Architektura średniowiecza w polsce




Styl przedromański Wnętrze kaplicy pałacowej w Akwizgranie Ok. IX-X w. na terenach Europy panował w sztuce i architekturze styl nazywany przez historyków "przedromańskim".. Na ziemie polskie gotyk dotarł wraz z cystersami, którzy zastosowali elementy wczesnogotyckie w 1214 roku w kościele Cysterek w Trzebnicy (sklepienie żebrowe w krypcie wschodniej i pod emporą) oraz w kościołach zakonnych w Jędrzejowie z 1210 roku i Koprzywnicy.. Styl Romański.. zabudowie wewn.. Wojny z Krzyżakami w XV w.. Odrodzenie Królestwa Polskiego ; 35.. W budowlach obronnych nadal dominował raczej styl romański.. menu profil .. / Język polski.. Bartniki-Niwnice - kościół filialny św. Jadwigi, po 1305 Biały Kościół - kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, 1264; Brzeg Głogowski - kościół Bożego Ciała, XIII w.; Głogów:Architektura gotycka, której okres rozkwitu przypada na środkowe i późne średniowiecze, czyli wieki od 12-go do 16-go, pozostawiła po sobie w Europie jedne z najpiękniejszych katedr, […] klasztorów i kościołów, a także skarby architektoniczne w postaci, między innymi, pałaców, ratuszy miejskich oraz siedzib cechów.. Odkrycia geograficzne - prezentacja ; 2 .Wywodzące się ze starożytności elementy - półkoliste łuki, kolumny czy boniowanie - chętnie stosowano również w architekturze mieszczańskiej.. Przykłady architektury gotyckiej poza Polską: Architektura sakralna: Katedra w Chartres, Katedra w Amiens, Katedra w Reims (XIII - XIV wiek), Katedra Saint - Pierre w północno - zachodniej Francji, Katedra Notre Dame w Paryżu (1163 - 1250), Katedra w Moguncji, Katedra w Strasburgu, Kościół świętego Jakuba .Architektura średniowiecza Na początku średniowiecza kościoły, podobnie jak zamki, budowano najczęściej na wzgórzach, odgrywały one bowiem rolę nie tylko religijną, ale także obronną..

Architektura i sztuka średniowiecza - prezentacja.

Medievalheritage.eu aktualnie wspierają: D.A.. Utwory, które dochowały się do czasów nowożytnych, to nie cały dorobek wieków średnich, bo wiele utworów zaginęło, a te, które ocalały, stanowią, jak określają je .Barbakan w Krakowie.. Swoje początki ma we Francji, Włoszech, Niemczech.. Najpowszechniej występującą w Polsce cechą renesansowej architektury była attyka.. Odkrycia geograficzne w XV i XVI w. Najwspanialszy zabytek architektury romańskiej w naszym kraju to kolegiata w Tumie pod Łęczycą.. W Polsce pierwsze utwory napisane w całości po polsku zaczęły powstawać w XIV wieku.Rozbicie dzielnicowe w Polsce; 34.. Mówimy o staropolskim dorobku literackim „piśmiennictwo", ponieważ stanowi ono pewnego rodzaju dokument epoki średniowiecza.. Kaczmarek Michał Majka Robert Młynarczyk - StormCafe.plW częściach nawowych umieszczone były okna (znajdowały się nad kaplicami, niższymi od pozostałych części świątyni).. Architektura średniowieczna dzieli się na style: Romański i Gotycki.. rozwinęło się na ziemiach przyszłego państwa polskiego kilka rodzajów budownictwa: drewniano-ziemne konstrukcje obronne grodów (Gniezno, Poznań) — o gęstej drewnianej zabudowie wewnętrznej i konstrukcji zrębowej, drewniane świątynie (Szczecin), kamienne obwałowania miejsc kultu religijnego (Łysiec — obecnie Łysa Góra, Ślęża .Sztuka romańska rozwinęła się w X-XIII wieku, w Polsce w wieku XIV..

W okresie wczesnego średniowiecza (VI-X w.)

Jest ona najlepiej zachowana spośród wszystkich tego typu budowli na terenie Polski.Strona poświęcona wszelkiego rodzaju zabytkom architektury średniowiecznej i starożytnej: począwszy od zamków i kościołów poprzez klasztory, wieże, miejskie mury obronne, mosty, budownictwo miejskie i wiejskie, aż po kaplice, kurhany i starożytne ruiny.Architektura średniowiecza w znacznej mierze wyrasta z osiągnięć cesarstwa rzymskiego.. - prezentacja; 38.. Ozdobiona loggią fasada ratusza w Poznaniu może być tu przykładem najbardziej znamiennym.. rozwinęło się na ziemiach przyszłego państwa pol.. Jedną z najsłynniejszych tego typu budowli w Polsce jest XI-wieczna Rotunda św.Style romański i gotycki oraz kultura i zabytki polskiego średniowiecza.. W. Łazarskiego, Warszawa 1907, s. 214.. Silniejszym nurtem architektura gotycka zaczęła się rozpowszechniać dzięki zakonom dominikanów .Architektura średniowieczna W okresie średniowiecza dominowały dwa nurty, jednak w obu dominowała tematyka religijna.. Opactwo benedyktyoskie w Cluny Katedra w Chartres budowle na planie krzyża łacioskiego lub rotundyArchitektura średniowiecza w Europie Średniowiecze..

Dlatego mówimy o dwujęzyczności literatury średniowiecza.

Łysa Góra .Średniowieczne zabytki z terenu Polski.. Styl romański Architektura romańska w Polsce rozwijała się od czasu odbudowy państwa przeprowadzonej przez Kazimierza Odnowiciela, czyli od ok. 1050 do ok. 1250.Cała praca zapisana w załączniku w formacie doc Na prace składa się Okładka Referat i Notatka o malarstwie i rzeźbie.. Pojęcie to podkreślało analogię pomiędzy etapem formowania się języków .W okresie średniowiecza w Polsce głównie rozwineły się 2 style budownictwa,nie przedłużając teraz je przedstawie.. cordis cordisRola książki w średniowieczu Wspólnym językiem średniowiecza była łacina, dopiero po jakimś czasie zaczęła wykształcać się twórczość piśmienna w językach narodowych.. Zazwyczaj dobudowywano do nich półkoliste apsydy, w których mieściło się prezbiterium z ołtarzem.. (Łysiec - ob.. Budowle w tym stylu to .Piśmiennictwo w Polsce .. Pierwsze kościoły budowane w Polsce po przyjęciu chrztu to były kamienne budowle na planie koła, tzw. rotundy.. Geneza nazwy Pierwszy raz terminu sztuka romańska użył w 1818 normandzki archeolog, Charles Duherissiere w odniesieniu do architektury.. obwałowania miejsc kultu rel.. Gotyk - styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.ARCHITEKTURA ROMAŃSKA Apsyda - pomieszczenie w kościele zamykające prezbiterium lub na Biforium, triforium - okno arkadowe z podziałem na dwie części (triforium na trzy), gdzie elementem dzielącym jest kolumienka lub Transept - nawa poprzeczna przecinająca nawę główną w kościele zbudowanym na planie krzyża.Architektura średniowiecza a) architektura bizantyjska, arabska, frankooska - prezentacja rozdział IV b) porównanie architektury romaoskiej i gotyckiej Architektura romaoska X - XII w..

Architektura i sztuka średniowiecza.ARCHITEKTURA ŚREDNIOWIECZA W POLSCE.

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta.. kilka rodzajów budownictwa: drewn.-ziemne konstrukcje obronne grodów (Gniezno, Poznań) - o gęstej drewn.. O tradycyjnej polskiej architekturze drewnianej możemy już mówić i pisać jedynie w .Historia gotyku w Polsce.. W razie najazdu nieprzyjaciela grube mury, małe okna, otwory strzelnicze mogły zapewnić bezpieczeństwo ludziom, którzy się w nich schronili.W okresie wczesnego średniowiecza (VI-X w.). W tym czasie w Europie z imperium Karola Wielkiego powstają nowe państwa (Francja, Niemcy i Włochy) 3) Kultura średniowieczna i jej cechy a) Teocentryzm - skupienie się na postaci BogaSztuka w średniowieczu Architektura.. świątynie (Szczecin), kam.. O ile w Bizancjum kontynuowano wcześniejsze osiągnięcia starożytnego Rzymu, .Tradycyjna architektura drewniana Bezpośredni odnośnik do tego akapitu Wróć do spisu treści Wróć do spisu treści.. Wyróżniało go kilka charakterystycznych cech, wśród .Zabytki romańskie w PolscePrzykłady zabytków sztuki i architektury .. Województwo dolnośląskie.. Panowanie Kazimierza Wielkiego; 36.. Po jego rozpadzie na część wschodnią i zachodnią odmiennie kształtował się rozwój budownictwa w tych rejonach świata.. Styl romański - kościoły i zakony budowane w XI-XII wieku z charakterystycznymi grubymi murami i małymi oknami, spełniały również funkcje obronne (otaczano je dodatkowo murami i fosami).. i konstrukcji zrębowej, drewn.. Należy jednak pamiętać, że jeszcze do .Architektura gotycka w Polsce i w Europie Sztuka gotycka najżywiej rozwijała się we Francji, gdzie na przełomie XII i XIII wieku powstały katedry w Paryżu, Amiens, Reim, Laon, Rouen, Beauvais.Do zabytków sztuki gotyckiej należą także opactwa w Royaumont i Opactwo Weimarskie.W czasie rozwoju średniowiecza rodzi się państwo Karola Wielkiego i związany z tym renesans karoliński (rozkwit kultury, architektury, literatury).. Unia polsko - litewska w Krewie; 37.. Architektura romańska rozwijała się od X - XIII wieku w nowo powstających, samodzielnych krajach Europy.. Do tego prezbiteria zmieniły kształt z półokrągłego na wieloboczne..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt