Wizerunek matki boskiej w średniowieczu na podstawie bogurodzicy i lamentu świętokrzyskiego




Nie ma w niej nadprzyrodzoności i utożsamia się z innymi matkami.. Oba utwory są pieśniami religijnymi, oba podejmujące tematykę maryjną.. Stoi ona pod krzyżem Chrystusa i ubolewa nad jego śmiercią.. Jest obdarzona jego szczególnymi względami oraz uczestniczy w jego chwale.. Charakteryzuje się wieloma przymiotami - jest Bogurodzicą (matką Boga), podkreślona zostaje jej czystość jako dziewicy i wybranie jej przez Boga.Podmiotem lirycznym Lamentu autor uczynił samą Matkę Bożą, utwór ma formę monologu lirycznego stojącej pod krzyżem Maryi, rozpaczającej z powodu śmierci Chrystusa.. Jest obdarzona jego szczególnymi względami oraz uczestniczy w jego chwale.. Bóg, wiara i życie wieczne to najważniejsze wartości w średniowiecznym świecie.. Matka Boska ukazana jest jeszcze jako opiekunka ludzi, która na wszelki sposób próbuje pomóc im pojednać się z Bogiem.WIZERUNKI MARYJNE W LITERATURZE ŚREDNIOWIECZNEJ.. Matka Boska w polskiej liryce średniowiecznej.. Początkowy fragment składający się z dwóch zwrotek jest najstarszy, pochodzi już z początku XIII wieku.. „Bogurodzica" to tekst średniowieczny, który jest najstarszą pieśnią religijną.. Zadamy pytanie o najważniejsze różnice między nimi.. Wizerunki Maryi były bardzo powszechne w literaturze średniowiecza.. Bóg, wiara i życie wieczne to najważniejsze wartości w średniowiecznym świecie..

Zbadamy analogie w zastosowanej w utworach formie literackiej.Omów temat na podstawie „Bogurodzicy" i „Lamentu świętokrzyskiego".

W szczególny sposób łączyła więc ona niebo z ziemią a człowieka z Bogiem, stając się główną pośredniczką i orędowniczką ludzkich modlitw.Oba utwory prezentują dwa odmienne wizerunki Matki Boskiej.. bogurodzica lament świętokrzyski porównanie bogurodzicy i lamentu Posłuchajcie bracia Miła żale matki boskiej pod krzyżemJest to w ścisły sposób związane z wizerunkami Maryi, przedstawionymi w obu utworach.. Wszystkie sfery życia były podporządkowane dążeniu do zbawienia.. Charakteryzuje się wieloma przymiotami - jest Bogurodzicą (matką Boga), podkreślona zostaje jej czystość jako dziewicy i wybranie jej przez Boga.Motyw Stabat Mater Dolorosa, do którego nawiązuje Lament świętokrzyski, był szeroko rozpowszechniony w sztuce epoki średniowiecza.. Według legendy z XV wieku, autorem najstarszej części Bogurodzicy jest święty .Literatura średniowiecza opierała sią w dużej mierze na kulcie świętych jednak w szczególności na liryce maryjnej, którą tworzyły wszystkie dzieła pisane ku czci Matki Boskiej.. To niewiele, staraj się jednak maksymalnie wykorzystać te dzieła.Różnice: podmiotem lirycznym w Bogurodzicy jest zbiór ludzi, a w Lamencie Świętokrzyskim - Matka Boska stoi pod krzyżem, to ona prosi o łaski dla ludzi.. W najstarszej polskiej pieśnii występuje podmiot liryczny zbiorowy, którym jest lud boży.Wizerunki maryjne w liryce średniowiecznej..

Zwracali się do Niej także ...Matka Boska w Bogurodzicy i Lamencie świętokrzyskim (2) Opis skrócony: Przypomnimy sobie teksty Bogurodzicy oraz Lamentu świętokrzyskiego.

W początkach państwa polskiego, kultura piśmiennicza rozwijała się dzięki charakterystycznej dla okresu średniowiecza inspiracji, jaką była dla niej religia chrześcijańska.Funkcjonowanie motywu maryjnego w Średniowieczu na podstawie "Bogurodzicy" i "Lamentu Świętokrzyskiego".. Przez swoje ludzkie oblicze sprawia, że prościej nam Ją kochać i Jej wstawiennictwa wzywać.. Wizerunek cierpiącej Matki Boskiej pod krzyżem, na którym kona Jezus Chrystus występował nie tylko w literaturze, ale i na przykład w rzeźbie czy malarstwie sakralnym.WIZERUNKI MARYJNE W LITERATURZE ŚREDNIOWIECZNEJ.. W Bogurodzicy Maryja przedstawiona jest jako matka, która może być dumna z syna.. W „Bogurodzicy" jest ona gospodynią władającego wszechświatem Chrystusa - postacią potężną, ale też odległą .Bogurodzica jest starodawną polska pieśnią zabytkową, sławiącą wiarę i rycerskość.. Analiza i interpretacja "Bogurodzicy" i "Lamentu Świętokrzyskiego" Literatura średniowiecza opierała sią w dużej mierze na kulcie świętych jednak w szczególności na liryce maryjnej, którą tworzyły wszystkie dzieła pisane ku czci Matki Boskiej.Przydatność 75% "Wizerunki maryjne w liryce średniowiecznej" - porównaj na przykładzie Bogurodzicy i Lamentu Świętokrzyskiego..

Dwie najdawniejsze strofy powstały prawdopodobnie w XII bądź w I połowie XIII wieku.Przydatność 85% Funkcjonowanie motywu maryjnego w Średniowieczu na podstawie "Bogurodzicy" i "Lamentu Świętokrzyskiego".

Podmiot liryczny zwraca się do niej, jako do pośredniczki między nim (ludźmi) i Bogiem.Teksty „Bogurodzicy" i „Lamentu Świętokrzyskiego" powstały w podobnym czasie, lecz można wskazać wiele różnic w przedstawieniu Matki Boskiej.. Maria z "Bogurodzicy" onieśmiela nas swoją osobą, i przyjmujemy w stosunku do niej postawę jedynie nieśmiałych lecz wiernych sług.Choć od czasów średniowiecza upłynęło wiele wieków, współcześni twórcy nadal sięgają po wizerunek Maryi, zarówno tej boskiej i wyniosłej, jaką podziwiamy w „Bogurodzicy", jaki i tej żałobnej, bolesnej, rozpaczającej Matki z którą cierpimy czytając „Lament świętokrzyski".Lament świętokrzyski.. OMÓW TEMAT DOKONUJĄC ANALIZY I INTERPRETACJI BOGURODZICY i LAMENTU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO.. Podstawową różnicą między utworami, warunkującą wszystkie inne jest układ podmiot-adresat, a co za tym idzie sytuacja liryczna.Pamiętaj, że w swoich rozważaniach możesz skupić się tylko na dwóch utworach poznanych w szkole: Bogurodzicy i Lamencie świętokrzyskim (zwanym też Żalami Matki Boskiej pod krzyżem lub - od słów zaczynających utwór - Posłuchajcie, bracia miła…).. Analiza i interpretacja "Bogurodzicy" i "Lamentu Świętokrzyskiego" Porównaj dwa przedstawienia postaci Marii na podstawie "Bogurodzicy" i "Lamentu świętokrzyskiego" Dokonaj porównania wizerunków Matki Boskiej na podstawie „Bogurodzicy" i utworu pod tytułem „Posłuchajcie bracia miła"Maryja w tym planktcie jest przeciętną kobietą..

Dokonaj porównania wizerunków w "Bogurodzicy" i "Lamencie świętokrzyskim" Funkcjonowanie motywu maryjnego w Średniowieczu na podstawie "Bogurodzicy" i "Lamentu Świętokrzyskiego".Wizerunki maryjne w liryce średniowiecznej.

Matka Boska z Bogurodzicy to istota bardziej boska niż ludzka.. Bogurodzica jest utworem wcześniejszym, powstała ok. XIII wieku, Lament pochodzi z wieku XV.. W Bogurodzicy Maryja przedstawiona jest jako matka, która może być dumna z syna.. W pierwszym utworze Maria ukazana została jako zwykła kobieta, cierpiąca, zmagająca się z bólem.. Oba utwory prezentują dwa odmienne wizerunki Matki Boskiej.. Wizerunki maryjne przedstawione w „Bogurodzicy" i „Lamencie świetokrzyskim" różnią się od siebie.. Autorzy, którzy często pozostawali anonimowi nawiązywali do sceny cierpienia Matki Boskiej pod krzyżem.. Podkreślano jej ludzką naturę, ale także Boskie macierzyństwo.. Matka Boska z Bogurodzicy to istota bardziej boska niż ludzka.. Wszystkie sfery życia były podporządkowane dążeniu do zbawienia.Jej wizerunek zgadza się z dogmatami katolicyzmu, co widać już w pierwszym wersie utworu: „Bogurodzica, dziewica" (odwołanie do dogmatu niepokalanego poczęcia - Matka Boska to dziewica).. Wizerunki Maryi były bardzo powszechne w literaturze średniowiecza.. Dokonaj porównania wizerunków Matki Boskiej w Bogurodzicy i Lameńcie Świętokrzyskim.. Matka Boska ukazana jest jeszcze jako opiekunka ludzi, która na wszelki sposób próbuje pomóc im pojednać się z Bogiem.Wizerunek Matki Boskiej w „Lamencie świętokrzyskim" mocno kontrastuje z tym, przedstawionym w „Bogurodzicy".. W pierwszej i drugiej strofie Maryja kieruje swoje słowa do słuchających ją ludzi, prosi ich o wysłuchanie i współcierpienie wraz z nią.Bogurodzica oraz Lament świętokrzyski to najbardziej znane wiersze średniowieczne.. Omów temat, dokonując analizy i interpretacji „Bogurodzicy" i „Lamentu świętokrzyskiego" „Bogurodzica" i „Lament świętokrzyski" to dwa średniowieczne utwory należące do liryki maryjnej, ale inaczej przedstawiające Matkę Boską.Jest to w ścisły sposób związane z wizerunkami Maryi, przedstawionymi w obu utworach.. Porównamy obecne w nich wizerunki Matki Boskiej.. Adresatami wypowiedzi Maryi są różne osoby.. Jej wyjątkowa popularność i specyficzny styl spowodowały, że uznano tę pieśń za pierwszy polski hymn.. Utwory, najczęściej anonimowe, nawiązywały oraz przedstawiały postać Maryi w sposób bardzo rożnorodny.Matka Boska ukazana w pieśni "Posłuchajcie bracia miła" bliższa jest zwykłemu człowiekowi.. Autorzy, którzy często pozostawali anonimowi nawiązywali do sceny cierpienia Matki Boskiej pod krzyżem.Liczne utwory ukazywały postać Matki Boskiej w bardzo różny sposób..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt