Zagrożenia infrastruktury krytycznej




TERRORYZM 53 Tomasz Szewczyk Maciej Pyznar Ochrona infrastruktury krytycznej a zagrożenia asymetryczne Termin zagrożenia asymetryczne już od dłuższego czasu funkcjonuje zarówno w teorii stosunków międzynarodowych, Bardziej szczegółowoPorty lotnicze ułatwiają nam podróżowanie, ale ze względu na swoją skalę, są narażone na ataki czy wybuchy paniki, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia pasażerów i obsługi.. Analizując obszary ryzyk związanych z infrastrukturą krytyczną można wyszczególnić pewne kategorie i grupy zagrożeń istotne wpływających na poziom bezpieczeństwa:.. Co więcej, odnoszą się one pośrednio lub bezpośrednio do innych dużych lub zaawansowanych technologicznie obiektów, których struktura lub poziom złożoności wpływają na podwyższenie ich ryzyka zagrożeń.Zabezpieczenia techniczne stosowane w obiektach infrastruktury krytycznej muszą spełniać najbardziej wymagające standardy bezpieczeństwa.. 2 Dz. U. Nr 83, poz. 542.. Istotnym i coraz częściej pojawiającym się problemem są cyberataki.. Potwierdza to ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 o zarządzaniu kryzysowym.Zgodnie z tą ustawą za infrastrukturę krytyczną uważa się systemy oraz połączone ze sobą funkcjonalne obiekty (w tym obiekty budowlane .Słowa kluczowe: infrastruktura krytyczna, zagrożenia infrastruktury krytycznej Wprowadzenie Rozwój cywilizacyjny, którego jesteśmy zarówno świadkami, jak i uczestnikami, przyczynił się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa człowieka..

Zagadnienia organizacyjno-prawne ochrony infrastruktury krytycznej.

Drogi pozwalały na, jak na ówczesne czasy, bardzo szybki transport żołnierzy i sprzętu wojskowego w zagrożone prowincje Imperium Romanum.Infrastruktura w czasie eksploatacji narażona jest na różne zjawiska wywołane działaniem sił natury lub człowieka.. Dla starożytnych Rzymian infrastrukturą krytyczną były przykładowo ich drogi i akwedukty.. 4 Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej przyjęty uchwałą Rady Ministrów z dnia 26 marca 2013 r. 5 Art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym.znaczenia nabrała ochrona infrastruktury krytycznej państwa, a w tym krytycznej infastruktury informatycznej.. 3. ocena.. KATEGORIA I - Zagrożenia wynikające z katastrof naturalnychZnaczenie działań w zakresie zapobiegania zagrożeniom o charakterze terrorystycznym dla obiektów infrastruktury krytycznej (IK)[1] zostało podkreślone w „Narodowym Programie Antyterrorystycznym na lata 2015-2019", w którym wskazano przedsięwzięcia służące podniesieniu skuteczności przygotowania państwa na tego typu zagrożenia .Ochrona infrastruktury krytycznej a zagrożenia asymetryczne Termin zagrożenia asymetryczne już od dłuższego czasu funkcjonuje zarówno w teorii stosunków międzynarodowych, jak i w nauce o bezpieczeństwie..

W oblOchrona infrastruktury krytycznej a zagrożenia asymetryczne.

Ochrona infrastruktury krytycznej przed zagrożeniem elektromagnetycznym: testy, pomiary i zabezpieczenia, które odbędzie się w dniach 06-07 października 2020 w Poznaniu.Należy zwrócić uwagę na dwa wyzwania, które dotyczą infrastruktury krytycznej, a w mojej ocenie są niewystarczająco dostrzegane.. Porty lotnicze to swego rodzaju miasta w mieście.zagrożenia, planów ochrony infrastruktury krytycznej oraz utrzymywanie systemów rezerwowych zapewniających bezpieczeństwo i podtrzymujących jej funkcjonowanie do czasu pełnego odtworzenia.. 3 Dz. U. Nr 83, poz. 541.. IK obejmuje systemy: a) zaopatrzenia w energię, surowce ener - getyczne i paliwa, Na czas nie rozpoznane zagrożenia dla infrastruktury krytycznej powodują zakłócenia i zniszczenia a także niewydolność całych systemów od których zależy normalne funkcjonowanie społeczeństwa i państwa.Infrastruktura krytyczna pełni ogromną rolę w funkcjonowaniu państwa oraz życiu jego obywateli, a ochrona jej jest jednym z najważniejszych celów stojących przed państwem.. 2. zaliczenie.. Ochrona infrastruktury krytycznejPowstała w ten sposób powiązana informa-tycznie infrastruktura jest jednak w większym stopniu podatna na różnorodne zagrożenia..

Zagrożenia dla bezpieczeństwa ...Środki ochrony infrastruktury krytycznej.

Pozwoli to na ocenę aktualnego stanu bezpieczeństwa oraz wskazanie obszarów, w których występują zagrożenia, jak również potencjalne skutki, do jakich może doprowadzić atak cybernetyczny.Ochrona infrastruktury krytycznej przed zagrożeniem elektromagnetycznym: testy, pomiary i zabezpieczenia Poniedziałek, 24 sierpnia 2020 | Seminarium.. Dlatego zabezpieczenie lotnisk jest tak istotne.. W celu przeciwdziałania zagrożeniom oraz ryzykom zniszczenia, uszkodzenia bądź zakłócenia funkcjonowania infrastruktury krytycznej, istotne są realne skoordynowane działania podejmowane przez wszystkie zaangażowane podmioty w obszarze ochrony tej infrastruktury.. Do grupy takich wspólnych działań można by zaliczyć m.in.:Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w latach 2015 i 2016 kontrolę, która miała na celu sprawdzenie prawidłowości zabezpieczenia obiektów infrastruktury krytycznej (IK) istotnych dla funkcjonowania państwa.. Postęp naukowo--techniczny w takich dziedzinach jak energetyka, łączność, transport, opieka zdro-ochrona infrastruktury krytycznej w unii europejskiej Traktat o Unii Europejskiej, który wszedł w życie 1 listopada 1993 r., ustanawiając Unię, określił jednocześnie jej nową strukturę stwierdzając, że „Unię stanowią Wspólnoty Europejskie, uzupełnione politykami i formami współpracy przewidzianymi Traktatem.Infrastruktura krytyczna - termin używany w odniesieniu do zasobów mających podstawowe znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki..

Zasady identyfikacji infrastruktury krytycznej i europejskiej infrastruktury krytycznej.

Rola elementów teleinformatycznych w funkcjonowaniu infrastruktury krytycznej .. 59 6.. Wymagają one specyficznych rozwiązań, które dla rynku security stanowią duże wyzwanie.. Zapraszamy na Seminarium pt.. W wyniku zdarzeń spowodowanych siłami natury lub będących konsekwencją działań człowieka, infrastruktura krytyczna może być zniszczona, uszkodzona, a jej działanie może ulec zakłóceniu, przez co zagrożone może być życie i mienie .Rodzaje zagrożeń dla infrastruktury krytycznej.. Należy pod-kreślić, że istnieje wiele koncepcji związanych z definiowaniem powyższego terminuZagrożenia cyberterrorystyczne dla infrastruktury krytycznej.. Celem rozważań podjętych w niniejszym artykule jest analiza zagrożeń dla informatycznych systemów infrastruktury krytycznej oraz próba scharakteryzowania i oceny systemowych działań podejmowa-nych w .1 Dz. U. z 2013 r. poz. 1166.. Kontrolę przeprowadzono w wybranych podmiotach (operatorzy infrastruktury krytycznej) odpowiedzialnych za ochronę infrastruktury krytycznej: w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa .Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej Zagrożenie - atak z wykorzystaniem jednostki pływającej wypełnionej materiałem wybuchowym, kierowanej drogą radiową lub sternika samobójcę (skuter, łódź motorowa, jacht, kuter lub łódź rybacka) albo akt piractwa z przeprowadzeniem abordażu.. Infrastruktura krytyczna, bazująca szeroko na technologiach teleinformatycznych wymaga ochrony, gdyż może być przedmiotem zainteresowania zorganizowanych grup przestępczych, organizacji terrorystycznych oraz wywiadówidentyfikować zagrożenia oraz dobierać do nich adekwatne zabezpieczenia, oceniać wystarczalność oraz racjonalność ekonomiczną zabezpieczeń w stosunku do zagrożeń, oceniać stan bezpieczeństwa oraz warunki jego doskonalenia i poprawy w kontekście konkretnego systemu infrastruktury krytycznej,ZAGROŻENIA SYSTEMÓW INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ ATAKAMI TERRORYSTYCZNYMI THREATS OF TERRORIST ATTACKS TO CRITICAL INFRASTRUCTURE SYSTEMS Zarys treści: Zgodnie z Ustawą o zarządzaniu kryzysowym infrastruktura krytyczna w Polsce obejmuje 11 systemów, spełniających kluczową rolę w funkcjonowaniu państwa i życiu jego obywateli.Przeprowadzimy kontrolowany atak na elementy infrastruktury krytycznej zgodnie z zatwierdzonym wcześniej zakresem oraz uzgodnionym scenariuszem.. Zagrożenia infrastruktury krytycznej na wybranych przykładach.powiednie zabezpieczenie techniczne - patrz T. Szewczyk, M. Pyznar: Ochrona Infrastruktury Krytycznej a zagrożenia asymetryczne, „Przegląd Bezpieczeństwa Wewnętrznego" nr 2/2010.. administracji publicznej, a także instytucji i przedsiębiorców..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt