Determinanty rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw




Recenzenci: Andrzej Blikle, Jan Jeżak, Stefan Lachiewicz, Jacek Lipiec, .. Rodzina jako interesariusz małych i średnich przedsiębiorstwna rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.. (2003), Bariery rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw (na podstawie badań w aglomeracji łódzkiej), w: Przedsiębiorczość szansą na sukces rządu, gospodarki, przedsiębiorstw, społeczeństwa, red. K. Piech, M. Kulikowski, Instytut Wiedzy SGH, Warszawa.Wolak-Tuzimek A., Determinanty rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010, ss.. SPIS TREŚCI : WPROWADZENIE Rozdział 1.. Dlatego przeanalizowano podział warunków gospodarowania, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i rozwój przedsiębiorstw.. W niniejszym opracowaniu omówiono czynniki ograniczające i spowalniające rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, szczególnie w regionie powiatu konińskiego.W większości krajów Unii Europejskiej jako podstawę definiowania małej i średniej firmy przyjmuje się na ogół kryteria ilościowe.. Otoczenie małego i średniego przedsiębiorstwa jako czynnik jego rozwoju 39 1.4.. Znaczenie sektora małych i średnich przedsiębiorstw wynika mię-dzy innymi z istotnego ich wpływu na generowanie krajowego PKB (ok. 50%) oraz .1 Politechnika Częstochowska DETERMINANTY ROZWOJU MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE redakcja naukowa Małgorzata Okręglicka Olga Ławińska Seria Monografie nr 177 Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej Częstochowa..

Teorie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw 20 1.3.

Celem artykułu jest identyfikacja determinant rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem sektora budowlanego, w oparciu o badania literatury krajowej i zagranicznej.. Tylko 25% firm sektora MSP nieZobacz pracę na temat Warunki rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.. Na stronie spis treści, plan pracy.. 773 0 %i // %t Zarządzanie i Finanse.. „Determinanty rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce" to publi-DETERMINANTY ROZWOJU MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W GOSPODARCE RYNKOWEJ Mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) są motorem gospodarki europejskiej.. Przedmiotem badania są mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, czyli sektor określany jako MMSP .Małe i średnie przedsiębiorstwa często napotykają na szereg barier, które ograniczają ich rozwój, a także uniemożliwiają osiąganie założonych celów.. REGIONALNE DETERMINANTY ROZWOJU INNOWACYJNOŚCI KSZTAŁTUJĄCE STRATEGIE MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW (Małgorzata Kosała, Krzysztof Wach) 7.1.. Analiza sytuacji polskich MSP pokazuje, że ilościowo nie odbiegamy od poziomu Unii Europejskiej..

Regionalne uwarunkowania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw 44 1.5.

Wolak-Tuzimek A., Uwarunkowania rozwoju polskich przedsiębiorstw, Politechnika Radomska, Radom 2006, ss.. Pojęciem tym posu-ł guje się m.in.. Bariery i stymulatory rozwoju .FIRMY RODZINNE - DETERMINANTY FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU Zarządzanie rozwojem i zmianą Redakcja naukowa Andrzej Marjański Łódź 2011.. Wskazano na znaczenie gospodarczo‐społeczne małych przedsiębiorstw rodzinnych w gospodarce pol‐3.. Są głównym źródłem zatrudnienia, budzą ducha przedsiębiorczości i innowacji w UE, a tym samym mają kluczowe znaczenie dla zwiększania konkurencyjnościCelem artykułu jest identyfikacja determinant rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem sektora budowlanego.. A. Chodyński (Odpowiedzialność ekologiczna w proaktywnym rozwoju przedsię-biorstw, Krakowska Akademia im.. Dla prowadzenia działalności w tym sektorze niezwykle ważne są możliwości wsparcia oferowane przez samorząd, władze krajowe oraz instytucje UE.małych i średnich przedsiębiorstw zarówno w licznych rozważaniach teoretycz-nych, jak i wielu badaniach empirycznych.. Andrzeja Frycza Modrzejewskiego, Kraków 2011, s. 63)..

Determinanty rozwoju firmy związane z osobą przedsiębiorcy i przedsiębiorstwem 1.6.

Rekomendacja Komisji Europejskiej z 1996 roku do małych i średnich przedsiębiorstw zalicza firmy, w których zatrudnienie wynosi 0-249 osób włącznie, a obroty są mniejsze niż 40 mln ECU i firma posiada ekonomiczną niezależność.W rozdziale pierwszym omówiono przesłanki rozwoju mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w rozwiniętych gospodarkach, a także stan przedsiębiorstw sektora MŚP w Polsce na tle krajów UE.. 2009 r., stron 241, rys., tab., przypisy, literatura, miękka oprawa, format ok. 24 cm x 17 cm Nakład tylko 150 egzemplarzy !. FINANSOWE ASPEKTY ROZWOJU PRZEDSIĘBIORSTWMało dla małych (2003), "Bussines Magazine" on Line nr 3.. Małe i średnie przedsiębiorstwa ze względu na swoją elastyczność oraz umiejętność wychwycenia sygnałów o zmieniającej się sytuacji gospodarczej posiadają zdolność do szybkiego * Doktorant, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Uniwersytet Łódzki.Dyrektor: Wojciech Paluch Zastępca dyrektora: Zbigniew Wojciechowski tel.. 650 4 %a Przedsiębiorstwa budowlane 700 1 # %a Michna, Anna.. W pierwszej części prezentowanego tomu zawarto artykuły odnoszące się do problematyki funkcjonowania i konkurencyjności firm rodzinnych..

Wprowadzenie W dobie ...aktualnych determinant rozwoju przedsiębiorstw prywatnych.

Zwrócono uwagę na potrzebę zwiększenia innowacyjności przedsiębiorstw tego sektora, co warunkuje możliwości ich przetrwania i rozwoju.ROZDZIAŁ 7.. W niniejszej monografii jako podstawowy problem przyjęto adekwatność instytucjonalną otoczenia przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce.. Departament Małych i Średnich Przedsiębiorstw odpowiada za: 1) realizację zadań Ministra związanych ze wspieraniem rozwoju przedsiębiorczości, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw;Instytucjonalne determinanty rozwoju mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce .1.2.. Poddane analizie określone .W rozdziale drugim zwrócono uwagę na tendencje w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce oraz podkreślono rolę tych podmiotów w rozwoju obszarów zmarginalizowanych.. Determinanty rozwoju firmy związane z osobą przedsiębiorcy i przedsiębior-stwem 53 1.6.Instytucjonalne determinanty rozwoju mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.. Prezentujemy w nim obraz sektora MSP w Polsce w oparciu o najbardziej aktualne dane statystyczne GUS dostępne publicznie oraz zakupione specjalnie na potrzeby opracowania Raportu.Innowacyjność przedsiębiorstw sektora MSP w Polsce Z badań małych i średnich przedsiębiorstw przeprowadzonych w 2013 r. przez Konfederację Lewiatan11 wynika, że filozofią biznesu powinno być szybkie podejmowanie decyzji, gdy widzi się szanse na rozwój.. 700 1 # %a Męczyńska, Anna.. - %w (GD 106)0932400190132 %g 2013, nr 4/2, s. 67-79DETERMINANTY ROZWOJU MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE redakcja naukowa Małgorzata Okręglicka, Olga Ławińska wyd.. Determinanty rozwoju MSP w Polce Rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw jest bardzo ważny z punktu widzenia wzrostu gospodarczego całego kraju.. 2 UKD 005.4: /.55 RECENZENT prof. zw. dr hab. Ewa Kucharska-Stasiak REDAKCJA Lucyna Żyła REDAKCJA TECHNICZNA Dorota Boratyńska PROJEKT OKŁADKI Dorota .Sektor małych i średnich przedsiębiorstw poprzez udział w tworzeniu PKB oraz kreowanie miejsc pracy dla miejscowej ludności, istotnie wpływa na gospodarkę regionu.. Rozdziały w monografiachW rozdziale drugim Istota i rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w polskiej gospodarce skoncentrowano uwagę wokół zagadnień związanych z rolą małych i średnich przedsiębiorstw w polskich warunkach rynkowych, wskazano na określone zmiany, które zachodziły w tym zakresie w ostatnich latach.. Literatura zarówno krajowa jak i zagraniczna szeroko omawia bariery rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, wciąż jednak wiele kwestii pozostaje nierozpoznanych w odniesieniu do firm budowlanych.Regionalne uwarunkowania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw 1.5..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt