Problemy opiekuńcze u chorych po udarze mózgu




W celu zebrania potrzebnych danych stan funkcjonalny chorych oceniono naKażdy udar mózgu, nawet z niewielkimi objawami, jest stanem zagrożenia życia i wymaga jak najszybszego leczenia w szpitalu, najlepiej na tzw. oddziale udarowym, wyspecjalizowanym w opiece nad chorymi z udarem.. Pacjenci po udarze wymagają odpowiedniego przygotowania mieszkania do swoich potrzeb.. OPIS PRZYPADKU.. Rekord bibliograficzny.. W zależności od obszaru mózgu, który w wyniku udaru uległ uszkodzeniu, objawy będą ogniskowe lub rozlane.. Grupę badaną stanowiło 82 chorych (46 kobiet i 36 mężczyzn) w wieku 44-94 lat.. Alarmujące są natomiast współczynniki śmiertelności i niepełnosprawności chorych, którzy przeżyli udar .chorych po udarze mózgu.. Problemy Interdyscyplinarne.. Statystyki wykazują, że częstotliwość występowania udarów w naszym kraju kształtuje się na średnim poziomie europejskim.. Ten stan może bowiem nawracać.. Monika Michalak Nr albumu 9661 Semestr I , ścieżka A Grupa 102.. Zadaniem pielęgniarki jest zachowanie i utrzymywanie odpowiedniej higieny pacjenta jak i higieny okolic intymnych, oraz ujścia cewki moczowej, a także kontrola oddawania moczu.1)Problemy opiekuńcze u chorych po udarze mózgu 2)Problemy opiekuńcze u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i scharakteryzuj rolę opiekuna medycznego.Proszę.Temat: Problemy opiekuńcze pacjenta z udarem mózgu..

Polly Laidler, Rehabilitacja po udarze mózgu.

o stanie samodzielności pacjenta i ogólnych potrzebach pielęgnacyjnych i opiekuńczych.Udar mózgu dotyka rocznie 75 tys. osób w Polsce.. Udar Mózgu.. 2007;9(2): [15] Ryglewicz D., Milewska D.. U 30% z nich rozwija się spastyczność, czyli nadmierne, często bolesne napięcie mięśniowe.. Pomoc pacjentowi i jego rodzinie powinna rozpocząć się w momencie przyjęcia pacjenta do szpitala i po rozpoznaniu udaru mózgu.. Ograniczenia ruchomości w stawach: kolanowym, łokciowym i nadgarstka po stronie lewej., Niemożność samoobsługi i samopielęgnacji., Niebezpieczeństwo wystąpienia przykurczów z powodu długiego unieruchomienia .Problem pielęgniarski: Zaburzenia w komunikacji z powodu afazji i porażenia mięśni twarzy.. Profil czynników ryzyka i 30-dniowe następstwa udaru u mężczyzn i kobiet z pierwszym w życiu udarem niedokrwiennym mózgu analiza 4802 pacjentów z lozańskiego rejestru udarowego.Po przebytym udarze mózgu 20 proc. pacjentów wymaga opieki stałej, 30 proc. - pomocy w niektórych codziennych czynnościach, natomiast 50 proc. osób odzyskuje niemal pełną sprawność.. Tom 10, Nr 2 (2008) Strony.. Jej efekty w znacznym stopniu zależą od szeroko rozumianej współpracy i ciągłej wymiany informacji między członkami zespołu leczącego.Problemy dotyczą zarówno sfery biologicznej, psychicznej i społecznej..

Zaburzenia przytomności w udarze mózgu.

W okresie 5 lat po pierwszym udarze mózgu, kolejnego zawału mózgu doznaje 30-40 proc. chorych.Proces pielęgnowania chorego po udarze mózgu w środowisku domowym.. Rehabilitacja po udarze może być bardzo skuteczna, ale pod warunkiem, że opiekun wie, na co zwracać uwagę i jak pomagać, aby zminimalizować straty po udarze, a swoim postępowaniem nie szkodzić choremu.. Problemy Interdyscyplinarne 2008;10(2):83-90.U chorych po udarze mózgu bardzo często dochodzi do cewnikowania z powodu zaburzeń w oddawaniu moczu.. Działania pielęgniarskie: Rozmowa z pacjentem i rodziną nt. przyczyn afazji, dalszego postępowania, rokowania.. Dotyczy to także napadu przemijającego niedokrwienia mózgu (nawet krótkotrwałego), ponieważ bardzo często poprzedza on o kilka godzin lub dni udar mózgu.Udar Mózgu.. Rehabilitac.Udar mózgu może być przyczyną śmierci lub niepełnosprawności, ale niektórzy chorzy wychodzą z udaru obronną ręką.. Problemy pielęgnacyjne pacjenta po przebytym udarze mózgu stanowią znaczne ograniczenia w funkcjonowaniu i powrocie do stanu sprzed choroby.Udar mózgu jest drugą przyczyną śmierci osób powyżej 60. roku życia.. Lekarze przekonują jednak, by nie bagatelizować przebytego udaru.. Opis przypadku.. WSTĘP P ielęgnacja chorych z udarem mózgu wymaga wspólnego działania pacjentów, ich rodzin oraz fachowego personelu medycznego tworzącego zespół udarowy..

Udar mózgu, zwany też czasami zawałem, to choroba o nagłym początku.

Osoby nią dotknięte mają trudności w wykonywaniu nawet najprostszych codziennych czynności i są zależne od innych osób.. Wtórne udary mózgu obserwuje się u chorych w ciągu miesiąca po pierwszym udarze, w ciągu następnego roku, a nawet po pięciu latach od pierwszego udaru.. 2006;8(2): [16] Wiszniewska M. Rehabilitacja jest szansą dla wielu pacjentów dotkniętych udarem mózgu na powrót do .Udar mózgu to nagłe wystąpienie zaburzeń czynności mózgu.. Pacjentka lat 57, została przyjęta do szpitala w trybie nagłym z rozpoznaniem rozległego udaru mózgu.W niniejszej pracy omówiono problemy związane z metodyką epidemiologicznego badania afazji u chorych po udarze mózgu.. Rehabilitacja po udarze mózgu rozpoczyna się w oddziale neurologicznym lub udarowym często już w dniu przyjęcia do szpitala i jest kontynuowana w oddziale rehabilitacyjnym, w przychodni lub - jeśli zachodzi taka konieczność - w domu chorego.. Z drugiej strony łatwo o błędy, a te często prowadzą do intensyfikacji spastyczności.. Na jaką pomoc możesz liczyć po wyjściu ze szpitala Osoby, które przeszły udar, potrzebują rehabilitacji, muszą przystosować mieszkanie do swoich potrzeb.. Opis przypadku.. Problemy Pielęgniarstwa 2009, 17 (2), s. 152-156 Smolińska A., Książkiewicz B .Oprócz często występujących, jawnych zaburzeń mowy oraz deficytów poznawczych, które występują po incydencie neurologicznym, warto zwrócić także uwagę na zaburzenia neuropsychiatryczne, które utrudniają nie tylko sprawne funkcjonowanie na co dzień, ale także silnie korelują z prowadzoną rehabilitacją pacjenta..

Rehabilitację i fizjoterapię należy rozpocząć niezwłocznie po udarze.

Mimo znacznego postępu w leczeniu, w ostatnich latach dla kilkunastu procent chorych konsekwencje udaru doprowadzają - w ciągu miesiąca od wystąpienia objawów - do tragicznego końca.Rola pielęgniarki w rehabilitacji i opiece nad chorym po udarze mózgu.. Udar mózgu jest obok migreny, padaczki i afazji, jednym z nielicznych zespołów objawowych w neurologii, opisywanych już w czasach starożytnych.. Po udarze konieczna jest rehabilitacja, nauka chodu, odpowiednie ćwiczenia.. Dotyczą one zarówno samych chorych, jak i ich opiekunów.Udar mózgu a powikłania.. Każdego roku w Polsce choroba ta dotyka 60-70 tysięcy osób.. Czasopismo.. Obchodzenie się z chorym po udarze wymaga zatem nie tylko systematyczności, ale i delikatności oraz dokładności.Problemy opiekuńcze pacjenta z udarem mózgu.. Warto pamiętać, że odpowiednia rehabilitacja po udarze mózgu przynosi stopniowe efekty.. Udar uważany jest przede wszystkim za chorobę ludzi starych, a średni wiek zachorowania mieści się w przedziale 65-70 lat.Udar mózgu.. Zasady i strategia, PWN, 2014.Problemy z niedożywieniem u pacjentów po udarze U części chorych, w wyniku trudności z jedzeniem np. z powodu zaburzeń połykania, może dojść do niedożywienia.. Materiał i metody.. W Polsce problem udaru dotyka rocznie blisko 60 tysięcy osób.. Kategoria » Neurologia Problemy pielęgnacyjne: 6.. Każdy chory ze zdiagnozowanym udarem niedokrwiennym powinien być hospitalizowany, niezależnie od stanu ogólnego i objawów neurologicznych.. Motywowanie chorego do ćwiczeń aparatu mowy.Udar mózgu - rehabilitacja po udarze mózgu.. Zaproponowanie ćwiczeń mięśni twarzy poprawiających wymowę.. Związane jest to z faktem, iż nie można przewidzieć czy stan kliniczny .Smi Choi-Kwon, Jong S. Kim; Zespół zmęczenia poudarowego: nowy istotny problem w opiece nad pacjentem po udarze mózgu, Neurologia po dyplomie, t. 7, nr 1, 2012.. Szacuje się, że około 30 procent pacjentów z udarem mózgu bezpośrednio po leczeniu powinno trafić do oddziału rehabilitacji neurologicznej.Problemy opiekunów chorych po udarze mózgu .. Prawidłowe żywienie jest bardzo ważne dla ogólnego stanu pacjenta, więc jeśli nie jest możliwe żywienie doustne, należy rozważyć odżywianie przez sondę .Pacjenci po udarze mózgu wymagają szczególnej opieki.. Cel: Poprawa komunikacji chorego z innymi osobami.. Udar Mózgu.. Choroby Serca i Naczyń 2007, 4(3), s. 127-129 Miller E.: Rola pielęgniarki w rehabilitacji i opiece nad chorym po udarze mózgu..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt