Umowa przewozu a umowa spedycji




Spedytor może występować w imieniu własnym albo w imieniu dającego zlecenie.. Punktem wyjścia jest zlecenie, potocznie określane jako zlecenie transportowe, zlecenie przewozu lub zlecenie spedycyjne.. Umowa spedycji polega zatem na podejmowaniu czynności pomocniczych związanych z przewozem jak np. opakowanie towaru, przechowanie .Umowa spedycji a umowa przewozu.. Niemniej jednak pewna grupa przedsiębiorców korzysta z rozwiązań prawnych w zakresie spedycji i przewozu.. W ramach podstawowych obowiązków spedytora należy zawarcie umowy przewozu w imieniu nadawcy bądź na jego rzecz ale w imieniu własnym spedytora - w umowie przewozu takie .obowiązki przewoźnika umowa przewozu umowa spedycji To nie nazwa porozumienia decyduje o rodzaju kontraktu, a jego treść.. Umowa spedycji jest umową nazwaną, uregulowaną w art. 794- 804 k. c., przy czym przepisy Kodeksu cywilnego mają charakter posiłkowy.. Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług .Szkolenie ma na celu dostarczenie informacji, a dla bardziej już doświadczonych, usystematyzowanie nabytej wiedzy, odnośnie umowy przewozu i spedycji, poprawności zawierania stosownych umów a także składania reklamacji z tytułu ubytku, uszkodzenia, utraty towaru a także z tytułu opóźnienia w dostawie.Tym samym wpisanie do umowy postanowienia, że przewóz może zostać wykonany przez podwykonawców, a nawet określenie wprost, że przewozu faktycznie dokona inny podmiot niż strona umowy, nie wpływa na charakter umowy - powierzenie wykonania przewozu innemu podmiotowi możliwe jest bowiem zarówno w umowie spedycji jak i umowie przewozu.Umowa spedycji jest regulowana przez art. 794-804 kodeksu cywilnego..

Umowa przewozu.

Art. 794 § 1 Kodeksu cywilnego określa przedmiot umowy spedycji jako świadczenie polegające albo na wysyłaniu przesyłki, albo na odbiorze przesyłki, jak również może być to wysyłanie i odbiór przesyłki.Umowa przewozu jest regulowana w przepisach art. 774-793 Kodeksu cywilnego.Należy od niej odróżnić umowę spedycji jako odrębną umowę nazwaną w Kodeksie.. Jakie są konsekwencje zaniedbań?. 3 ustawy prawo przewozowe oraz art. 4 konwencji CMR, dowodem zawarcia umowy przewozu jest list przewozowy.Natomiast przez umowę przewozu, zgodnie z art. 774 k.c.. Umowa spedycji, Kodeks cywilny, codziennie aktualizowany stan prawny.Szkolenie ma na celu dostarczenie informacji, a dla bardziej już doświadczonych, usystematyzowanie nabytej wiedzy, odnośnie umowy przewozu i spedycji, poprawności zawierania stosownych umów a także składania reklamacji z tytułu ubytku, uszkodzenia, utraty towaru a także z tytułu opóźnienia w dostawie.Dz.U.2020.0.1740 t.j.. Przeczytaj także: Umowa spedycji a umowa przewozu Podpisując umowę przewozu firma transportowa zobligowana jest do przewiezienia za wynagrodzeniem osoby lub rzeczy 1 z jednego miejsca na drugie przy użyciu odpowiedniego środka transportu.. Wydaje się, że skutkiem takiej sytuacji jest rozpowszechnienie umów o dzieło i umów zleceń, których to konstrukcje prawne są zdecydowanie prostsze..

Umowa spedycji - definicja.

Istotne jest natomiast określenie przedmiotu umowy i obowiązków stron.. Zwykle ma charakter typowego kontraktu i brak jest możliwości indywidualnego kształtowania umowy.Jakie treści zawarte w umowie decydują o tym, czy mamy do czynienia z umową przewozu, czy spedycji?. Jej podpisanie oznacza, że wykonawca, w tym przypadku przedsiębiorstwo transportowe, ma obowiązek przewieźć dany ładunek (a także osoby) do miejsca docelowego, z zastosowanie określonego środka transportu.Na fakt, czy w konkretnym przypadku została zawarta umowa spedycji czy przewozu, nie ma wpływu sama nazwa umowy.. Umową spedycji objęte będą czynności z zakresu organizacji transportu towaru na które mogą składać się:W praktyce często pojawia się problem czy zawarta umowa jest umową przewozu czy spedycji.. - o tym w artykule Pawła Budrewicza.. W przeciwieństwie do umowy przewozu, umowa spedycji zawierana jest ze spedytorem posiadającym dużo szerszy zakres obowiązków niż przewoźnik.. Umowa spedycji została ukształtowana w kodeksie cywilnym jako odrębna umowa nazwana.. I tak umowa umowa spedycji została ujęta jednolicie w kodeksie cywilnym - art. 794-804 (TYTUŁ XXVI).. Regulacje tych umów zostały ujęte w zupełnie innych aktach prawnych i o różnych rangach..

Umowa przewozu dotyczy samej usługi transportu.

Wykonanie tych czynności należy w zasadzie do wyspecjalizowanych przedsiębiorstw spedycyjnych.. Dlatego też, nazwanie danej umowy przykładowo umową spedycji nie przesądza, iż właśnie z taką umową mamy do czynienia.Umowa spedycji - WZÓR UMOWY.. Przepisy kodeksu .O ile umowa przewozu jest umową samodzielną, o tyle umowa spedycji dla swojego istnienia wymaga zaistnienia innego, nijako „podstawowego" stosunku prawnego, wobec którego sama umowa spedycji ma charakter „pomocniczy".. Umowa przewozu, Kodeks cywilny, codziennie aktualizowany stan prawny.Umowa spedycji i umowa przewozu Zgodnie z treścią art. 794 kodeksu cywilnego, przez umowę spedycji należy rozumieć jako zobowiązanie spedytora do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa.Umowa spedycji i umowa transportu należą do stosunków zobowiązaniowych, które nie są zbyt popularne w naszym kraju.. Art. 795.Umowa spedycji i odpowiedzialność spedytora: czym się różni umowa spedycji od umowy przewozu, zakres odpowiedzialności spedytora, najczęściej popełniane błędy w umowach spedycji, skutki mylenia spedytora z przewoźnikiem, czego należy wymagać od spedytora, a czego raczej nie, Jak wskazano, umowa spedycji może być i zwykle jest umową towarzyszącą umowie przewozu, co może rodzić pewnego rodzaju problemy w zakresie odróżnienia obydwu typów umów.Tak naprawdę z umową spedycji będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy zobowiązanie wynikające z jej treści jest dużo szersze, niż zwykłe wykonanie przewozu..

Co musi zawierać dobrze przygotowana umowa?

, Tytuł XXV.. Ważne, aby odróżniać umowę spedycji od umowy przewozu, gdyż w każdej z nich odmiennie jest uregulowana kwestia odpowiedzialności osób uczestniczących w procesie przewozu towarów.Podpisując umowę przewozu .Umowa spedycji.. (zobacz: art. 795 k. - stosuje się je tylko wtedy, kiedy ta umowa nie jest uregulowana odrębnymi przepisami.Dz.U.2020.0.1740 t.j.. Przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy.. Obejmuje wiele różnych czynności faktycznych i prawnych, które potrzebne są do prawidłowego dokonania przewozu.. Co do zasady, przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób .Istotą spedycji jest zastąpienie użytkowników transportu w wykonywaniu rozmaitych czynności niezbędnych do przeprowadzenia procesu transportowego przesyłki.. Według prawa przewozowego, art. 47 ust.. Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.Spedycja spełnia pomocniczą, ale ważną rolę w przewozie przesyłki.. Spedytor zajmuje się organizacją transportu określonej przesyłki - odpowiada m.in. za jej przygotowanie, wybór przewoźnika, dostarczenie do miejsca docelowego, ubezpieczenie.Przeczytaj także: Umowa przewozu a umowa spedycji - odpowiedzialność Niejednokrotnie trudno dostrzec odmienności pomiędzy umową spedycji a przewozem umownym, zwłaszcza jeżeli spróbować przełożyć je na praktykę transportową.Obydwa stosunki prawne dzielą jednak istotne różnice w sferze zakresu odpowiedzialności, szczególnie działania lub zaniechania podwykonawców .Umowa spedycji jest umową o świadczenie usług oraz umową nazwaną, została uregulowana w art. 794-804 k.c.. Umowa spedycji jest umową zawieraną między zleceniodawcą a spedytorem - osobą, która świadczy usługi spedycyjne (zleceniobiorcą).UMOWA SPEDYCJI A UMOWA PRZEWOZU.. W umowie spedycji 2 spedytor zobowiązuje się do odpłatnego wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług za wynagrodzeniem .Czym różni się umowa przewozu od umowy spedycji?. Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt