Wymień różnice między krajobrazem powstałym w wyniku działalności lądolodu




Lagunowe: utworzone w wyniku odcięcia płytkiej zatoki (laguny) przez wynurzoną, piaszczystą przybrzeżną ławicę (lido), np. wybrzeża Adriatyku w okolicach Wenecji.. Działalność erozyjna.. wskazuje na mapie przykładowe obszary o rzeźbie młodoglacjalnej.. orogeneza kaledońska - Ruchy górotwórcze trwały od końca prekambru po wczesny dewon (435-345 mln lat temu).krajobraz naturalny - Krajobraz w niewielkim stopniu zmieniony przez człowieka, krajobraz rolniczy - Powstał w wyniku utworzenia przez ludzi pól uprawnych, rekultywacja - to przywracanie wartości zniszczonym obszarom, kozica - symbol Tatrzańskiego Parku Narodowego, hale - piętro roślinne Tatr, służące do wypasania owiec, Rysy - najwyższy szczyt polskich Tatr, góral - mieszkaniec .Różnica wysokości względnych między najwyższym szczytem w Tatrach - Gerlachem (2655 m n.p.m.), a Rysami (2499 m n.p.m.) to: A.. Powstały w czasie postoju czoła lądolodu na jego przedpolu .które powstały w wyniku zapadania się po-Ryc. 47.10 Góry Świętokrzyskie - krajobraz niskich gór Ryc. 47.11 Krajobraz regla dolnego w Beskidach - okolice Nowego Sącza Ryc. 47.12 Krajobraz alpejski w Tatrach Ryc. 47.13 Krajobraz doliny rzecznej z terasami zalewowymi - Wisła w środkowym biegu egzemplarz demonstracyjny NIE DO DRUKU!Wymagania edukacyjne z geografii w klasie V 1.. Tekst zilustrowany jest mapą fizyczną Europy z zaznaczonym maksymalnym zasięgiem zlodowacenia i animacją pokazującą glacjały i interglacjały w plejstocenie w Polsce..

rozróżnia formy powstałe w wyniku działalności lądolodów .

Krajobrazy Polski • wyjaśnia znaczenie terminów: mapa, skala mapy, legenda • wymienia elementy mapy • rozpoznaje rodzaje znaków kartograficznych na mapieRzeźbotwórcza działalność lądolodów i wód polodowcowych wymienia podstawowe formy powstałe w wyniku działalności lądolodu.. Tworzy faliste równiny; - morena czołowa - powstaje przed czołem lądolodu w czasie jego dłuższego postoju.Działając w zgodzie z art. 13 ust.. Pomiędzy krajobrazem powstałym w wyniku działalności lądolodu i lodowca górskiego występuje wiele zasadniczych różnic.. Opadają one najczęściej w kierunku doliny stromym progiem, który jest zaokrąglony w wyniku działalności lodowca.. Zbudowana jest z gliny zwałowej, bloków, głazów, ma ona charakter wału, garbu, wzgórza lub ciągu wzgórz, często o znacznych rozmiarach, powstającego w wyniku: .. przedstawia pozytywne i negatywne zmiany w krajobrazie wyżyny powstałe w wyniku działalności człowieka.. pogadanka na temat wpływu lądolodu na krajobraz pojezierzy.. Mierzejewo: powstałe w wyniku działalności prądów przybrzeżnych, które tworzą mierzeje i zalewy, np. wybrzeża Bałtyku między Rozewiem a Kłajpedą.. Znajdują się tu także dwa polecenie - jedno dotyczy pasm górskich w Europie, w których w plejstocenie .Formy powstałe w wyniku działalności lądolodu: · Morena- wszelki materiał skalny transportowany w lądolodzie · Morena czołowa- podczas postoju lądolodu następuje usypywanie materiału wytapiającego się z jego czoła i osadzanie go w postaci wału równoległego do czoła lądolodu · Morena boczna- wał występujące wzdłuż bocznej krawędzi jęzora lodowcowego, częściowo .Są to wielkie, półkoliste zagłębienia otoczone z trzech stron stromymi, skalistymi stokami..

3.podaje różnicę między krajobrazem naturalnym a krajobrazem kulturowym.

hej, proszę o odp na te 3 pyt :)) 1. wskaż różnice między lodowcem górskim a lądolodem, 2. wymień czynniki warunkujące powstanie lodowców górskich i lądolodów, 3. wymien formy rzeźby powstałe w wyniku działalności lodowców górskich i lądolodów.Podobnie jak w przypadku lodowców górskich, działalność rzeźbotwórcza lądolodów dzieli się na erozyjną i akumulacyjną, między nimi zachodzi także transport.. Duże opady śniegu i .orogeneza bajkalska- miała miejsce na przełomie proterozoiku i paleozoiku i w wyniku jej działania powstały głównie góry Azji: Góry Bajkalskie, Góry Stanowe, Sajan Wschodni.. Krajobrazy naturalne nie zawierają elementów wprowadzonych przez człowieka.. ZASIĘGI ZLODOWCEŃ OSADY I FORMY POLODOWCOWE na Niżu Polskim w Tatrach i Karkonoszach w strefie peryglacjalnej (na przedpolu lodowca) MAPA RZEŹBY TERENU MAPA UTWORÓW CZWARTORZĘDOWYCH _____ Na przełomie trzeciorzędu i czwartorzędu - około 1,87 mln lat temu - nastąpiły głębokie i gwałtowne zmiany klimatyczne o zasięgu globalnym.. Przeanalizuj rysunek schematyczny str. 38- charakteryzuje działalność wiatru: korazję i deflację, - zna formy powstałe w wyniku korazji, - rozróżnia formy rzeźby powstałe w wyniku deflacji, - omawia typy pustyń i podaje przykłady ich występowania na różnych kontynentach, - umie wykazać wpływ cech klimatu suchego na procesy rzeźbotwórcze zachodzące na pustyniach..

3.Podaj różnice pomiędzy lodowcem górskim a lądolodem.

W wyniku działalności akumulacyjnje lądolodu powstały: A. moreny czołowe i morena denna B. pradoliny i rynny polodowcowe C. sandry i moreny czołowe D. sandry i rynny .W wyniku działalności lodowców i lądolodów na Ziemi powstał szereg form polodowcowych.. Rodzaje form polodowcowych: Formy powstałe przed czołem lądolodu: moreny czołowe- są to ciągi wzgórz i pagórków o wysokościach względnych dochodzących do kilkudziesięciu metrów.. ), mają korzystne warunki przyrodnicze dla życia i działalności gospodarczej .Morena czołowa, końcowa - rodzaj moreny powstającej wzdłuż czoła lodowca lub lądolodu w czasie stagnacji w okresie jego etapowego zaniku.. Oto niektóre z nich:Wymień różnice między krajobrazem powstałym w wyniku działalności lądolodu a krajobrazem utworzony w wyniku dz… Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.W krajobrazie ukształtowanym przez lądolód wyróżnia się formy polodowcowe powstałe w wyniku działalności erozyjnej oraz akumulacyjnej.. W wielu .W wyniku wystąpienia ruchów tektonicznych, epejrogenicznych, albo na skutek zmiany poziomu wody w zbiorniku, do którego uchodzi rzeka dochodzić może do zmiany wysokości bazy (podstawy) erozyjnej, która to zmiana skutkuje powstawaniem teras rzecznych, których odmianę stanowią terasy akumulacyjne.Obecne w krajobrazie obiekty wytworzone przez człowieka nazywamy antropogenicznymi składnikami krajobrazu..

2.Wymień formy powstające w wyniku rzeźbotwórczej działalności rzek.

Krajobrazy kulturowe powstały w wyniku działalności człowieka, ale zawierają wiele naturalnych składników.ZLODOWACENIA w Polsce.. Powstały one w kotłach polodowcowych, czyli zagłębieniach, w których kiedyś długo zalegał śnieg lodowcowy tzw. firn.. W obrębie pokryw moreny dennej utworzyły się płaskie i faliste równiny moreny dennej.. Wiele form utworzonych w ich wyniku jest podobnych do form utworzonych przez lodowce górskie, ale najczęściej mają one znacznie większą skalę.Działalność akumulacyjna lądolodu i wód polodowcowych doprowadziła do powstania następujących form: - morena denna - zbudowana z tzw. gliny zwałowej (morenowej), czyli mieszaniny iłów, piasków, żwirów i głazów.. akumulacji materiału skalnego transportowanego wewnątrz i w stopie lodowca .Działalność lądolodu w plejstocenie spowodowała powstanie w północnej Polsce charakterystycznej rzeźby, zwanej polodowcową.. 4.Wymień nazwy form powstałych w wyniku rzeźbotwórczej działalności lodowców górskich.. pradoliny - szerokie doliny utworzone w czasie dłuższego postoju lądolodu; płynęły nimi wody pochodzące z topnienia loduZadanie: podaj różnice między lodowcem górskim a lądolodem Rozwiązanie: lodowiec górski gt może występować w każdej strefie klimatycznej, gdzie występuje Zamknij W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.Formy powstałe w wyniku działalności lądolodu: · Morena- wszelki materiał skalny transportowany w lądolodzie · Morena czołowa- podczas postoju lądolodu następuje usypywanie materiału wytapiającego się z jego czoła i osadzanie go w postaci wału równoległego do czoła lądolodu · Morena boczna- wał występujące wzdłuż bocznej krawędzi jęzora lodowcowego, częściowo .różnice miedzy lodowcem a lądolodem.. Pierwsza dotyczy przebiegu zlodowaceń plejstoceńskich w Polsce.. wymienia formy fluwioglacjalneZADANIE DOMOWE 1.Opisz proces erozji rzecznej.. 1 i ust..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt