Podobieństwa stylu romańskiego i gotyckiego




Obejmuje swym zasięgiem budowle takie jak warowne zamki, kościoły i kolegiaty, gmachy wznoszone na terenach rzymskich prowincji od początków Średniowiecza aż do XIII wieku.Scenariusz lekcji plastyki w klasie V mgr Agata Trzęsimiech - Lucia TEMAT: Sakralna architektura romańska i gotycka - utrwalenie wiadomości.. Jego kształt odznacza się na ogół znaczną prostotą.. Głównym "inwestorem budowlanym" średniowiecza był Kościół, dopiero od XIII/XIV wieku pojawiają się liczniejsze budynki świeckie.. Gotyk charakteryzował się strzelistymi i wysokimi wieżami, ponieważ w tamtym okresie panowało przekonanie, że im wyższa budowla tym bliżej człowiek znajduje się Boga.. Cechy charakterystyczne: - Budowle wznoszono z regularnych ciosow kamiennych.. Styl romański - okres powstawania: od IX/X w. małe okna; grube mury z kamieniaStyl Romański i Styl Gotycki Style Średniowiecza Średniowiecze dzieli się na dwa główne kierunki - Styl Romański, chociaż jego nazwa funkcjonuje dopiero od XIX wieku, na terenie Francji zaczał on już funkcjonować w XI wieku i trwał do wieku XIII.. Cechy charakterystyczne:.. STYL ROMANSKI - ( X - XII wiek, w Polsce do XIII wieku) grube, kamienne mury, male okna,okragle luki, sklepienia kolebkowe lub krzyzowe, rotundy.. Styl ten zwiazany jest z dzialalnoscia benedyktynów i cystersów.Przedstaw cechy stylu gotyckiego i romańskiego j.polski 2011-03-22 15:25:00 Historia - Cechy charakterystyczne stylu romańskiego 2010-02-03 20:47:45 Załóż nowy klubStyl gotycki..

Styl gotycki ukształtował się po stylu romańskim.

poleca 74 % .. Na kamieniu robiono 4 ciosy, symbolizujace 4 cnoty sredniowiecznego czlowieka; - W budowlach stosowano sklepienia kolebkowe i krzyzowe; - Mury, aby mogly utrzymac ciezar kamiennych .4.styl gotycki-delikatna dekoracja-Barwne światło przenikające do wnętrza przez wysokie witraże stwarza wrażenie uduchowienia-dominują kierunki pionowe styl romański-styl w sztukach plastycznych wykonywanych z kamienia-stylu romańskim były proste, racjonalne, rozplanowane, zwykle zaokrąglonePodasz czas trwania stylu romańskiego i gotyckiego (w wiekach) w Europie i Polsce; Poznasz i omówisz cechy charakterystyczne dla architektury romańskiej ( grube mury, małe okna, absydy, łuki romańskie) Poznasz i omówisz cechy charakterystyczne dla architektury gotyckiej (rozeta, wysokie wieże, łuki oporowe, witraże)Architektura średniowiecza - styl romański i gotycki; CELE W JĘZYKU UCZNIA: Wymienisz nazwy stylów architektonicznych średniowiecza; Podasz czas trwania stylu romańskiego i gotyckiego (w wiekach) w Europie i Polsce; Poznasz i omówisz cechy charakterystyczne dla architektury romańskiej ( grube mury, małe okna, absydy, łuki romańskie)Styl romański- styl w sztuce, który obowiązywał w Europie od X do XII w., natomiast w na ziemiach polskich do XIII w..

Miasta budowane w tym stylu powstawały w oparciu o sposób budowy miast w Rzymie.

Wielkie okna zdobione najpiękniejszymi witrażami jakie można było wykonać .Architektura gotycka a architektura romańska Architektura gotycka i romańska to różne style architektoniczne z pewnymi podobieństwami i wieloma różnicami.. Sztuka romańska jest silnie związana z zakonami: cystersów i benedyktynów.. Nazwa nie jest jednak określeniem rzymskiej architektury.. różnice: 1.rzexba romańska - wykonywana tylko w kamieniu rzeźba gotycka - wykonywana w kamieniu, drewnie, malowana 2.rzeźba romańska - zespolona z murem rzeźba gotycka - pojedyncze figury, ołtarze 3.rzeźba .Jednym z przejawów uniwersalizmu było podobieństwo architektury w całej Europie.. Samo słowo pochodzi od słowa "Roma" czyli Rzym.. Kaplica została przebudowana z wcześniejszej, romańskiej kaplicy i połączoną z kościołem wczesnogotyckim portalem..

Cele ogólne:-utrwalenie wiadomości o stylu romańskim,-utrwalenie wiadomości o stylu gotyckim,-rozwijanie sprawności manualnej podczas prac plastycznych.

Oś pionową tego krzyża stanowi nawa główna, przechodząca w .Podobieństwa: 1. wykonywana w kamieniu 2. związana z Kościołem 3. tematów dostarczał Stary i Nowy Testament 4.. Styl w sztuce to zespół cech który pozwala (potocznie mówiąc .Styl romański i gotycki.. (w Polsce od X/XI w.). Styl architektury romańskiej przeważał w IX i XII wieku.. - materiał: kamieńStyl romański powstał na zachodzie Europy w końcu X wieku i przetrwał do końca XIII wieku.Dzięki wyprawom krzyżowym zaznaczyła również swą obecność na Bliskim Wschodzie.Sztuka romańska wyrosła z doświadczeń sztuki karolińskiej,przedromańskieji bizantyjskiej,częściowo także-sztuki Islamu.Sztuka romanska i gotycka w Europie sredniowiecznej - cechy charakterystyczne i zabytki.. Tak więc: okres wczesnego romanizmu obejmuje lata 900-1050, okres dojrzałego romanizmu zamykają daty 1050-1200.Styl romański to wczesny styl w średniowiecznej architekturze.. Ponadto został scharakteryzowany jako sztuka, która rozwinęła się z romańskiego i trwała do końca XVI wieku w niektórych obszarach Europy.Styl Gotycki Styl gotycki narodził się we Francji, jego nazwa pochodzi od germańskiego plemienia Gotów, którzy żyli w średniowieczu.. Architektura gotycka w zamierzeniu jej .- wymienia najważniejsze cechy stylu romańskiego i gotyckiego;- omawia różnice i podobieństwa porównując oba style architektoniczne;- wskazuje cechy stylów architektonicznych w prezentowanych budowlach;- rozpoznaje styl architektoniczny budowli, łącząc go z charakterystycznymi elementami konstrukcji; .Za najwcześniejszą budowlę w Polsce zbudowaną całkowicie w stylu gotyckim uważa się kaplicę św. Jadwigi w Trzebnicy (1268-1269) przy kościele św. Bartłomieja w klasztorze cysterek..

Porównanie stylu gotycki z romańskim należy rozpocząć od uzasadnienia genezy i znaczenia źródłosłowu "styl", następnie z kolei scharakteryzować konkretnie oba te style: gotycki i romański.

Plan, zwany inaczej rzutem, przypomina krzyż.. 5) Funkcją stylu gotyckiego była funkcja " Bliżej Boga ", oznaczało to, że im kościół był wyższy tym ludzie byli bliżej Boga.PODOBIEŃSTWA: W obu stylach budowano ratusze,kościoły RÓŻNICE: Gotycki: / Romański: wysokie budowle / masywne, niskie wielkie okna z / małe okna bez szyb witrażami / kamień ciosany (budulec) czerwona cegła (budulec) Fukcja: religijna / Funkcja: obronna styl gotycki-delikatna dekoracja-Barwne światło przenikające do wnętrza przez wysokie witraże stwarza wrażenie uduchowienia .Styl romański i styl gotycki - kontrastowa historia sztuki.. Rzeźba była związana zawsze z architekturą.. 1) Strzeliste, wysokie budowle, 2) Wielkie okna oraz szyby z pięknymi witrażami, 3) Czerwona cegła była używana jako budulec (mogła być też innego koloru np. białego) 4) Tym stylem budowano głównie: - Zamki, - Kościoły, - Ratusze.. Główne cechy stylu gotyckiego to: 1) Strzeliste, wysokie budowle, 2) Wielkie okna oraz szyby z pięknymi witrażami, 3) Czerwona cegła była używana jako budulec (mogła być też innego koloru np. białego), 4) Tym stylem budowano głównie: - Zamki, - Kościoły, - Ratusze.SZTUKA ROMAŃSKA Od X do XIII wieku Nazwa pochodzi z łacińskiej Rzymu - Roma i oznacza jej podporządkowanie rzymskiej władzy kościelnej.. ARCHITEKTURA Kościół romański wywodzi się z bazyliki starochrześcijańskiej.. Styl bizantyjski i rzymski wpłynęły na architekturę romańską.Styl romanski Rozwija sie w XI-XIII w. Poczatkowo istnieje na poludniu Francji, potem rozprzestrzenia sie na cala sredniowieczna Europe.. Cele szczegółowe: Uczeń:-Dydaktyczny - utrwalenie umiejętności rozróżniania stylu .Zadanie: napisz cechy stylu romańskiego i gotyckiego od kiedy do Rozwiązanie: styl romański grube mury małe okna wrażenie przysadzistej budowli sklepienia Zamknij W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.Zadanie: czym się rożni styl romański od gotyckiego Rozwiązanie:styl romański grube mury ceglane lub kamienne , sklepienia kolebkowe i krzyżowe, obronny charakter budowli, portale, rozwiązanie bazylikowe lub halowe, freski, miniatury styl gotycki łuki ostre, kotarowe i łuk tudorów, maswerki, rozety, sklepienia krzyżowo żebrowe i wachlarzowate, budowle strzeliste, sięgające do ..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt