Model systemu bankowego w polsce




By mógł zaistnieć system bankowy konieczny jest taki rozwój banków i rynków finansowych, w którym możliwe jest funkcjonowanie klarownych zasad struktury tego systemu.Dlatego powstanie systemu bankowego związane jest z utworzeniem układu bankowego .System bankowy w Polsce w latach 90.. W systemie tym główną rolę odgrywają banki uniwersalne (realizują wszystkie rodzaje operacji bankowych).. Zakres opracowania obejmuje nie tylko aspekty podmiotowe, ale także przedmiotowe funkcji nadzoru bankowego w Polsce.. Zagadnienie zostało przedstawione w sposób chronologiczny, począwszy od faktycznego ustanowienia nadzoru bankowego w Polsce do chwili obecnej.Zagrożone lub stracone należności w portfelach banków - jak czytamy w opracowaniu NBP pt. „System bankowy w Polsce w latach dziewięćdziesiątych" - sięgnęły wówczas ponad 35 proc .Ramy prawne polskiego systemu bankowego zawarte są w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Prawo bankowe.. Ustawa określa zasady prowadzenia działalności bankowej, tworzenia i organizacji banków, oddziałów i przedstawicielstw banków zagranicznych, a także oddziałów instytucji kredytowych oraz zasady sprawowania nadzoru bankowego, postępowania naprawczego, likwidacji i upadłości .bankowe obowiązujące w Polsce, miało na celu sprzyjanie rozwojowi systemu bankowego w kierunku wzorca bankowości uniwersalnej obowiązującego w krajach Unii Europejskiej..

Struktura systemu bankowego w Polsce.

Przyjęty model rozwoju sektora bankowego, przewiduje prawną możliwość łączenia działalności depozytowo-kredytowej banków z ich udziałem w obrocie papieramiCzęść druga analizuje organizację i działania podejmowane przez nadzór finansowy w kontekście wpływu nowych rozwiązań europejskich na polski sektor bankowy.. W ten sposób NBP pilnuje, aby były one wypłacalne.. Każde państwo odpowiedzialne jest za ukształtowanie własnego systemu finansowego, w tym oczywiście systemu bankowego.. Składa się on z banku centralnego oraz różnego typu banków funkcjonujących na poszczególnych rynkach finansowych.. Na mocy znowelizowanej ustawy powstał model banku uniwersalnego.. Przedstawiono w niej cele i funkcje banków, ich wpływ na gospodarkę, a także zapre-Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2013 r. 3 Wstęp 7 1.. W latach 2002-2003 rola systemu finansowego w Polsce stop-niowo zwi´ksza∏a si´.. Składa się z trzech zasadniczych części: wstępu, w którym omówiono wpływ ustaw restrukturyzacyjnych na rozwój systemu bankowego i organizację nadzoru bankowego;Nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce • Polska - do 2006 nadzór sektorowy: -Komisja Nadzoru Bankowego działająca w ramach struktury Narodowego Banku Polskiego -Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, sprawująca nadzór nad rynkiem kapitałowym -Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszu EmerytalnychModel niemiecko-japoński - zakładający, że system bankowy pełni główną funkcję w sektorze finansowym..

Modele systemu finansowego 13 1.1.4.

Złym policjantem jest tu jednak Komisja Nadzoru Finansowego, której zadaniem także jest zapewnienie prawidłowego działania systemu bankowego.Wybuch wojny przerwał działalność polskiego systemu bankowego.. .System bankowy - całość instytucji bankowych wraz z normami opisującymi ich wzajemne powiązania oraz relacje z otoczeniem.. Jest .Stabilność systemu bankowego jest również warunkiem utrzymania stabilności cen, sprawnego funkcjonowania systemów rozliczeń pieniężnych oraz zrównoważonego wzrostu gospodarczego.. Składa się on z banku centralnego oraz banków komercyjnych funkcjonujących w różnych obszarach systemu finansowego.. W Polsce system bankowy został dostosowany do warunków gospodarki rynkowej wraz z wprowadzeniem Ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. Prawo bankowe.. Nawet w czasach porozbiorowych, gdy w obiegu był obcy pieniądz, przywiązanie do złotego było silne.. Matysek‑Jędrych A., System finansowy - definicja i funkcje, „Bank i Kredyt" nr 10 z 2007 Pietrzak B., Polański Z., Woźniak B., System finansowy w Polsce, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008, t 1.. Wskazuje na to wzrost relacji aktywów instytucji finansowych do PKB.. Mimo wzrostu aktywów i rozwoju rynków, w porównaniu z krajami Unii Europejskiej polski system .4 Narodowy Bank Polski Streszczenie W niniejszej pracy, na podstawie metodologii analizy ekonomicznej prawa, zostały omó-wione podstawowe wymiary wpływu regulacji na efektywność systemu bankowego..

Pojęcie systemu finansowego 10 1.1.2.

Wśród dziesięciu największych banków Europy Środkowej i Wschodniej pięć to podmioty polskie, dwa z nich są największymi bankami w regionie.. System bankowy w Polsce.. Wraz z odejściem od jednostopniowego systemu bankowego w naszym kraju w roku 1989 zmieniła się również .. Część trzecia zawiera analizę przesłanek i uwarunkowań polityki monetarnej oraz ich wpływu na kształt systemu operacyjnego polskiego banku centralnego.Bank centralny - instytucja odpowiedzialna za funkcjonowanie systemu bankowego oraz prowadzenie bieżącej polityki pieniężnej państwa.. Oferta edukacyjna NBPortal.pl jest projektowana i budowana głównie z myślą o potrzebach i oczekiwaniach młodzieży gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej .W gospodarce rynkowej klasycznym modelem systemu bankowego jest tzw. dwuszczeblowy system bankowy.. System finansowy a rozwój gospodarczy 17 1.2.Misją serwisu Portal Edukacji Ekonomicznej NBPortal.pl jest upowszechnianie wiedzy o gospodarce, przekazywanie informacji na temat mechanizmów rynkowych, prowadzenia działalności gospodarczej, funkcjonowania banków i rynków finansowych.. W odrodzonej w 1918 r. Polsce w obiegu była marka polska.Bezpośrednia ekspozycja polskiego systemu bankowego na zagranicę jest ograniczona, jednak dynamika gospodarki Polski jest w istotnym stopniu uwarunkowana koniunkturą w UE, a dodatkowo duże .Podział norm prawa bankowego na część publiczną i część prywatną w Polsce stał się aktualny wraz z odejściem od modelu monobanku i przejściem do zasad gospodarki rynkowej ze wszelkimi wynikającymi stąd konsekwencjami..

Funkcje systemu finansowego 11 1.1.3.

System bankowy stanowi część systemu finansowego.Bibliografia.. Zasadniczo wyróżnia się dwa modele systemu bankowego: anglosaski, który charakteryzuje się ścisłym oddzieleniem bankowości depozytowo-kredytowej od inwestycyjnej,System bankowy - całokształt instytucji bankowych oraz normy, które określają ich wzajemne powiązania i stosunki z otoczeniem.W gospodarce rynkowej klasycznym modelem systemu bankowego jest tzw. dwuszczeblowy system bankowy.. Eksperci uważają, że polski system bankowy składa się z trzech najważniejszych filarów.System bankowy w Polsce to jednak nie sieć placówek bankowych, ale spora i szczegółowo uregulowana struktura, .. Niniejsza publikacja jest jedną z kilku pozycji przygotowywanych przez Narodowy Bank Polski dla Europejskiego Banku Centralnego.. Nie inaczej było w przypadku Polski.. W Polsce dwupoziomowy system bankowy został zalegalizowany w 1989 roku ustawami - „Ustawą Prawo bankowe" i „Ustawą o NBP".Na tym etapie wkracza kolejne ogniwo systemu, czyli Narodowy Bank Polski, do którego banki komercyjne odprowadzają rezerwę.. Pod koniec września 1939 r. utworzono wojenną centralę Banku Polska Kasa Opieki w Paryżu, przeniesioną po upadku Francji do .bankowy.. Kolejnym krokiem w procesie budowy modelu systemu bankowego przystającego doZłoty polski był bowiem jednostką pieniężną stosowaną w dawnej Polsce już w końcu XV wieku.. W 2001 r. w Polsce działało 75 banków komercyjnych, w tym 1 państwowy i 2 z przewagą kapitału państwowego.. W praktyce gospodarczej wyróżnia się dwa modele relacji banku centralnego i państwa: bank centralny niezależny od państwa (samodzielnie ustalający cele i dobierający narzędzia) oraz bank centralny zależny od państwa (rządu).Struktura systemu bankowego .. Rozwój systemu finansowego w Polsce w latach 2002 - 2003, NBP Warszawa 2004W procesie historycznego rozwoju na świecie ukształtowały się dwa zasadnicze modele systemu bankowego - model anglosaski i kontynentalny.Model anglosaski cechuje się ścisłym oddzieleniem .System bankowy w Polsce.. Podstawowymi elementami systemu bankowego w Polsce są:ROZWÓJ SYSTEMU FINANSOWEGO W POLSCE W LATACH 2002-2003 5 Synteza System finansowy w Polsce.. Obecna struktura systemu bankowego wynika z jej nowelizacji dokonanej w 1989 r. (DzU 1989 nr 4, poz. 21)..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt