kocha, ale uwielbia ją, modli się, popadł by przed nią na twarz".. Stanisław Wokulski.. Wierzy w przeznaczenie : „Co za dziwny zbieg wypadków: może po to kupiłem dom Łęckich, ażeby poznać w nim tę drugą.Romantyk:-zapalczywy, kieruje się emocjami-światopogląd ukształtowany pod wpływem romantycznych lektur - przechodzi metamorfozy - targany uczuciami - porywczy, chętny do udziału w akcjach społecznych, np. powstaniu styczniowym - zakochany bez pamięci, zapatrzony w jedną kobietę, całkowicie jej przyporządkowany - idealista, szuka miłości doskonałej, a znajduje tylko tragiczną .. "Lalka" - Kto kogo kocha?. Nie niszcz go/ jej Nie mów o nim źle, nie obrażaj jego nowej partnerki, nie opowiadaj o jego błędach w łóżku publicznie.. Jest zmienny raz zakochany, innym razem nie „a w tej chwili jestem tak spokojny i - jakiś pusty, jakby uciekła ze mnie dusza i wnętrzności, a została tylko skóra i odzież"Wokulski kocha jak romantyk, jednak konsekwentnie i racjonalnie rozstawia „sidła" wokół Izabeli.. Popełniał, jak my wszyscy.. Obiekt swoich uczuć traktuje jak boginię, jak ołtarz, który powstał jedynie po to, by być przez niego czczony.Po powrocie Wokulski kupuję zastawiony przez Izabelę serwis ofiarowując dużą sumę pieniędzy, co pozwala mu na zawarcie znajomości z ojcem Łęckiej - Tomaszem.. Postać ta wywołuje wiele refleksji, począwszy od fascynacji, szacunku i podziwie po sprzeciw i potępienie..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt