Wyznaczanie okresu i częstotliwości drgań ciężarka zawieszonego na sprężynie




sprężynie.. Ile wynosi amplituda drgań obciążnika.. Przemiany energii w ruchu drgającym.. Na j.Doświadczenie Wyznaczanie okresu drgań ciężarka na sprężynie Przyrządy : statyw, sprężyna, ciężarek, stoper Przebieg doświadczenia: 1.Zawieszamy sprężynę na statywie 2.Na drugim końcu zawieszamy ciężarek 3.. - zadania - 1.. Oblicz okres drgań ciała o masie m = 0,5kg, przymocowanego do tej sprężyny.. Sugestia: w czasie pełnego okresu obserwujemy 2 amplitudy.. Badanie dźwięków o większej i mniejszej częstotliwości od danego dźwięku za pomocą dowolnego drgającego przedmiotu lub instrumentu muzycznego-10Drgania swobodne np. ciężarka zawieszonego na sprężynie zachodzą po wychyleniu go z poło-żenia równowagi i puszczeniu swobodnie.. Warunek ten jest dobrze spełniony, jeżeli sprężyna nie zostanie rozciągnięta .Na wykresie przedstawiono zależność wychylenia od czasu dla ciężarka zawieszonego na sprężynie.. Stąd: Częstotliwość jest z kolei odwrotnością okresu drgań i wynosi: Odpowiedź: Okres drgań ciężarka wynosi 0,1 s, a jego częstotliwość wynosi 10 Hz.Gdy zawiesimy takie same ciężarki na sprężynach o różnych grubościach to dłuższy okres ma wahadło zawieszone na sprężynie wykonanej z cieńszego drutu.. Pomiń siły oporu.. Amplituda drgań wahadła i jego częstotliwość są odpowiednio równe12 - uczeń wyznacza okres i częstotliwość drgań ciężarka zawieszonego na sprężynie oraz okres i częstotliwość drgań wahadła matematycznego; Cele lekcji: Uczeń: wie co może być źródłem drgań, odróżnia ruch drgający od innych rodzajów ruchu, definiuje .Zawieszamy dwa jednakowe ciężarki na jednakowych sprężynach..

Wyznaczanie okresu drgań ciężarka zawieszonego na sprężynie.-7.

Wyznaczanie okresu i częstotliwości drgań wahadła matematycznego - podr., str. 13, dośw.. Wyznaczanie okresu i częstotliwości drgań ciężarka zawieszonego na sprężyniewyznacza okres i częstotliwość drgań ciężarka zawieszonego na sprężynie oraz okres i częstotliwość drgań wahadła matematycznego, mierzy: czas i długość, posługuje się pojęciem niepewności pomiarowej i zapisuje dane w formie tabeli posługuje się pojęciami: amplituda drgań, okres, częstotliwość do opisu drgań,opisuje ruch ciężarka na sprężynie i ruch wahadła, posługuje się pojęciami: amplitudy drgań, okresu i częstotliwości do opisu drgań, wskazuje położenie równowagi drgającego ciała, stosuje w obliczeniach związek między okresem a częstotliwością drgań, rozróżnia wielkości daneNa podstawie wyników uzyskanych w p-cie II.3.. Doświadczenie 1.. Współczynnik sprężystości sprężyny jest równy 10 N/m.. 2.Na wykresie przedstawiono zależność wychylenia od czasu dla ciężarka zawieszonego na.. Oblicz częstotliwość drgań ciężarka oraz jego masę.. Pod działaniem siły F = 10N sprężyna ulega wydłużeniu o x = 0,2m.. Obciążnik zawieszony na sprężynie drga tak, że długość sprężyny zmienia się od x 1 = 30 cm do x 2 = 34 cm.. Przyrządy: statyw, dwie różne sprężyny, ciężarek o wadze 50 g (z haczykami), stopery..

Wyznaczanie okresu i częstotliwości drgań ciężarka zawieszonego na sprężynie - podr., str. 13, dośw.

Rozwiązanie: Aby obliczyć okres drgań, trzeba najpierw znaleźć współczynnik sprężystości.Ciężarek zawieszono na sprężynie i wprowadzono w drgania pionowe.. Wahadło i wyznaczanie okresu drgań.. Przebieg doświadczenia: Zawieś sprężynę na statywie.. Wyznaczanie okresu i częstotliwości drgań wahadła matematycznego i ciężarka na sprężynie Podczas pracy wiertarki udarowej drgania tego narzędzia są wyraźnie wyczuwalne, a czas trwania jednego drgnienia to ułamek sekundy.Wyznaczanie częstotliwości i okresu drgań ciężarka na sprężynie.. Jeśli ruch ten odbywa się bez sił oporu (głównie tarcia), to drgania takie nie zanikają.. wykreślić na papierze milimetrowym zależność kwadratu okresu drgań układu od masy m obciążającej sprężynę (T 2 = f(m)).. Sprężynę zamocuj i zawieś na statywie.. Wyznaczanie okresu drgań wahadła w zależności od jego długości.. Na wolnym końcu sprężyny zaczep ciężarek.Uczeń wyznacza okres i częstotliwość drgań ciężarka zawieszonego na sprężynie oraz okres i częstotliwość drgań wahadła matematycznego Komentarz Zadanie dotyczy wprost pojęć i doświadczeń opisanych w nowej podstawie programowej do gimnazjum.Okres drgań to czas, w jakim ciężarek wykonuje jedno pełne drganie..

Oblicz częstotliwość drgań ciężarka oraz jego masę.

2012-09-20 21:14:39 Częstotliwość drgań ciała na sprężynie wynosi 0,5 Hz.6.1 - uczeń opisuje ruch wahadła matematycznego i ciężarka na sprężynie oraz analizuje przemiany energii w tych ruchach 6.2 - uczeń posługuje się pojęciami amplitudy drgań, okresu, częstotliwości do opisu drgań, wskazuje położenie równowagi oraz odczytuje amplitudę i okres z wykresu x(t) dla drgającego ciałaPrzykładami takiego ruchu są: ruch struny instrumentu, ruch ciężarka zawieszonego na sprężynie, ruch wahadła czy ruch tłoka w silniku.. 6) Przekształcamy wzór tak, aby obliczyć wartość „przyśpieszenia ziemskiego" ***.. 7 strona 198: Cytat: Spójrz na rysunek 8.1.12 - uczeń wyznacza okres i częstotliwość drgań ciężarka zawieszonego na sprężynie oraz okres i częstotliwość drgań wahadła matematycznego; Cele lekcji: Uczeń: wie co może być źródłem drgań, odróżnia ruch drgający od innych rodzajów ruchu, definiuje i opisuje ruch drgający,Wykresy ruchu drgającego.. Co będzie potrzebne stoper ręczny; statyw z wyposażeniem; sprężyna; ciężarek z haczykiem; linijka lub inna miarka do pomiaru długości..

zapisuje dane w formie tabeli Cel: Wyznaczenie okresu i częstotliwości drgań ciężarka zawieszonego na sprężynie.

Współczynnik sprężystości sprężyny jest równy 10 N/m.. Sprężyna powinna zwisać swobodnie.. Instrukcja 1.. Jest to pewna idealizacja , bowiem w rzeczywistości na skutek wystę-powania sił tarcia drgania w końcu zanikną.• wyznacza okres i częstotliwość drgań wahadła, .. Wyznaczanie okresu i częstotliwości drgań wahadła matematycznego - podr., str. 13, dośw.. Masa ta jest równa sumie masy odpowiedniego ciężarka i masy szalki.. Pociągamy ciężarek, przesuwając go w dół np. o około 1cm i puszczamy 4.. Oszacuj wartość prędkości ciężarka w chwili, gdy przechodzi on przez położenie równowagi.• wyznacza okres i częstotliwość drgań wahadła, .. Wyznaczanie okresu i częstotliwości drgań wahadła matematycznego - podr., str. 13, dośw.. Obserwacja konstruowania powstawaniawyznacza okres i częstotliwość drgań ciężarka zawieszonego na sprężynie oraz okres i częstotliwość drgań wahadła matematycznego, mierzy: czas i długość, posługuje się pojęciem niepewności pomiarowej.. Jeżeli siła sprężystości sprężyny jest proporcjonalna do wychylenia ciała z jego położenia równowagi, to drgania są drganiami harmonicznymi prostymi.. Masa szalki wynosi 17,9 g.14.. Chociaż amplitudy drgań czyli największe wychylenia są różne to okresy drgań są takie same..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt