Przedstaw proces integracji krajów zachodnioeuropejskich po ii wojnie światowej




Tekst ukazał się w pracy zbiorowej Integracja .PERSPEKTYWY INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ Zapoczątkowany po II wojnie światowej proces integracji europejskiej miał na celu wsparcie odbudowy państw europejskich oraz zaprowadzenie nowego ładu politycznego na Starym Kontynencie.. Tragiczne wydarzenia II wojny światowej miały bezpośredni wpływ na stosunki miedzy państwami zachodnioeuropejskimi oraz na ideę integracji europejskiej, która weszła na zupełnie nowe tory.. Coraz większego znaczenia nabierała więc idea konsolidacji europejskiej.Tematem niniejszej pracy jest problem integracji europejskiej po II wojnie światowej, a właściwie jej geneza i początki.. 25182. odpowiedziała na to pytanie.. Idea politycznego i gospodarczego współdziałania państw trafiła więc na podatny grunt.Po II wojnie światowej z rekomendacji de Gaulle'a Monnet objął funkcję koordynatora procesu odbudowy gospodarki francuskiej.. Pozwoliło mu to zdobyć duży autorytet, dzięki któremu w latach 1947-48 pełnił urząd premiera Francji, a następnie do 1953 roku był .II wojna światowa zebrała najobfitsze żniwo życia ludzkiego w historii świata.W ciągu 6 lat wojny zginęło ponad 60 milionów ludzi, co stanowiło około 3% całkowitej liczby ludności na świecie (ok. 2,3 miliarda).Poniższe tabele przedstawiają straty ludzkie poniesione przez poszczególne państwa.Wyniki II wojny światowej - ogromne zniszczenie kontynentu i utrata hegemonii politycznej i ekonomicznej na rzecz dwóch nowo powstałych supermocarstw: USA i ZSRS - spowodowały, iż idee integracji europejskiej znów zyskały na aktualności..

...🎓 Przedstaw proces integracji krajów zachodnioeuropejskich po II wojnie światowej.

Po zakończonych niepowodzeniem dążeniach Francji do umiędzynarodowienia Zagłębia Ruhry, po pierwszej rewizji Statutu Okupacyjnego na mocy Protokołu petersberskiego z 22 listopada 1949 r.W JAE postanowiono również o utworzeniu rynku wewnętrznego (wolny przepływ towarów, usług, kapitału oraz osób), co miało się stać do 31 grudnia 1992 roku i co uskuteczniono dnia 1 styczna 1993 roku.. Tylko zintegrowana Europa mogła stać się alternatywą dla nacjonalizmów rozwijających się w państwach narodowych.Miało to duży wpływ na proces integracji gdyż pomoc w ramach planu Marshalla uzyskały zarówno paostwa zwycięskie jak i pokonane w wojnie.. Polska w Europie.. Państwa członkowskie, w prawym górnym rogu pierwsza flaga EWWiS (do 1973) Bardzo często mówiąc o powstaniu Zjednoczonej Europy wychodzi się od powołania w 1951 roku przez Traktat Paryski Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.. Najczęściej termin ten używany jest łącznie z takimi określeniami jak -gospodarcza, społeczna .Miało to duży wpływ na proces integracji gdyż pomoc w ramach planu Marshalla uzyskały zarówno państwa zwycięskie jak i pokonane w wojnie.. Kontynuacją tej organizacji jest OECD - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która powstała w 1960 r. Po II wojnie światowej znaczenie paostw europejskich znacznie się zmniejszyło.Początek integracji europejskiej, w formie z jaką kojarzy się ona nam obecnie, nastąpił po II Wojnie Światowej..

... WOS - szkoła podstawowa × Przedstaw proces integracji krajów zachodnioeuropejskich po II wojnie światowej.

Uważał on, że w wyniku II wojny światowej znaczenie poszczególnych państw znacznie się zmniejszyło, a podstawowe problemy krajów europejskich są wspólne.. POJĘCIE ORAZ MODELE INTEGRACJI Termin „integracja" pochodzi od łać.. USA i ZSRS - spowodowały, iż idee integracji europejskiej znów zyskały na aktualności.. Motywy integracji po zakończeniu działań wojennych można sprowadzić do pięciu głównych punktów:19.. INTEGRACJA EUROPEJSKA _____ 19.. Integracja europejska.. Po 1945 ludzie najbardziej potrzebowali nadziei, toteż idea jedności .Działania na rzecz integracji europejskiej po II wojnie światowej podjęte przez państwa Europy zachodniej, wynikały z jednej strony z konieczności odbudowy zniszczonej gospodarki, z drugiej z obawy przed powtórzeniem tragedii wojny.. Zasadniczo sprowadzały się one do haseł pogłębiania współpracy ogólnoeuropejskiej w różnych dziedzinach życia gospodarczego i społecznego oraz budowania więzi natury militarnej.. Jak najkrócej plisss 1 Zobacz odpowiedź 1 odpowiedź maajjciaa - Dążenie do ukształtowania nowej europejskiej tożsamości; po błędach nacjonalizmów Europa wymagała zbudowania wspólnoty nowego rodzaju.. Proces integracji krajów zachodnioeuropejskich po II wojnie światowej- W 1947 r. został ogłoszony plan Marshalla, który zakładał pomoc Stanów Zjednoczonych dla mieszkańców zniszczonej wojną Europy w postaci kredytów oraz żywności.Łączna kwota oferowanej pomocy wynosiła 14 mld dolarów.Proces integracji krajów zachodnioeuropejskich po Il wojnie światowej W 1947 r. zostat ogłoszony plan Marshalla, który zakładał pomoc Stanów Zjednoczonych dla mieszkańców zniszczonej wojną Europy w postaci kredytów oraz żywności.Przedstaw proces integracji krajów zachodnioeuropejskich po II wojnie światowej..

Przesłanki integracji w Europie Zachodniej po II wojnie światowej 3.1.

Świat stał się dwubiegunowy - miejsce dawnych imperiów kolonialnych zajęły dwa supermocarstwa - USA i ZSRR .Po pierwszej wojnie światowej pracowano nad modelami połączenia krajów europejskich pod znakiem pokoju na zasadzie dobrowolności.. Po 1945 r. Europę podzielono na dwa wrogie politycznie obozy.W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu.. Powojenne dyskusje 8 J. Łukaszewski wręcz pisze, że —gdyby nie nieszczęśliwa zbieżność jego Œ tj. Brianda - inicjatywy z wielkim kryzysem ekonomicznym oraz eksplozją ruchów totalitarnych, żerujących na bezrobociu, nędzy i rozpaczy ludzkiej,Szczególnie szybki rozwój idei integracyjnej w Europie nastąpił w II poł. XX wieku, po zakończeniu II wojny światowej.Pojawiło się silne dążenie do utworzenia wspólnoty europejskiej, która pozwoliłaby odbudować Europę po katastrofalnych wydarzeniach drugiej wojny światowej i zapobiec wojnie w przyszłości.. Ważną rolę w procesie integracji końca lat 40. i początku .Zarys historii integracji europejskiej po II wojnie światowej .. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych gospodarki krajów zachodnioeuropejskich przezwyciężały "drugi szok naftowy"..

Mimo trudności i zagrożeń, proces integracji europejskiej stale się posuwa naprzód.

Proces integracji krajów zachodnioeuropejskich po II wojnie światowej - W 1947 r. został ogłoszony.🎓 Przedstaw proces integracji krajów zachodnioeuropejskich po II wojnie światowej.. Na proces budowania tego rynku składało się po pierwsze - przyjęcie, a następnie wdrożenie 282 aktów prawnych.HISTORIA INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ 1.. Integracja polega więc na budowaniu w miarę jednolitej nowej całości z istniejących już elementów.. Nie jest to jednak pierwszy pomysł na połączenie w jednym organizmie politycznym państw naszego kontynentu, jednak wcześniej próbowano tego dokonać siłą, podporządkowując jednemu pozostałe narody.Główne zarysy idei obecnej integracji zaznaczyły się tuż po II wojnie światowej.. Integracja europejska rozpoczęła się od odbudowy gospodarek oraz infrastruktury państw zachodnioeuropejskich.Integracja europejska - określenie stosowane wobec procesu stopniowego integrowania się państw Europy pod względem gospodarczym, prawnym i politycznym.Jej korzeni doszukiwać się można już w epoce starożytnej, jednak jej praktyczne przejawy uwidoczniły się dopiero po zakończeniu II wojny światowej, szczególnie po Kongresie Haskim oraz zawarciu Traktatu paryskiego.Przesłanki integracji europejskiej po II wojnie światowej.. 1) zna główne etapy integracji europejskiej po II wojnie światowej, 2) zna główne cele polskiej polityki zagranicznej, 3) potrafi poda ć przykłady sukcesów polskiej polityki zagranicznej oraz jej główne problemy w stosunkach z s ąsiadami,Niemniej, w rozumieniu współczesnym, integracja pokojowa, która polega na współistnieniu w jednej organizacji międzynarodowej suwerennych państw, w wyniku zadeklarowanej przez narody niewymuszonej woli, zrodziła się jako idea (sukcesywnie wdrażana), po II wojnie światowej.. Proces integracji krajów zachodnioeuropejskich po II wojnie światowej - W 1947 r. został .Proces integracyjny w Europie po II wojnie światowej.. słowa integratio, -onis, które oznacza odnowienie, scalenie, uzupełnienie.. Jednak dopiero tragedia drugiej wojny światowej, tak przerażające zbrodnie holokaustu wraz z całkowitym rozbiciem i osłabieniem kontynentu, uświadomiła rządom państw europejskich potrzebę wspólnego .Po II wojnie światowej oraz ukształtowaniu się świata z podziałem na centrum zachodnie (Ameryka Północna oraz Europa Zachodnia) i centrum wschodnie (ZSRR oraz Chińska Republika Ludowa), w różnych punktach kuli ziemskiej zaczęła wzrastać rywalizacja między tymi dwoma blokami.Bogate, „białe" peryferia (Australia, Nowa Zelandia, RPA oraz coraz bardziej zbliżająca się do .Motywy podjęcia idei integracji kontynentu po II wojnie światowej można sprowadzić do kilku najważniejszych czynników: · Nastąpiła klęska dotychczas panującej, dziewiętnastowiecznej koncepcji państwa narodowego..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt