Skutki walki o granicę wschodnią




W październiku Liga Narodów dokonała podziału spornych ziem.. Bardzo różniły się między sobą.. Koncepcje polskiej granicy wschodniej po I wojnie światowej: Istniały dwie koncepcje kształtu polskiej granicy wschodniej.. Koncepcja inkorporacyjna.. Granice Polski i obszar państwa ukształtowały się także pod wpływem takich wydarzeń jak: Walki o granicę wschodnią - toczonych z Ukraińcami, a następnie z wojskami bolszewickimi (1919 - 1920).. Koncepcje granicy wschodniej: a) Inkorporacyjna - R. Dmowski b) Federacyjna - J. Piłsudski 2.. W okresie rozpadania się monarchii austro-węgierskiej, z inicjatywy posłów ukraińskich w parlamencie wiedeńskim, powstała we Lwowie 18 października 1918 r.O przynależności Górnego Śląska, Warmii i Mazur miały zadecydować plebiscyty przeprowadzone wśród ludności tych ziem.. w Galicji Wschodniej wybuchł zbrojny konflikt polsko-ukraiński.. Szczególnie zaciekłe walki toczyły się pod Lwowem, Rawą Ruską i Chyrowem, które ciągnęły się jeszcze przez cały .Kształtowanie się granic II Rzeczypospolitej - koniec I wojny światowej w 1918 r. przyniósł odbudowę państwa polskiego, którego istnienie przerwał III rozbiór Polski w 1795 r. Formowanie terytorium państwa polskiego rozpoczęte pod koniec 1918 r. trwało do 1922 r. i w takim kształcie przetrwało do wybuchu II wojny światowej 1 września 1939 r.WALKA O GRANICĘ WSCHODNIĄ PO I WOJNIE ŚWIATOWEJ _____ 1..

Polska zaprotestowała.Temat: Walka o granicę wschodnią.

a. koncepcja Romana Dmowskiego.. Pytanie 1 /10.. Linki zewnętrzne.. Przerwij test.. Koncepcje dotyczące kształtu granicy paostwa polskiego koncepcja federacyjna Józefa Piłsudskiego: o granica wschodnia - zakładała utworzenie przy pomocy Polski systemu paostw narodowych: Litwy, Białorusi i Ukrainy, stanowiących przedmurze przeciw Rosji.. 1.Dwie koncepcje dotyczące granicy wschodniej Polski.-inkorporacyjna (Romana Dmowskiego) -federacyjna ( Józefa Piłsudskiego)Przeczytajcie podrozdział „Koncepcje granicy wschodniej" wraz z tekstem źródłowym ze strony 222 i wpiszcie do zeszytu w formie punktów w tabeli założenia każdej z tych koncepcji.Walka o granice II Rzeczpospolitej Polskiej 1918-1923.. .Walka o granice po I wojnie Światowej Polsko-ukraiński konflikt o Lwów i Galicję Wschodnią rozgrzał na tydzień przed powstaniem rządu lubelskiego.. Polsce przypadła mniejsza, część wschodnia (29% terytorium), ale bardziej uprzemysłowiona (ok. 70% przemysłu węglowego) trafiła w Polskie ręce.. Konflikt polsko - ukraiński 31 X/1 XI 1918 r. a) Zajęcie Lwowa przez UkraińcówWALKA O GRANICĘ WSCHODNIĄ PO I WOJNIE ŚWIATOWEJ 1.. Zapoznaj się z tematem - podręcznik strony 222 - 227..

Cud nad Bugiem?b) walki polsko - ukraińskie w Galicji Wschodniej.

b. założenia: - wcielenie do Polski ziem z przeważającą liczbą ludności polskiej - polonizacja mniejszości narodowych.. Bardzo różniły się między sobą.Najdłużej toczyły się walki o granicę wschodnią, nie tylko z Ukraińcami, ale także i z wojskami radzieckimi.. Zwróć szczególną uwagę na: 1.. Od .Walki o granice wschodnie II Rzeczpospolitej Polskiej Po III rozbiorze Polska na długie lata zniknęła z mapy świata.. Koncepcja federacyjna.walki o wschodniĄ granicĘ Idea inkorporacji - propagowana przez Romana Dmowskiego, zakładała włączenie ziem na zasadzie narodowej (Polska dla Polaków); na przyłączanych ziemiach ludność niepolska powinna być w mniejszości, aby łatwo ją było zasymilować z ludnością polską.test > Walki o granicę wschodnią Ważne pojęcia: Idea inkorporacji - propagowana przez Romana Dmowskiego, zakładała włączenie ziem na zasadzie narodowej (Polska dla Polaków); na przyłączanych ziemiach ludność niepolska powinna być w mniejszości, aby łatwo ją było zasymilować z ludnością polskąWALKI O GRANICĘ WSCHODNIĄ - NOTATKA _____ 1.. Dopiero po I wojnie światowej w 1919podpisując traktat pokojowy zwany traktem wersalskim, postanowiono, że Niemcy mają zwrócić Polsce Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie.. 1 lipca Sejm uchwalił powołanie Rady Obrony Państwa w składzie: naczelnik państwa jako przewodniczący, 10 posłów, premier, 3 ministrów i 3 wyższych wojskowych.test > Walki o granicę wschodnią..

O ile w wyżej wymienionych przypadkach sytuację ...Temat: Walka o granicę wschodnią.

Wymień bitwy stoczone przez wojska polskie z siłami ukraińskimi w Galicji Wschodniej.. Pierwsze starcia Skutki wojny Premier Władysław Grabski, liczył na poparcie i pomoc państw ententy w walce z bolszewikami, ale na konferencji w lipcu 1920r.. Walka o granice wschodnie.Przebieg wschodniej granicy byl problemem trudnym do roztrzygnięcia,powstały dwie koncepje zasięgu panstwa na wschodzie:-koncepcja federacyjna Józefa Piłsuckiego,uważał że Polska powinna z Litwą,Białorusią i Ukrainą stworzyc państwo federalne.Walka o granicę wschodnią Polski .. Henryk Mierzwiński, Wojna polsko-sowiecka 1919-1920, Biała Podlaska 1991.. Zajęcie Litwy .Antoni Czubiński, Walka o granice wschodnie Polski w latach 1918-1921, Wyd.. Państwa zachodnie zaproponowały linię podziału przebiegającą wzdłuż tzw. linii Curzona, która była zbliżona do granicy Rosji po III rozbiorze.. Najbardziej dramatyczne walki toczyły się o Lwów, który, choć zamieszkany w .KARTA PRACY KL 7 - Walka o granicę wschodnią - str 222-227 1.. W listopadzie 1918r.. Instytut Śląski, Opole 1993. w Spa(Belgia), brytyjski premier Lloyd George,#matura #historia #powtórka Dziękuję za wsparcie na platformie PATRONITE - Katarzynie J. Jeśli chcesz dołączyć do grona patronów: Walka o granicę wschodnią.. Bitwa o Lwów, Obrona Lwowa- polsko-ukraiński konflikt zbrojny o Lwów, trwający od 1 listopada 1918 r. do 22 maja 1919 r. Bitwa pod Czortkowem (1919 r.)O ile wpływ na kształt granicy zachodniej, północnej i południowej odradzającej się w 1918 roku Rzeczypospolitej miały decyzje podjęte podczas konferencji w Wersalu, to wschodnia granica ukształtowała się w wyniku czynu zbrojnego i polityki faktów dokonanych..

"Walka o granicę wschodnią"- wojna polsko-bolszewicka Co to właściwie było?

W okresie tuż przed zakończeniem pierwszej wojny światowej, i tuż po jej zakończeniu, przebieg polskiej granicy wschodniej, wyznaczała linia frontu.. Koncepcje polskiej granicy wschodniej po I wojnie światowej: Istniały dwie koncepcje kształtu polskiej granicy wschodniej.. W listopadzie 1918 r. wybuchła otwarta wojna polsko - ukraińska o Galicję Wschodnią, na której obszarze proklamowana została Zachodnioukraińska Republika Ludowa.. W czasie I wojny światowej za sprawę Komitetu Narodowego Polski powstała we Francji armia, której dowództwo przejął gen. Józef Haller.. Po powrocie do Polski brała udział m.in. w walkach o wschodnią granicę Polski, wypierając armię ukraińską za rzekę Zbrucz.. Wstaw znak „x" obok stwierdzeń odnoszących się do inkorporacyjnej koncepcji granicy wschodniej.. 1.Dwie koncepcje dotyczące granicy wschodniej Polski.-inkorporacyjna (Romana Dmowskiego) -federacyjna ( Józefa Piłsudskiego) Przeczytajcie podrozdział „Koncepcje granicy wschodniej" wraz z tekstem źródłowym ze strony15 marca 1923 r., po podjęciu odpowiedniej uchwały przez Radę Ambasadorów, w Paryżu pod przewodnictwem premiera Francji Raymond Poincaré, podpisano dodatkowy protokół do Traktatu Wersalskiego zatwierdzający ostatecznie wschodnią granicę II Rzeczypospolitej i uznający tym samym przynależność do niej Galicji Wschodniej i Wileńszczyzny.WALKA O GRANICE-NA WSCHODZIE, NA ZACHODZIE I NA POŁUDNIU O kształcie granic Drugiej Rzeczypospolitej zdecydować mieli, tocząc walki zbrojne, sami Polacy i państwa zwycięskiej Ententy na konferencji pokojowej w Paryżu.. 1 listopada 1918 roku rozgorzał polsko - ukraiński konflikt o Lwów.Zasób składa się z krótkiego wyjaśnienia co zdecydowało o kształcie granicy wschodniej odradzającego się państwa polskiego,osi czasu, dwóch ćwiczeń interaktywnych odnoszących się do Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego oraz nagrania dźwiękowego Stanisława Cat-Mackiewicza - o koncepcji federacyjnej Józefa Piłsudskiego Zawartość:ćwiczenie interaktywne - Błękitna ..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt