Karta pracy zjawisko fotoelektryczne




Na powierzchnię platyny pada promieniowanie o l =150nm.. Wyjaśnienie zjawiska przez Alberta Einsteina.. Rozróżnia się fotoelektryczne zjawisko zewnętrzne (emisja elektronów z danej substancji pod wpływem światła; opuszczające substancję na skutek zjawiska fotoelektrycznego elektrony nazywa się .. Zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne - wzór Einsteina-Millikana.. Ilościowe badanie zjawiska fotoelektrycznego pozwala na sformułowanie jego empirycznych praw tego zjawiska: 1.Karta przedmiotu ważna od roku akademickiego: 2017/2018 4. .. Energia kinetyczna elektronu jest równa energii fotonu którą należy pomniejszyć o pracę konieczną na.. wyrwanie elektronu z powierzchni metalu (mówiąc inaczej: pracę wyjścia W 0)3.. Zad.1 Oblicz najwi ększ ą długo ść fali wywołuj ącej zjawisko fotoelektryczne w płytce srebra, dla którego praca wyj ścia jest równa 7,52 · 10-19 J. (wskazówka: W = h ν 0 = h c/ λ max) odp.. W zjawisku fotoelektrycznym wewnętrznym nośniki ładunku są przenoszone pomiędzy pasmami energetycznymi, na skutek .Praca wyj ścia zale Ŝy od rodzaju metalu.. Zatem:Zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne zachodzi dla metali czyli dla substancji, w których oprócz elektronów na stałe związanych z atomami są także elektrony swobodne.. jesli w danej probowce metalu fotony ultrafioletu wywołują zjawisko fotoelektryczne, zostanie ono wywołane w danej próbce równiez przez swiatlo niebieskie A prawda Bfałsz efekt fotoelektryczny moga wywołac fotony niosace energie równą co najmniej pracy wyjscia charakteryzującej dany metal A prawda Bfałsz elektrony uwolnione z powierzchni metalu w wyniku .Zjawisko fotoelektryczne polega na uwalnianiu, pod wpływem światła, elektronów z powierzchni substancji..

Zjawisko fotoelektryczne.

Zagadnienia: Zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne, prawa rządzące fotoefektem, praca wyjścia elektronów.. Forma kształcenia: studia stacjonarne .. Ilość wybijanych fotoelektronów jest proporcjonalna do natężenia padającego światła.. Znajdź pracę wyjścia, jeśli fotoprąd znika przy U .Z równania Einsteina wynika, że zjawisko fotoelektryczne może zachodzić tylko wtedy, gdy energia padającego fotonu h ν jest większa niż praca wyjścia W z katody.. P.Lenard (1902) - stwierdził , iŜ energia wybitych elektronów w ogóle nie zale Ŝy odgranicy fotoefektu i pracy wyjścia elektronów z fotokatody; wyznaczenie stałej Plancka.. Strona główna.. Temu zjawisku towarzyszy emisja elektronów z oświetlanej substancji.. Wzór Plancka.. • wyjaśnić, n aczym polega zj wisko fotoelektryczne, • posługiwać się pojęciem pracy wyjścia elektronu z metalu, • sformułować warunek zajścia efektu fotoelektrycznego dla metalu o pracy wyjścia W, • podać przykłady zastosowania fotokomórki, • zapisać i zinterpretować wzór na energię32.4 Zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne.. Najpierw zajmiemy się zjawiskiem fotoelektrycznym zewnętrznym.. (PRAWDA / FAŁSZ ) Aby zwiększyć napięcie, do którego naładuje się oświetlona metalowa próbka .Test Zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne, podrozdział podręcznika Świat fizyki dla Klasa I. Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu.Zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne zajdzie, jeżeli energia padającego fotonu będzie większa od energii koniecznej do wybicia elektronu z fotokatody (tj. pracy wyjścia, której wartość zależy tylko od rodzaju materiału, z którego wykonana została fotokatoda)..

Karta pracy- fizyka atomowa.

Zakładamy, że emisja światła odbywa się porcjami (kwantami), i że energia kwantu dana jest wzorem analogicznym do wzoru (2.2.2) tzn.Historia odkrycia zjawiska fotoelektrycznego J.Elster i H.F.Geitel (na fot.)stwierdzili w 1900 r., Ŝe pr ąd fotoelektryczny jest proporcjonalny do nat ęŜenia światła i powstaje natychmiast po o świetleniu metalu.. Elektrony swobodne nie są związane z atomami, mogą poruszać się w całej objętości bryły metalu.Zjawisko to jest podstawą działania fotoogniw i fotorezystorów, a wykorzystywane do zasilania kalkulatorów, satelitów i układów sterujących pracą telewizora za pomocą pilota.. Zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne polega na wyrzucaniu elektronów z powierzchni ciała stałego pod wpływem padającego promieniowania.Temat: Zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne Cel główny: uczeo zapoznaje się ze zjawiskiem efektu fotoelektrycznego zewnętrznego.. (Zjawisko to odkrył Hertz w 1887 r.) .. gdzie: W - praca przejścia potrzebna do uwolnienia fotoelektronu z metalu (siły przyciągania, zderzenia).Fotoelektryczne zjawiska (efekty), ogół zjawisk spowodowanych oddziaływaniem substancji z promieniowaniem świetlnym.Związane jest z przekazywaniem energii fotonów pojedynczym elektronom..

Zjawisko fotoelektryczne - spis zadań.

Znajdź napięcie hamowania.. Znamy e=1,6·10-19 C, c=3·10 8 m/s, h=6,63·10-34 Js.. układ okresowy pierwiastków, poradniki chemiczne, statyw, probówki z roztworem jonów chlorowca, azotan srebra, karta pracy.. Zjawisko fotoelektryczne polega na uwalnianiu, pod wpływem światła, elektronów z powierzchni substancji.. 1 Wprowadzenie Zjawiskiem fotoelektrycznym określa się efekt elektryczny powstający w ciałach pod wpływemPracą wyjścia nazywamy pracę, którą musi wykonać elektron, aby wyrwać się z powierzchni metalu.. (PRAWDA / FAŁSZ ) Liczba wybitych elektronów w zjawisku fotoelektrycznym zależy od częstotliwości promieniowania padającego na metal.. Takie elektrony nazywamy fotoelektronami.. Dualizm korpuskularno falowy.. Zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne polega na emisji elektronów z powierzchni metalu pod wpływem światła o odpowiedniej energii czyli o odpowiedniej częstotliwości lub długości fali świetlnej mierzonej w próżni.Efekt fotoelektryczny.. Zjawisko fotoelektryczne, czyli pochłonięcie fotonu przez atom i emisja elektronu z powłoki leżącej w pobliżu jądra, tj. (1.3.1) W wyniku zajścia tego procesu foton znika, atom zostaje zjonizowany, a wyemitowany elektron ma energię (porównaj wzór (2.3.2)): (1.3.2)Uzupełnij kartę pracy.. Falowe własności materii.. Na powierzchnię metalu, dla którego praca wyjścia jest W=2,22eV, pada p romieniowanie l =200nm..

Wykorzystanie zjawiska fotoelektrycznego zewnętrznego.

Zjawisko fotoelektryczne.. Doświadczenie Davisona - Germera.. Omawiać teraz będziemy doświadczalne dowody kwantowej natury promieniowania.. Energia elektronów, która jest wynikiem fotoefektu, nie zależy od natężenia promieniowania, a jedynie od długości jego fali.Zalecane metody nauczania uczenia się: instruktaż, ćwiczenia praktyczne.. Zjawisko .Zewnętrzne zjawisko fotoelektryczne - fotoemisja - polega na pochłanianiu światła przez materię.. Wzmianka o równaniu Schrodingera.. Nakład pracy studenta .Zjawisko fotoelektryczne - spis zadań.. Rozwiązanie YT 696.. Cele szczegółowe: uczeo zapoznaje się z własnościami spektralnymi lampy rtęciowej (kwarcowej), z pojęciem pracy wyjścia z metalu, zasadą zachowania energii w przypadku zjawiska fotoelektrycznego,Zjawisko fotoelektryczne polega na emisji elektronów z powierzchni metalu pod wpływem padającego promieniowania elektromagnetycznego (światła widzialnego lub promieniowania ultrafioletowego).. Zjawiska fotoelektryczne w fotografii Ćwiczenia Ćwiczenie 1 Na podstawie różnych źródeł informacji przedstaw dziedziny .Energia inetyczna elektronu jest równa energii fotonu pomniejszona o pracę potrzebną na wyrwanie elektronu z poweirzchni metalu (tzw. pracę wyjścia W0) Równanie Einsteina-Millikana Ek=h*n-W0 1eV=1e*1V=1,602*10-19C*1V=1,602*10-19J -----1eV=1,602*10-19J Dwa prawa dotyczące zjawiska fotoelektrycznego:2 Zjawisko f otoelektryczne.. Energia kinetyczna fotoelektronów (i co za tym idzie ich prędkość) nie zależy od natężenia .W zjawisku fotoelektrycznym światło pokazuje więc swe nowe oblicze, na razie - nieznane.. 1/ Wyjaśnij na czym polega korpuskularno-falowa natura światła.. _____ __-_____ 2/ Liczba elektronów emitowanych z katody fotokomórki w zjawisku fotoelektrycznym zależy; A/ pracy wyjścia B/częstotliwości promieniowania padającego na katodę C/ natężenia promieniowania .. W roku 1886 Hertz odkrył, że wyładowanie elektryczne między dwoma elektrodami zachodzi łatwiej, gdy na jedną z elektrod pada promieniowanie nadfioletowe.Efekt fotoelektryczny, zjawisko fotoelektryczne - zjawisko fizyczne polegające na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu (tzw. efekt zewnętrzny) lub na przeniesieniu nośników ładunku elektrycznego pomiędzy pasmami energetycznymi (tzw. efekt wewnętrzny), po naświetleniu jej promieniowaniem elektromagnetycznym (na przykład światłem widzialnym) o odpowiedniej częstotliwości .Zjawisko fotoelektryczne Na czym polega zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne?. Popatrzmy na efekt fotoelektryczny z punktu widzenia koncepcji Plancka.. Zjawisko fotoelektryczne..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt