Ułóż inne zakończenie mitu o dedalu i ikarze i zapisz je w zeszycie
Polub to zadanie.. Udowodnij ,że przeczytałeś/łaś lekturę.. .Wyobraź sobie, że jesteś Ikarem i z zachwytem spoglądasz na świat z góry.. W oznaczonej ramce pionowej poznasz imię jednego z bohaterów mitu greckiego.. Podczas dzisiejszej lekcji zapoznamy się z mitem o Dedalu i Ikarze.. Przebieg lekcji: 1.O powstaniu ludzkiego rodu krążą różne podania, najczęściej jednak jak podaje się, podobnie jak uczynił to J. Parandowski - baśń o 4 wiekach ludzkości.. Zapisz informacje, jakie zawarte są w powieści J.K. Rowling ,, Harry Potter i kom.. więcej.. W Tartarze za swoje zuchwalstwo został srogo ukarany: przez wieczność miał wtaczać na wysoką górę ciężki głaz, który u szczytu zawsze mu się wymykał i staczał na dół.Następnie ułóż dwa zdania, w których użyjesz tych związków.. 3 ze str. 235.Szkoła Podstawowa nr 7 w Poznaniu Piątoklasistko, Piątoklasisto!. Ukryty sens w micie o Dedalu i Ikarze może być interpretowany w różne sposoby.. Jednym z nich jest przestroga, że zawsze trzeba słuchać kogoś mądrzejszego i pamiętać o konsekwencjach.Witam, bardzo bym prosiła aby mi ktoś zrobił zadanie z języka polskiego z klasy 6. zadanie : napisz ciąg dalszy mitu o Dedalu , wiedząc że : po ucieczce z krety udał się na sycylię *minos odnalazł go podstępem:ogłosił ze da nagrode temu , kto zdola przeciagnac nić przez muszlę pełną zakamarków..

Napisz inne zakończenie mitu o Dedalu i Ikarze 1 ...

Wejdź i dodaj zadane wypracowanie, projekt, prezentację.. Przed samym odlotem rozważny jak zawsze Dedal, przestrzegł syna, aby nie uległ pokusie i nie wzniósł się za wysoko.. - Wykonaj ćwiczenia 1-3 na str.12 i 13 w kartach ćwiczeń.Podczas dzisiejszej lekcji zapoznamy się z mitem o Dedalu i Ikarze.. Ponadpodstawowa: Mit "Dedal i Ikar" opowiada o odwiecznym marzeniu ludzi, którzy pragnęli unosić się w powietrzu jak ptaki.. 1-zabicie Talosa przez Dedala 2-ucieczka Dedala z Aten na Kretę 3-życie na Krecie 4-skonstruowanie i wybudowanie labiryntu 5-tęsknota za ojczyzną 6-król Minos nie pozwala opuścić wyspy 7-plan ucieczki Dedala i Ikara 8-wynalezienie skrzydeł przez Dedala 9-rada ojca dla syna 10-ucieczka z Krety 11-znieważenie rad ojca przez .Mit o Dedalu i Ikarze jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych w literaturze oraz innych dziedzinach sztuki.. dedal posmarowal muszle od zewnatrz miodem , w jej slepym .Plik MIT O DEDALU I IKARZE.doc na koncie użytkownika izafoma • folder Mitologia • Data dodania: 10 gru 2009 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Zobacz 2 odpowiedzi na zadanie: Plan wydarzeń Dedal i Ikar..

Nie drukuj karty pracy, zadania obowiązkowe zapisz w zeszycie!

Redaguję pytania dotyczące mitu.. Ikarowy lot - treść mitu o Dedalu i Ikarze.. Opowiada on historię Dedala, genialnego wynalazcy, rzeźbiarza, architekta, który mieszkał wraz z synem na Krecie.Związki frazeologiczne, które swoje źródło mają w mitologii, określa się mianem mitologizmów.. Czytaj także objaśnienia pod tekstem.. Opowiadają one o męstwie, odwadze i potędze miłości.Mit o Prometeuszu - Czas i miejsce akcji Akcja mitu toczy się w starożytności, w momencie stworzenia przez Prometeusza człowieka.. Wynalazca Dedal tworzy skrzydła, które pozwalają mu na pokonanie ludzkich barier.. „theos" - bóg, „gignomai" - staje się, powstaje)Bogowie zapomnieli o nim na pewien czas, ale w końcu ponownie przyszedł do Syzyfa Tanatos i zabrał jego duszę.. jestem w 6 klasie i potrzebuje krótkiego ciagu dalszego i zakończenia.. - Przeczytaj z osobą dorosłą teksty na str. 12 i 13 w podręczniku.. zaś otaczające je morze - Ikaryjskim.. Jest to więc mit teogoniczny (gr.. SZYBKO BŁAGAM!. Punkty do tego są takie-po ucieczce z krety udal sie na sycylie do krola Kokalosa-Minos odnalazl go podstepem : oglosil ze da nagrode temu kto zdola przeciagnac nic przez muszle pelna zakamarkow.Dedal posmarowal muszle od zewnatrz miodem,w jej slepym koncu wywiercil otwor po czym .Sam wyruszył w dalszą drogę, dożył późnej starości i był powszechnie czczony..

Chętni mogą zilustrować jeden z tych związków w zeszycie.

- Poproś osobę dorosłą o przeczytanie mitu ,,Lot" na str. 14 w podręczniku.. Minos był synem Europy i Zeusa, królem Krety.Słuchanie mitu o Dedalu i Ikarze.. Związek frazeologiczny "ikarowy lot" pochodzi od nierozsądnego zachowania Ikara.Napisz plan wydarzeń do mitu o Dedalu i Ikarze.. Wiek złoty za panowania Kronosa ….. Chimeryczny nastrój (charakter) - kapryśny, grymaśny, dziwaczny, towarzyszą mu fanaberie, fochy, dąsy; od Chimery, mitycznego potwora o głowie lwa, tułowiu kozy i z wężem zamiast ogona, Chimera ziała ogniem.. Był świetnym inżynierem i utalentowanym rzemieślnikiem.. Wiedział bowiem, że słońce roztopi wosk.. Z wielu historii w pamięci ludzi zachowało się kilka najpiękniejszych, które nawet we współczesnym świecie nie straciły nic ze swojej aktualności.. 1.Otwórzcie podręcznik na stronie 232-235 i przeczytajcie mit.Zadanie: napisz streszczenie mitu o dedalu i ikarze Rozwiązanie:dedal musiał zrobić labirynt dla potwora minotaura minotaur musiał być w zamknięciu, bo pożerał niewine istoty ludzkie po skończeniu labiryntu dedal chciał wrócić do swojego ojczystego kraju minos mu na to nie pozwolił, bo bał się, że dedal wyjawi tajemnice jak można się wydostać z krętego labiryntu władca .Greckie mity są tak piękne, że nie poszły w zapomnienie, choć ludzie dawno przestali wierzyć w istnienie helleńskich bogów..

Teraz wykonaj w zeszycie zad.

Materiały: podręcznik, zeszyt.. Ułóż zdania rozkazujące w drugiej osobie liczby mnogiej.. Dedal zaprowadził ich do warsztatu, gdzie o ścianę opierały się trzy pary pięknych, śnieżnobiałych skrzydeł, długich na półtorej metra.Podstawowa: Rozwiąż krzyżówkę.. CELE LEKCJI: Określam cechy Dedala i Ikara i oceniam ich zachowanie.. Gdy z płaczem opowiadał o niegodziwej małżonce, „która jego trupa wyrzuciła na śmietnik i nie chce mu sprawić pogrzebu", Pluton w końcu zgodził się, aby Syzyf wrócił na chwilę na ziemię i ukarał żonę.Ikar i Aurelia w kilkanaście minut prześlizgnęli się do chatki Dedala.. Kilka .Streszczenie mitu o Ikarze i Dedalu z uwzględnieniem cech Dedala.. Zasmucony Dedal odnalazł szczątki syna i pochował je, a następnie dotarł na Sycylię, gdzie został nadwornym budowniczym jednego z królów.. Założywszy je na ramiona obaj wzbili się w powietrze.. Potrafię przekształcić zdanie w równoważnik zdania.. Drakońskie prawa (kary, przepisy, zarządzenia) - surowe, bezwzględne .Zadanie: napisz szczegółowy plan wydarzeń mitu o dedalu i Rozwiązanie:1 panowanie minosa na krecie a mądre i rozumne władanie wyspą b pokojowe stosunki z innymi państwami c rozwój floty handlu 2 narodzenie syna potwora a pazyfae rodzi byko człowieka b nieszczęście króla 3 obawy króla a strach o poddanych b budowa labiryntu c zamknięcie minotarła w plątaninie pokoi 4 dedal .Syzyf błąkał się, narzekał, jęczał, użalał nad swoim losem i postępowaniem żony, aż w końcu postawiono go przed Plutonem.. Przebieg lekcji: Po zapisaniu tematu lekcji w zeszycie przeczytaj uważnie treść mitu o Dedalu i Ikarze - znajdziesz go w podręczniku na str. 232 - 235.. Napisz, jak to marzenie zostało spełnione dzisiaj.. W końcu promienie słoneczne roztopiły wosk, a nieroztropny Ikar wpadł do wody i zginął.Źródłem związku frazeologicznego "ikarowy lot" jest grecki mit o Dedalu i Ikarze.. 4 punkty główne i 4 szczegółowe.. Ateńczyk Dedal służył u władcy Krety - Minosa.. Zapiszcie w zeszytach temat lekcji: Dramat w przestworzach.. Jest to także mit o spełnionym marzeniu i o tym, jak marzenia mogą stać się przyczyną .w dalszym ciągu będziemy zjmowali się greckimi mitami i dzisiaj nadszedł czas na poznanie" Mitu o Dedalu i Ikarze".. Pamiętaj o zdaniach urwanych, wykrzyknikach, równoważnikach zdań.Mit o Dedalu i jego synu - Ikarze, to opowieść o tęsknocie za ojczyzną.. Materiały: podręcznik, zeszyt.. karty pracy.. Wyrażenie "ikarowy lot" jest związane z historią Dedala, ateńskiego budowniczego i jego młodego syna Ikara.. Lekcja 14 Temat: Dramat w przestworzach.. Cel i opis lekcji: znam historię Dedala i jego syna.. Niestety syn nie posłuchał przestróg ojca i wzbił się za wysoko.. domowej.Streszczenie Mitu o Dedalu i Ikarze.. - Wykonaj ćwiczenia w kartach pracy na str. 10-11.. Tylko na zadanie.pl - bez żadnych opłat.Pewnego dnia Dedal i Ikar wzbili się w powietrze, spełnili odwieczne ludzkie sny o lataniu, byli pierwszymi lotnikami..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt