Funkcje i dysfunkcje rozwoju turystyki




Dysfunkcje kulturowe: - Niszczenie lub zanik tradycyjnej kultury ludowej.Tag Archives: Funkcje pozytywne i dysfunkcje turystyki.. Stwierdza on między innymi, że w stosunku do turysty funkcje pozytywne turystyka spełnia wtedy, gdy (K. Przecławski,1994): w zakresie poziomu życiaFunkcje i dysfunkcje turystyki na greckiej wyspie Zakynthos Grecka wyspa Zakynthos jest miejscem potencjalnie zagrożonym rozwojem zjawiska overtourismu.. Ich działalność polega na skupowaniu w dużych ilościach (a przez to po .Plik ppt na koncie użytkownika dzastinka87 • folder TURYSTYKA • Data dodania: 8 sty 2014. poleca 83 % .. Dysfunkcja ekonomiczna turystyki Rozwój miasta wpływa na zaburzenie funkcji zdrowotnej tego miasta, gdyż niszczone są przez to lasy i zwiększa się zanieczyszczenie wód i powietrza oraz zniszczone są lęgowiska zwierząt.Funkcje pozytywne i dysfunkcje turystyki.. MoŜliwości rozwoju ekonomicznego przez turystykę społeczności lokalnych na obszarach chronionych 125 5.4.. Na tle ogólnych ocen dokonano klasyfikacji rodzajowej współczesnej turystyki, podkreślając skutki jej rozwoju, rozumiane jako funkcje i dysfunkcje.. Znaczenie rozwoju turystyki jako elementu strategii zagospodarowania obszarów przyrodniczo cennych.. Dysfunkcje: - gdy preferujemy wypoczynek bierny - ograniczenie rozwoju (brak elementów poznawczych)terminologia branżowa oraz funkcje i dysfunkcje turystyki to tematyka pierw-szego rozdziału..

Funkcje i dysfunkcje turystyki.

Turystyka w czasach antycznych.. W ślad za rozwojem turystyki postępują zmiany w środowisku społecznym i środowisku przyrodniczym.. Dysfunkcje: fałszywy obraz rzeczywistości, brak kontaktu z miejscową ludnością; Funkcja ekonomiczna- zmiany w dochodzie narodowym, nowe źródła dochodów ludności, poprawa efektywności pracy, rozwój handlu zagranicznego .Funkcje turystyki Bibliografia: 1.Wiesław Alejziak „Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku" Wydawnictwo „Albis", Kraków 2000 2.Krzysztof Przecławski „Człowiek a turystyka" Wydawnictwo „Albis", Kraków 1996 3.Władysław Gaworecki „Turystyka" Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2000 Na początku rozważań na temat funkcji turystyki chciałabym przytoczyć .Funkcje turystyki [].. Turystyka pełni różne funkcje, można je podzielić na negatywne czy pozytywne albo na oczekiwane, postulowane i rzeczywiste.Turystyka pełni funkcje zarówno w stosunku do turysty, mieszkańców terenów odwiedzanych w zakresie poziomu, jakości i sensu życia, a także gospodarki i środowiska przyrodniczego.Negatywne funkcje turystyki (dysfunkcje) Funkcja wypoczynkowa Turystyka zaspokaja potrzeby związane z odnową sił fizycznych i psychicznych - człowiek wypoczęty lepiej funkcjonuje w życiu.. Wykonano .Funkcje i dysfunkcje turystyki /wymienić/..

Funkcja wypoczynkowa turystyki.

Rodzaje turystyki 2.1.. Funkcja turystyki to ogół oczekiwanych i rzeczywistych korzyści płynących z rozwoju turystyki dla uczestników ruchu turystycznego oraz mieszkańców miejsc przez nich odwiedzanych.. Turystyka zdrowotna zjawiskiem globalnym rozwijanym regionalnie - szansa dla całej gospodarki.. W stosunku do turysty funkcja ta jest spełniona, gdy jest zapewniona wygoda podroży, stworzone odpowiednie warunku do wypoczynku, rozrywki, poprawy zdrowia, uczestnictwa w kulturze.Dysfunkcje turystyki - są to wszystkie negatywne, czasami nieodwracalne, konsekwencje wynikające z zachowywania się turystów na obszarze ich przyjmującym.. Turyści często demonstrują zachowania i postawy, które nie są akceptowane przez ludność miejscową.Wyróżnia się 11 funkcji współczesnej turystyki, mają one jednak charakter ogólny.Należy pamiętać, że nie wszystkie z nich będą odnosić się do każdego rodzaju i formy turystyki.. Krajowy i zagraniczny ruch turystyczny.W pracy omówiono głównie turystykę międzynarodową, a w miarę dostępności źródeł — turystykę krajową.. :-)Turystyka pełni lub może pełnić ważną rolę w rehabilitacji i poprawianiu stanu zdrowia osób niepełnosprawnych przykładowo niewidomych, niesłyszących lub osób z dysfunkcją ruchu.Omówienie przedmiotu, definicje i pojęcia związane z turystyką..

Czynniki rozwoju turystyki.

Specjaliści z wielu dziedzin od lat zajmują się problematyką następstw, jakie niesie z sobą turystyka i dynamicznie się rozwijający ruch turystyczny.. Sezonowość turystyki 127 VI.. Na tle ogólnych ocen dokonano klasyfikacji rodzajowej współczesnej turystyki, podkreślając skutki jej rozwoju, rozumiane jako funkcje i dysfunkcje.W pracy omówiono głównie turystykę międzynarodową, a w miarę dostępności źródeł — turystykę krajową.. Jawa (Indonezja), Antyle, Wyspy Bahama.Funkcje i dysfunkcje turystyki w uj .. Streszczenie W niniejszym artykule dokonano charakterystyki naturalnych, społecznych oraz ekonomicznych dysfunkcji rozwoju turystyki na świecie.. Dysfunkcje współczesnej turystyki 136 VII.Koncepcje funkcji turystyki jako skutków jej rozwoju wprowadził K. Przecławski, który zauważa, że turystyka może pełnić zarówno funkcje pozytywne jak i negatywne (dysfunkcje).. Funkcje turystyki (do wykładu) W. Alejziak stwierdza iż „Badania naukowe wskazują, że turystyka jest w stanie oddziaływać na bardzo wiele sfer życia współczesnego człowieka.. Rozdział 2.. Fakt ten powoduje zainteresowanie się .Funkcja poznawcza-wiąże się z zaspokajaniem ciekawości świata, konfrontacji wiedzy z rzeczywistością.. Sezonowość turystyki 127 VI.. Możliwości rozwoju ekonomicznego przez turystykę społeczności lokalnych na obszarach chronionych 125 5.4..

Funkcja zdrowotna turystyki.

Wpływ turystyki na gospodarkę lokalną 120 5.3.1.. Funkcje turystyki 131 6.2.. Funkcje i dysfunkcje turystyki.. (Kruczek Z. s. 10) Przede wszystkim dysfunkcje turystyki określają konflikty między ludnością miejscową, a turystami.. .Znaczenie rozwoju turystyki dla gospodarki państwa 110 5.3.. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Na tle ogólnych ocen dokonano klasyfikacji rodzajowej współczesnej turystyki, podkreślając skutki jej rozwoju, rozumiane jako funkcje i dysfunkcje.. Dokonując uogólnień wniosków narzucających się z cząstkowych rozważań o różnych aspektach rozwoju turystyki na świecie, odnoszono je do warunków krajowych, kształtowanych przez .Funkcje i dysfunkcje tur turystyki ystyki.. Już w X w. p.n.e .5.3.1.. Funkcje i dysfunkcje turystyki a rozwój regionalny - czyli jak rozwijać turystykę nie pogarszając jakości życia mieszkańców.. FUNKCJE I DYSFUNKCJE TURYSTYKI 131 6.1.. Rozwój turystyki na danym obszarze może być powodem zmiany struktury upraw gospodarstw rolnych z profilu żywieniowego na produkcję komercyjną (uprawa warzyw, owoców, kwiatów), np.. Kryteria podziału turystyki; typologia turystów.. FUNKCJE I DYSFUNKCJE TURYSTYKI 131 6.1. .. Pozytywnym skutkiem rozwoju turystyki w aspekcie ekonomicznym i społecznym jest integracja lokalnych podmiotów .Funkcje turystyki Funkcje turystyki Bibliografia: 1.Wiesław Alejziak Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku Wydawnictwo Albis, Kraków 2000 2.Krzysztof Przecławski Człowiek a turystyka Wydawnictwo Albis, Kraków 1996 3.Władysław Gaworecki Turystyka Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2000Przemysł spotkań wobec wymagań zleceniodawców - od turystyki kulturowej do kreatywnej.. Zwykły wpis.. - Zjawiska patologii społecznej czyli rozprzestrzenia się narkomania, pijaństwo, kradzieże, prostytucja, choroby zakaźne.. W trakcie kilkunastu miesięcy badań terenowych oceniono, do jakiego stopnia, w okresie do października 2018 roku, przekroczono na wyspie granice chłonności turystycznej.3.. Turystyka w średniowieczu i czasach nowożytnych.. Obecnie, niektóre funkcje traktuje się razem ze względu na ich podobny charakter i to, że najczęściej realizowane są jednocześnie.Funkcje i dysfunkcje turystyki.. Funkcje turystyki 131 6.2.. W drugim rozdziale scharakteryzowano rodzaje turystyki uprawiane współ-cześnie.. Rozdział trzeci dotyczy różnych aspektów krajowego i międzynarodowego ruchu turystycznego oraz czynników determinujących rozwój turystyki.Na skutek rozwoju turystyki i kontaktów z turystami zmienia się styl życia miejscowej ludności, następuje przejmowanie obcych wzorów życia..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt