Tarczyca a promieniowanie jonizujące




O nowotworze może świadczyć obecność guzków tarczycy.. .Praca przy urządzeniach, gdzie występuje emisja promieniowania jonizującego nie jest pracą w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.. Wiek : na raka tarczycy można zachorować w każdym wieku, natomiast najwięcej zachorowań obserwuje się między 40. a 50. rokiem życia.Choroba popromienna - zespół objawów klinicznych spowodowany przez promieniowanie jonizujące w wysokiej dawce (zazwyczaj więcej niż 1 Gy w ostrej chorobie popromiennej, poniżej tej wartości w przewlekłej chorobie popromiennej) oddziałujące na całe ciało lub jego dużą powierzchnię (ponad 60%).. Najczęściej chorują kobiety, u których dolegliwości związane z tarczycą występują dziewięć razy częściej niż u mężczyzn - ostrzega prof. Marcin Barczyński z Collegium Medicum UJ.większa ekspozycja na promieniowanie jonizujące (częstsze badania RTG) używki; toksyny środowiskowe (w tym smog) niedobór lub nadmiar jodu; Zdaniem profesora należy jeszcze wskazać składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.Generalnie, rak tarczycy jest stosunkowo rzadki - stanowi około 2 proc. wszystkich nowotworów złośliwych.. W wyniku "zderzenia" promieniowania z atomem, zostaje wybity elektron z powłoki atomu i staje się on dodatnio naładowanym jonem.Promieniowanie jonizujące pojawia się na skutek przemian jądrowych, a zatem zmiany w układzie nukleonów w jądrze, której to zmianie towarzyszy zmiana układu energii..

Ekspozycja na promieniowanie jonizujące.

Według obecnie obowiązujących przepisów, prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze są zdefiniowane w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U .Promieniowanie jonizujące jest wynikiem przemian jądrowych, a więc zmiany w układzie nukleonów w jądrze, której to zmianie towarzyszy zmiana układu energii.. Jan Jastrzębski.. Przyczyną choroby popromiennej jest zwykle ekspozycja na nadmierne dawki .Podany w szpitalu jod radioaktywny zgromadził się w tarczycy, dlatego przez pewien czas po powrocie do domu, jest się źródłem promieniowania jonizującego.. Nie każdy izotop jest zdolny do takich przemian.. Oprócz tego w grę wchodzi przyspieszone starzenie, niepłodność i wady wrodzone u potomstwa.. Wysoką odpornością na promieniowanie charakteryzują się również tarczyca, wątroba, przełyk i pęcherz moczowy.promieniowanie jonizujące; nadmierną stymulację gruczołu tarczycy przez TSH; niektóre choroby dziedziczne.. opublikowano: 21-04-2009, 00:00 Ponad połowa pacjentów z rakiem tarczycy była w przeszłości wystawiona na ekspozycję promieniowania.. Ich choroba miała często bardziej złośliwy przebieg i wiązała się z gorszym rokowaniem..

...Tkankami odpornymi na promieniowanie jonizujące są skóra oraz powierzchnia kości.

Podkreślają również, że ich badania mogą mieć implikacje dla chorych po wybuchu reaktora jądrowego w.radiacyjnego.. Nie wszystkie izotopy są zdolne do takich przemian.. Znaczenie ma także wiek osoby napromieniowanej.. Taką własność mają tylko izotopy, o nieodpowiedniej ilości neutronów w jądrze.. Jakie są rodzaje raka tarczycy?Kobiety zapadają na choroby tarczycy dziewięć razy częściej niż mężczyźni.. Oczywiście, większość nie wymaga .Badacze, którzy obserwowali dzieci i młodch doroslych po ekspozycji na promieniowanie radioaktywne podczas wybuchu bomby atomowej w Czarnobylu w 1986 roku podkreślają fakt wyjątkowej agresywności raków tarczycy u tych chorych.. Pojęcie promieniowania wiąże się z wysyłaniem i .Komórki tarczycy są szczególnie narażone na promieniowanie radiacyjne i to najbardziej u dzieci, gdyż narząd ten pracuje u nich wyjątkowo intensywnie.. Przykładowo, naświetlane dzieci są obarczone dużym ryzykiem zachorowania na raka tarczycy.. Taką cechę posiadają jedynie izotopy, o nieodpowiedniej liczbie neutronów w jądrze.Wprowadzenie Promieniowanie jonizujące to promieniowanie elektromagnetyczne (γ, X) lub cząstkowe (korpuskularne, np. α, β), które w czasie przenikania przez materię ma zdolność wytwarzania, bezpośrednio lub pośrednio, jonów (z wyłączeniem fotonów promieniowania ultrafioletowego)..

Objawy i skutki choroby popromiennej zależą przede wszystkim od wchłoniętej przez organizm dawki promieniowania jonizującego.

Pojęcie promieniowania wiąże się z wysyłaniem i przekazywaniem energii.Choroby tarczycy są jednymi z najczęstszych schorzeń, aż co piąty Polak ma jakieś problemy z tym narządem.. Także u osób narażonych na promieniowanie podczas katastrofy w Czarnobylu stwierdzono wzrost zachorowań, jednak wartości są różne w zależności od źródła.Po drugie, znane są długofalowe następstwa napromieniowania.. Żeby nie być zagrożeniem dla najbliższego otoczenia należy przestrzegać wyznaczonych przez szpital zasad.. Wyjątkowo bym się tym nie przejęła gdyby nie fakt, że od października zaczynam studia na wydziale fizyki na który muszę zanieść zaświadczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy.Zbyt częste prześwietlenia stomatologiczne prawdopodobnie zwiększają ryzyko nowotworu tarczycy.Wiadomo, że gruczoł ten jest wrażliwy na oddziaływanie promieniowania jonizującego, zwłaszcza u najmłodszych, ale stosunkowo rzadko wykonywanie zdjęć zębów uznaje się za coś potencjalnie niebezpiecznego (Acta Oncologica).Analizując przypadki 313 pacjentów z nowotworem tarczycy z .Tarczyca a promieniowanie.. Jego występowanie wiąże się z predyspozycjami genetycznymi, ale istotnym czynnikiem zachorowalności jest właśnie narażenie na promieniowanie jonizujące, szczególnie jeżeli ma to miejsce w dzieciństwie.U mężczyzn z kolei nowotwór tarczycy najczęściej pojawiał się w przedziałach wiekowych: 55-59 (912), 60-64 (897) i 65-69 (805) lat..

Promieniowanie jonizujące jest tym większe, im więcej radioaktywnych substancji przedostanie się do otoczenia.

Miękkie promieniowanie UV w dużych dawkach może poparzyć skórę, ale nie jest to już promieniowanie jonizujące" - wyjaśnia dr inż. Krzysztof Petelczyc.Wprowadzenie Promieniowanie jonizujące to promieniowanie elektromagnetyczne (γ, X) lub cząstkowe (korpuskularne, np. α, β), które w czasie przenikania przez materię ma zdolność wytwarzania, bezpośrednio lub pośrednio, jonów (z wyłączeniem fotonów promieniowania ultrafioletowego).. Płeć : kobiety chorują nawet cztery razy częściej niż mężczyźni.. Należą do nich częstsze zachorowania na nowotwory, szczególnie białaczki, chłoniaki, glejaki, nowotwory tarczycy i kości.. Promieniowanie jonizujące składa się z radioaktywnych molekuł (izotopów takich pierwiastków jak np. jod, cez, uran, stront, pluton, bizmut, kadm) i/lub fal elektromagnetycznych (promieniowanie alfa, beta, gamma).. Skutki biologiczne promieniowania zależą głównie od dawki oraz rodzaju tego promieniowania, którego wpływ nazywamy względną skutecznością biologiczną (WSB).Choroba popromienna to zespół zmian chorobowych wywołanych działaniem na organizm promieniowania jonizującego.. Nie wykazano jednak, że dorośli poddani promieniowaniu są bardziej podatni na raka tarczycy.Promieniowanie jonizujące rozpoczyna się mniej więcej w 2/3 pasma ultrafioletu i obejmuje fale o większych częstotliwościach.. Większe ryzyko zachorowania na raka tarczycy jest także u osób, które w dzieciństwie były poddawane radioterapii w wysokich dawkach.. Wpływ promieniowania jonizującegoPromieniowanie jonizujące to rodzaj promieniowania emitowanego przez atomy, powodujący jonizację materii, przez którą przenika, przez wybijanie elektronów z powłok elektronowych atomów.. Pojęcie promieniowania wiąże się z wysyłaniem i przekazywaniem energii.Promieniowanie jonizujące to promieniowanie elektromagnetyczne (γ, X) lub cząstkowe (korpuskularne, np. α, β), które w czasie przenikania przez materię ma zdolność wytwarzania, bezpośrednio lub pośrednio, jonów (z wyłączeniem fotonów promieniowania ultrafioletowego).. Gruczoł tarczycy, ze względu na swoje powierzchniowe położenie, znaczny stopień utlenowania oraz duży wskaźnik wymiany komórek, jest szczególnie podatny na .Niedoczyność tarczycy,a promieniowanie jonizujące i laserowe .. Niedawno totalnie przypadkowo wykryto u mnie niedoczynność tarczycy.. Chorzy na raka tarczycy często skarżą się na duszności, problemy z połykaniem lub chrypkę.. Z oczywistych względów zmiany spowodowane promieniowaniem u dzieci są groźniejsze niż u dorosłych.Narażenie na promieniowanie jonizujące podczas pracy lub radioterapia okolicy szyi w dzieciństwie.. Szacuje się, że co piąty Polak ma jakieś problemy z tarczycą..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt