Od czego zależy zjawisko fotoelektryczne




Kto wyjaśnił zjawisko fotoelektryczne?Zjawisko interferencji wykorzystuje się m.in. w interferometrach, do pomiaru długości fal.. Energia kinetyczna fotoelektronów (i co za tym idzie ich prędkość) nie zależy od natężenia .1.Jak ze zjawiska fotoelektrycznego zewnętrznego można wyznaczyć stałą Plancka?. Przyjmij h=6.63*10do potęgi minus 34J*s. 2012-11-09 13:57:51; masa elektronu jest około .. od masy protonu .. Energia elektronów, która jest wynikiem fotoefektu, nie zależy od natężenia promieniowania, a jedynie od długości jego fali.Co to jest zjawisko fotoelektryczne - od czego zależy szybkość tego zjawiska i od czego zależy, że zjawisko zajdzie?. od ProProgramer 08.05.2014 Odpowiedz musi być bardzo łatwa, taka bym zrozumiał a nie jakaś skomplikowana itd .3.. Energia kinetyczna fotoelektronów nie zależy od natężenia .Sangoshou.. Wytwarzanie promieniowania rentgenowskiego.. W roku 1886 Hertz odkrył, że wyładowanie elektryczne między dwoma elektrodami zachodzi łatwiej, gdy na jedną z elektrod pada promieniowanie nadfioletowe.Efekt fotoelektryczny, zjawisko fotoelektryczne - zjawisko fizyczne polegające na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu (tzw. efekt zewnętrzny) lub na przeniesieniu nośników ładunku elektrycznego pomiędzy pasmami energetycznymi (tzw. efekt wewnętrzny), po naświetleniu jej promieniowaniem elektromagnetycznym (na przykład światłem widzialnym) o odpowiedniej częstotliwości .Z równania Einsteina wynika, że zjawisko fotoelektryczne może zachodzić tylko wtedy, gdy energia padającego fotonu h ν jest większa niż praca wyjścia W z katody..

Zjawisko fotoelektryczne.

Praca wyjścia jest jednym z parametrów charakteryzujących powierzchnię przewodnika lub półprzewodnika.Określa zdolność danej substancji do emisji elektronów pod wpływem różnych czynników - np. pola elektrycznego, energii .Zjawisko fotoelektryczne zachodzi dla każdej częstotliwości większej od granicznej - wtedy wyrwane z metalu elektrony posiadają energię kinetyczną początkową, której wartość zależy od energii fotonu powodującego fotoefekt.. Ilość wybijanych fotoelektronów jest proporcjonalna do natężenia padającego światła.. Ładunek elektronu wynosi : 2009-06-01 14:12:05Zjawisko fotoelektryczne polega na emisji elektronów z powierzchni metalu pod wpływem padającego promieniowania elektromagnetycznego (światła widzialnego lub promieniowania ultrafioletowego).. Charakterystyka prądowo - napięciowa fotokomórki Istnieje jednak pewne ujemne napięcie o wartości U h, przy którym natężenie prądu ma leje do zera, tzn. elektrony wylatujące z katody tracą całą energię kinetyczną w polu hamującym i nie docierają do anody.Preview this quiz on Quizizz.. Takie elektrony nazywamy fotoelektronami.. [23], jak pewna długośćZjawisko fotoelektryczne jest niezrozumiałe z punktu widzenia falowej teorii promieniowania, ponieważ: 1.nie obserwujemy zapóźnienia procesu (fotoelektrony są emitowane natychmiast po naświetleniu ciała); 2.pojawienie się fotoelektronów zależy od częstotliwości progowej padającegoLiczba wybitych elektronów zależeć będzie od natężenia padającego światła..

- Od czego zależy ich energia?

2.Ilość elektronów wysyłanych z płytki jest wprost proporcjonalna do natężenia.. FOTOKOMÓRKA Rys. III.. Weź wzór dla zjawiska fotoelektrycznego: E{f}=W + E{k} gdzie E{f} ---energia padającego na płytkę metalową fotonu W --- praca wyjścia konieczna do wykonania w celu wybicia elektronu z powierzchni płytki metalowej (charakterystyczna dla danego metalu) E{k} --- energia kinetyczna wybitych z płytki metalowej elektronów Z tego wzoru wynika, że energia kinetyczna jest .Kształt krzywej rozkładu nieznacznie zależy od materiału tarczy oraz napięcia przyspieszającego, natomiast minimalna długość fali dla danej wartości energii elektronów padających na tarczę zależy wyłącznie od V (nie zależy od rodzaju tarczy).. Stwierdzono doświadczalnie, że: - liczba fotoelektronów jest zależna od natężenia - energia kinetyczna fotoelektronów zależyod częstotliwości promieniowaniaWartość pracy wyjścia nie zależy od (czego?).

[19], natomiast zależy od (czego?)

pozdrawiamOd częstotliwości fali elektromagnetycznej.. Wynik podaj w dŜulach i elektronowoltach.. Przykładem zastosowania zjawiska fotoelektrycznego w praktyce jest komórka fotoelektryczna , nazywana w skrócie fotokomórką .. λ g = 3 · 10-19 J = 1,9 eV Zadanie 3 - zjawisko fotoelektryczne zewn ętrzne: energia kinetyczna fotoelektronu2.. Zjawisko fotoelektryczne zajdzie, jeżeli długość fali padających fotonów będzie (mniejsza, większa, taka sama?). Zasada działania fotokomórki Punkty 1 - 4, 6, 7 - kl. 1, p.. Za wszelką pomoc z góry dziękuje.. Na rysunku obok napięcia ujemne dotyczą sytuacji, gdy przyłożyliśmy: + do katody, - do anody.ZJAWISKO FOTOELEKTRYCZNE ZEWNĘTRZNE.. Wyjaśnienie zjawiska fotoelektrycznego na podstawie kwantowej teorii światła 4.. Wynika to ze wzoru na energię kinetyczną wybijanych elektronów z metalu przez fotony (zjawisko fotoelektryczne): E = hν - W, gdzie h to tzw. stała Plancka, ν to częstotliwość fali elektromagnetycznej W - praca wyjścia, charakterystyczna dla danego metaluOblicz prac ę wyj ścia W elektronów z cezu, dla którego graniczna (maksymalna) długo ść fali zjawiska fotoelektrycznego wynosi λ g = 660 nm.. Ilość wybijanych z powierzchni metalu elektronów jest proporcjonalna do natężenia światła padającego na powierzchnię..

Wyjaśnienie zjawiska fotoelektrycznego zostało podane przez (kogo?)

W zjawisku fotoelektrycznym wewnętrznym nośniki ładunku są przenoszone pomiędzy pasmami energetycznymi, na skutek .Efekt fotoelektryczny przedstawiono schematycznie .. Interferencja pozwala np. na bardzo precyzyjny pomiar odległości od źródła do detektora fali.. Zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne zostało wykorzystane do konstrukcji .3.. Jeden foton może wybić tylko 1 elektron.. Efekt fotoelektryczny (zjawisko fotoelektryczne, fotoefekt, fotoemisja) - zjawisko fizyczne polegające na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu, zwane również precyzyjniej zjawiskiem fotoelektrycznym zewnętrznym - dla odróżnienia od wewnętrznego.. Dopytaj ; Obserwuj Zgłoś nadużycie!. Zależność natężenia prądu w obwodzie fotokomórki od napięcia.. Czujniki fotoelektryczne to bardzo uniwersalne urządzenia pomiarowe.Efekt fotoelektryczny, zjawisko fotoelektryczne - zjawisko fizyczne polegające na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu (tzw. efekt zewnętrzny) lub na przeniesieniu nośników ładunku elektrycznego pomiędzy pasmami energetycznymi (tzw. efekt wewnętrzny), po naświetleniu jej promieniowaniem elektromagnetycznym (na przykład światłem widzialnym) o odpowiedniej częstotliwości .Badając zjawisko fotoelektryczne, fizycy szukali odpowiedzi na dwa pytania: - Od czego zależy liczba elektronów emitowanych z katody?. Wartość pracy wyjścia zależy od materiału, z którego jest wykonana katoda i stanu jej powierzchni.Należy wziąć pod uwagę napięcie szczątkowe, które zostało określone dla poszczególnych modeli.. 5 - kl. 3, podręcznik s. 365, 366 5.. Temu zjawisku towarzyszy emisja elektronów z oświetlanej substancji.. Sama energia natomiast opisana jest za pomocą wzoru Plancka: E-energia fotonu h-stała Plancka v-częstotliwość c-prędkość światła w próżni λ-długość fali światła.Podstawowe prawa dotyczące zjawiska fotoelektrycznego: 1.Energia fotonów wysyłanych podczas oświetlania metalowej płytki nie zależy od.. Energia kinetyczna wybijanych z powierzchni metalu elektronów nie zależy od natężenia światła, lecz od jego częstotliwości.. 2.Jakie prawa fizyczne muszą być spełnione w zjawisku Comptona?. 3.Od czego zależy zmiana długości fali w rozpraszaniu Comptonowskim kiedy ta zmiana jest maksymalna.. Napięcie hamowania 6.. Znaczącą rolę odgrywa również wielkość odbitego światła, która zależy od materiału, koloru, struktury oraz wymiarów obiektu podlegającego pomiarom.. odp.. padającego na nią promieniowania.zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne), w wyniku naświetlania promieniowaniem elektromagnetycznym (na przykład światłem widzialnym) o odpowiedniej częstotliwości, zależnej od rodzaju przedmiotu.. Zjawisko fotoelektryczne.. Emitowane w zjawisku fotoelektrycznym elektrony nazywa się czasem fotoelektronami.. [21] w roku [22]..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt