Czas dojazdu do pracy w delegacji




W twoim przypadku do czasu pracy wliczać się będzie czas dojazdu oraz czas spotkania z klientem pomiędzy 9 a 17.Zgodnie z art. 128 § 1 k.p. czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.Dojazdu do miejsca docelowego podróży służbowej nie uznaje się za czas pracy, jeśli przypada on poza obowiązującym pracownika rozkładem godzin pracy.. Czas dojazdu do klienta zajmuje nawet 6 godzin (z wyjazdem np. o godz. 3.00 rano).. Dla niego może wydawać się to niezrozumiałe i dlatego ważne jest, aby jeszcze przed wyjazdem miał świadomość, jak będzie rozliczony jego czas pracy w delegacji służbowej.Zatrudniamy w firmie konstruktorów, których praca odbywa się w systemie podstawowym 8.00-16.00.. Chyba że podróż przypada w czasie normalnych godzin pracy danego pracownika, wynikających z jego rozkładu czasu pracy w miejscu stałej pracy.Czy czas dojazdu do pracy w delegacji liczy się do czasu pracy tzn. jadą 2h w obie strony, czas pracy na miejscu wynosi 6h?. Ponadto pracodawca obowiązany jest zrekompensować pracownikowi naruszenie obowiązkowego odpoczynku dobowego lub tygodniowego, gdy podróż-przejazd .Dlatego przytoczyłem sądowe orzeczenie, bo ludziom trudno zrozumieć logikę delegacji (jeżeli tak jakaś jest).. akt II PK 265/04, uwypuklający, że: „Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej (oraz ewentualnego pobytu w tej miejscowości) nie jest pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 k.p.), lecz w zakresie przypadającym na .> Kiedys czytalam, ze w przypadku delegacji do czasu pracy wlicza sie czas > dojazdu na miejsce ale nie wiem jak ten przepis szczegolowo wyglada obecnie..

czas dojazdu i powrotu do firmy wliczam w czas delegacji.

Środek transportu właściwy do odbycia podróży, a także rodzaj i klasę określa .Warto w tym miejscu przywołać wyrok SN z 23 czerwca 2005 r., sygn.. Środek transportu.. akt II PK 219/13 z dnia 6 maja 2014 - jasno jest tam określone, że dojazd do miejsca pracy to czas pracy, czyli należą się za to pieniądze za godziny nadliczbowe.. Czy w takim przypadku czas dojazdu na miejsce delegacji i z powrotem należy zaliczyć do czasu pracy?Do radcy prawnego - proponuję zapoznać się z Sygn.. to dopiero wtedy do jego czasu pracy mógłby być zaliczany czas dojazdu .Podczas samej podróży Pan Maciej nie wykonywał pracy, ale w jego przypadku czas dojazdu odbywał się w normalnych godzinach pracy, od 8.00 do 11.00.. Dzięki za ewentualne odpowiedzi Kaczka [ pokaż wiadomość z nagłówkami ] do góry.. Powrót Pana Macieja odbywał się po godzinach pracy - od 18.00 do 21.00 - w związku z tym z tytułu powrotu nie przysługuje mu dodatek za nadgodziny w delegacji.. Przykład1 Pracodawca wysłał pracownika w delegację w godzinach od 6 do 18.Jeżeli w obowiązującym pracownika rozkładzie czasu pracy jako godziny pracy określony został przedział czasu od godziny 8.00 do godziny 16.00, a czas od 8.00 do 14.00 pracownik poświęcił na dojazd do celu podróży służbowej, następnie w godzinach od 14.00 do 16.00 pracownik świadczył pracę na rzecz pracodawcy (np. odbył .Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu .Tak czy owak po przekroczeniu progów firmy, cały czas jestem w pracy..

Czas pracy w delegacji pozostaje kontrowersyjną sprawą.

Nie jest to jednorazowa interpretacja.Delegacja a nadgodziny - napisał w Czas pracy: W jaki sposób liczy się czas pracy i ilość godzin nadliczbowych, w sytuacji, gdy pracownik rozpoczyna delegację o 6 rano i pracuje do godziny 18, a jego normalny przedział pracy to osiem godzin od 9 do 17?. > ja czesto jezdze w delegacje.. Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.W rozumieniu tego przepisu czas, w którym pracownik dojeżdża do pracy, powraca z niej czy pozostaje w miejscu odbywania delegacji, nie wykonując swoich pracowniczych obowiązków, nie może zostać uznany za pozostawanie w dyspozycji pracodawcy, czyli nie jest czasem pracy.Jako czas pracy traktujesz wykonywanie zadań Przy rozliczaniu czasu pracy w delegacji służbowej obowiązuje zasada, że dojazdu do miejsca delegowania oraz powrotu nie wlicza się do czasu pracy.. Jeden z naszych pracowników wyjechał w delegację w celu wykonania obowiązków w oddziale firmy, znajdującym się w innym mieście niż jego stałe miejsce pracy.. Zgodnie w wyrokiem Sądu Najwyższego , że nie każdy wyjazd pracownika może być uznany i potraktowany jako podróż służbowa.".

Wliczanie do czasu pracy czasu dojazdu pracownika do miejsca delegacji.

Pracownik odbył podróż samochodem służbowym.Natomiast w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy, zaś w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają znaczenie o tyle, ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku.. Nie jest nim czas przejazdu.. czas pomiędzy 7:00 a 8:00 jest czasem prywatnym pracownika za którą nie przysługuje mu wynagrodzenie; czas pomiędzy 8:00 a 16:00 jest to czas pracy pracownika;Czas spędzony w delegacji jest bowiem zaliczany do czasu pracy tylko o tyle, o ile pracownik wykonuje wówczas zadanie służbowe.. Czy czas dojazdu do miejsca delegacji liczy się jako czas pracy lub jako nadgodziny?. Jeśli pracownik zawrze z pracodawcą porozumienie, w którym zgodzi się na świadczenia przez pewien okres pracy w innym niż stale miejscu, to pozbawi się prawa do .Czas pracy pracownika odbywającego podróż służbową jest sprawą dosyć skomplikowaną.. Ponieważ oferujemy instalowanie maszyn w firmie klienta często zdarzają się delegacje służbowe.. Firma nie musi za ten czas płacić .w dniu wolnym od pracy, w którym pracownik, przebywając w delegacji ponad 10 dni, powraca do miejscowości pobytu stałego lub czasowego środkiem transportu określonym przez pracodawcę (zwrot za przejazd należy się odrębnie)..

Wysyłają mnie w delegację 400-500 km, jestem cały czas w pracy.

Okoliczność, że dowóz pracowników został zorganizowany przez pracodawcę (tj. przy wykorzystaniu jego transportu), nie ma wpływu na zaliczenie czasu dojazdu do zakładu pracy do czasu pracy pracowników.Sąd najwyższy stwierdził w tym wyroku, że czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 kp), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy .W takim przypadkach czas pracy nadal będzie liczony od pojawienia się w tym biurze, a nie od wyjścia z domu.. Ksiegowosc nigdy nie miala uwag.Jednak podróż służbowa to nie tylko czas dojazdu do i z miejsca wykonywania pracy poza stałym miejscem zatrudnienia pracownika i czas przeznaczony na realizację samego poleconego zadania, ale również cały przebiegu podróży, np. czas posiłku, czas wolny od pracy, czas przemieszczania się między miejscem wykonywania pracy a miejscem .Mimo, że czas podróży był dłuższy niż 8 godz. to dodatkowe dwie godziny nie są nadgodzinami, ponieważ czas dojazdu do pracy nie jest wliczany w czas pracy, czyli .. Jak powinien być rozliczony czas przejazdu?Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być .Normalnie pracuje od godz.6:00 do godz. 14:00.. Przykład 2.Czas na rozliczenie delegacji i otrzymanej przez pracownika zaliczki wynosi 14 dni od momentu powrotu pracownika z delegacji.. Dzieje się tak dlatego, że nie cały czas poświęcony na podróż służbową można zaliczyć do czasu pracy pracownika.. Dojeżdżał na miejsce delegacji samochodem służbowym, następnie przebywał u klienta, a na koniec powracał z delegacji, również prowadząc samochód..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt