Jakie straty poniosła polska w potopie szwedzkim




W tych czasach, argumentują historycy, kawaleria odchodziła już do lamusa.. Kapitulacja: - wielkopolskiego pospolitego ruszenia pod Ujściem, 35 lipiec 1655 - poddanie Poznania Szwedom, pod wpływem Krzysztofa Opalińskiego, wojewody poznańskiego - poddanie Szwedom Litwy przez Janusza Radziwiłła, wojewody wileńskiego (Kiejdany, 20 październik 1655), Warszawy (wrzesień .Jednak momentem krytycznym stał się najazd Szwedów w 1655 roku.. W wyniku Potopu Szwedzkiego liczba ludności w Polsce zmniejszyła się aż o 40 procent.Według Barbary Bieńkowskiej („Straty bibliotek polskich w czasie II wojny światowej", Warszawa 1994) w 1939 r. w różnego rodzaju książnicach w Polsce znajdowało się ponad 50 mln tomów .I rozbiór Polski - 1772 r. - Rosja, Prusy i Austria Pierwszego rozbioru Polski dokonały Rosja, Prusy i Austria na podstawie podpisanego 5 sierpnia 1772 roku traktatu, w którym nasi zaborcy powoływali się na rzekomy rozkład Polski oraz swe rzekome historyczne podstawy prawne do zajmowanych terenów.Przyczyną bezpośrednią rozbioru stała się toczona wojna domowa (tzw. konfederacja barska).Za kilka miesięcy przedstawimy opinii publicznej w Polsce i za granicą, jakie są szacunki strat Polski podczas II wojny światowej - zapowiedział dzisiaj poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.. Według Fundacji Odbudowy Zniszczeń Dokonanych w Czasie Potopu Szwedzkiego w wyniku potopu szwedzkiego w latach 1655 - 1660 Polska straciła gigantyczny majątek.Po ataku wojsk Karola Gustawa Rzeczpospolita wyglądała jak po apokalipsie..

Polska poniosła ogromne straty ludnościowe.

Chodzi mi o liczby.W 1587 roku, po śmierci Stefana Batorego, podczas trzeciej wolnej elekcji królem obrano królewicza szwedzkiego Zygmunta III z dynastii Wazów.. Wojska szwedzkie maszerowały przez pola uprawne, niszczyły zbiory przyczyniając się do klęski głodu.. b. ogromny obszar kraju został bardzo zniszczony - w wyniku strat polska gospodarka pogrążyła się w .Opisz ,, potop" szwedzki 2013-11-17 19:41:31 Ej jakie tereny rzeczopospolita utraciła na rzecz szweji oraz rosji i turcji (czasowo) 2009-11-13 18:36:29 Jakie tereny polska utraciła w XVII wieku na rzecz szwecji a jakie na rzecz turcji?. O stratach w krakowskim garnizonie szwedzkim możemy się czegoś dowiedzieć z artykułu Stolickiego - Oblężenie Krakowa przez J. Lubomirskiego w latach 1656-1657 w: STUDIA I MATERIAŁY DO HISTORII WOJSKOWOŚCI.. Dla szlachty ważne było pokrewieństwo młodego króla z Jagiellonami.. Zniszczono całkowicie: 188 miast, 186 wsi, 81 zamków, 136 kościołów, 30 młynów, 10 browarów, 89 pałaców.Potop szwedzki z lat 1655-1660 był jedną z najkrwawszych wojen w naszych dziejach i jednym z najbardziej niszczycielskich konfliktów nowożytnej Europy.. Najeźdźcy ścierali z powierzchni ziemi całe miasta i nie wahali się wyrywać srebrnych gwoździ z trumien czy zeskrobywać złota z drewnianych listew.W 1654r..

Najazd był tak potężny i gwałtowny, że zaczęto go nazywać potopem szwedzkim.

Od której bitwy wojska polskie uzyskały przewagę nad przeciwikiem?Polska w okresie drugiej wojny pólnocnej, t. bodajże I i II.. Często zapomina się, że dla Rzeczypospolitej równie rujnująca okazała się wojna północna lat 1700-1721.. Kościoły i pałace okradano ze zgromadzonych w nich dzieł sztuki .Wojna i okupacja prawie całego kraju przez wojska szwedzkie, spowodowały w Rzeczypospolitej ogromne zniszczenia materialne, wielkie straty dóbr kultury, zagrabionych przez okupanta, także znaczne straty ludnościowe na skutek działań wojennych i zarazy.. b. Jan II Kazimierz zrzekł się praw do korony szwedzkiej.. Rzeczpospolita Obojga Narodów formalnie pozostawała neutralna aż do 1704 roku, ale faktycznie znaczna część walk toczyła się na jej terytorium i jej .W ciągu ostatnich czterech stuleci Polska była wielokrotnie najeżdżana, okupowana i grabiona, a jej ludność bestialsko mordowana.. W ten sposób na krótko Polska i Szwecja znalazły się w unii personalnej.W 1655 roku w granice Rzeczypospolitej, uwikłanej już w wojnę z Rosją i Kozakami Bohdana Chmielnickiego, wkroczyli Szwedzi.. Wojny polsko-szwedzkie w XVII w.. W artykule „Kolaboracja Żydów ze Szwedami w Krakowie"opisałem zdradę Żydów krakowskich, którzy w latach .Wojsko szwedzkie było zawodowe, dobrze uzbrojone i wyćwiczone, w dodatku zaprawione w bojach wojny trzydziestoletniej..

Nic więc dziwnego, że to, co zrobiły wówczas wojska szwedzkie, nazwano Potopem szwedzkim.

T. 40, 2003Czas i miejsce akcji.. Potop szwedzki (VI wojna polsko-szwedzka) - najazd Szwecji na Rzeczpospolitą w latach 1655-1660 będący jedną z odsłon II wojny północnej.Formalnie zakończył go pokój w Oliwie zawarty w 1660.. Wojna o Inflanty.. - Wojska szwedzkie wspierali innowiercy (arianie, luteranie), Brandenburczycy i Tatarzy.. Akcja utworu rozgrywa się w czasie najazdu szwedzkiego na ziemie Rzeczypospolitej w latach 1655-1657.. Skutki potopu szwedzkiego.. Podobno bała się armatniego ostrzału.. Wojna ze Szwedami toczyła się równolegle z wojną polsko-rosyjską 1654-1667 znaną jako potop rosyjski.. Potop szwedzki był jedną z odsłon wojen prowadzonych przez Szwecję, która .4 miliardy złotych - tyle wyniosły zniszczenia spowodowane przez wojska szwedzkie w Polsce w latach potopu 1655 - 1660 według Fundacji Odbudowy Zniszczeń Dokonanych w Czasie Potopu Szwedzkiego.. Ataki przychodziły z różnych stron, ale bez wątpienia .Bilans "potopu szwedzkiego" nie aż tak tragiczny, jak zwykło się sądzić.. Łupem „wojsk Karolusa" padało wszystko, co znalazło się na ich drodze.. Niezliczona ilość zabytków .Głównymi przyczynami wojen polsko-szwedzkich były: chęć dominacji nad handlem bałtyckim (jak pamiętamy nasze morze Bałtyckie jest bardzo cenne:-)) kwestia Inflant - Polska usilnie starała się je do siebie przyłączyć pretensje polskiej dynastii Wazów do tronu szwedzkiego Przyczyny POTOPU: chęć dominacji nad Bałtykiem chęć wyeliminowania linii Wazów z tronu szwedzkiego .Wydarzenia „potopu" szwedzkiego z lat 1655-60 często rozumiane są jako okupacja całego obszaru Rzeczypospolitej przez najeźdźcę - podobna do tej, która stała się udziałem Polski w czasach II wojny światowej..

Jakie posiłki wspierały wojska szwedzkie, jakie zaś wojska polskie w opisanych walkach?

Potop przyniósł Rzeczypospolitej ogromne zniszczenia, porównywalne chyba tylko z gehenną II .Najazd na Polskę szwedów nazywamy potopem, ponieważ szwedzkie wojsko znacznie przewyższało ilościowo liczbę wojska polskiego.. Wojnę zakończył pokój w Oliwie zawarty w 1660 r. a. Szwedzi zatrzymali prawie całe Inflanty.. najechał na nią król szwedzki Karol X Gustaw.. A hitlerowcom i krasnoarmiejcom, którzy wkroczyli do Rzeczpospolitej kilka wieków później, mogliby posłużyć za niechlubny przykład.. Tymczasem to, co wówczas się wydarzyło, najtrafniej określić można przez porównanie do gry w szachy.Pięcioletnia wojna, jaka przetoczyła się przez terytorium ówczesnej Polski 3 i pół wieku temu, przyniosła ogromne zniszczenia.. Mimo zwycięstw Polska poniosła straty terytorialne i przechodziła poważny kryzys wewnętrzny.Król próbował przeprowadzić reformy w kraju co jednak nie podobało się szlachcie i doprowadziło do rokoszu Lubomirskiego.Na portalu Muzeum Historii Polski dzieje.pl znajduje się niezwykle ciekawy tekst o stratach Polski w wyniku potopu szwedzkiego.. Ten akt nielojalności spotkał się ze srogim odwetem Polaków.. wojnę Polsce wypowiedziała Rosja, zaś 1655r.. Rozpoczęła się bezprzykładna grabież i bezprawie.. Z kolei siły polskie w większości (ok. 13 tys.) składały się ze szlacheckiego pospolitego ruszenia, niekarnego, płochliwego i słabo nadającego się do walki z wytrawnym żołnierzem szwedzkim.III wojna północna (wielka wojna północna) - konflikt zbrojny, który toczył się w latach 1700-1721 pomiędzy Królestwem Danii i Norwegii, Rosją, Saksonią, Prusami i Hanowerem (od 1715) z jednej strony a Szwecją z drugiej.. Wojnę zakończył w 1660 roku pokój w Oliwie.. Matka Zygmunta III była siostrą Zygmunta Augusta.. Wybór szwedzkiego królewicza miał na celu zacieśnienie związków między Polską, Litwą i Szwecją.W niektórych publikacjach o latach szwedzkiego potopu można przeczytać, że w połowie XVII wieku husaria była jedynie przestarzałą polską jazdą.. Sienkiewicz przedstawił w Trylogii dzieje Polski w latach 1648 (śmierć Władysława IV) -1673 (bitwa pod Chocimiem).. Wiem, że straty w tej ciężkiej dla nas wojnie dla naszego narodu były porównywalne ze stratami polaków w II w. ś. Zygmunt III - elekcyjny król Polski był jednocześnie spadkobiercą dziedzicznej korony szwedzkiej.. W Ogniem i mieczem ukazał wojnę z Kozakami, w Potopie - najazd szwedzki, zaś w Panu Wołodyjowskim początek wojny z Turcją, a dokładnie utratę .4.. Szwedzi, zalewający Polskę, w niczym nie ustępowali starożytnym barbarzyńcom.. Wojska Karola X Gustawa szybko zajmowały znaczne części kraju.. Polacy otrzymali wsparcie odry krymskiej.. To był kolejny „potop", bo walki między Szwecją a Rosją i Saksonią rozgrywały się głównie na ziemiach polskich - mówi PAP historyk prof. Tadeusz Cegielski.1..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt