Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika dotyczy wyłącznie




Zasada ta została wprowadzona w art. 2a znowelizowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U.. — O wprowadzenie tej zasady w ubiegłym roku stoczono prawdziwy bój — przyznaje Marek Siudaj z Tax Care.. Wskazał m.in., że: Zasada ta dotyczy wyłącznie przepisów prawa, a nie wątpliwości co do stanu .Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika ma już swoją tradycję w systemie podatkowym i, co równie ciekawe, w dyskusji politycznej.. Od dnia 1 stycznia 2016 r. zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika została formalnie wprowadzona do polskiego prawa podatkowego.A więc podatnik (czy inny podmiot zainteresowany) będzie uzyskiwał decyzję dotyczącej niejasności prawa.. "jakkolwiek zasada in dubio pro tributario zyskała rangę ustawową dopiero od dnia 1 stycznia 2016 r. poprzez wprowadzenie do Ordynacji podatkowej art. 2a, w myśl którego, niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika, tym nie mniej zauważyć trzeba, że w .Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika będzie miała zastosowanie także wobec płatników - wyjaśnia minister finansów w interpretacji ogólnej dotyczącej obowiązującej .z nią powinny by ć rozstrzygane na korzy ść podatnika 14.. Wynika z niej, że tę korzyść powinien wskazać sam podatnik oraz że zasada obejmuje również płatników podatków czy osoby trzecie, odpowiedzialne za zobowiązania podatkowe.Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika Dodano: 28 stycznia 2016 Od 1 stycznia 2016 r. został wprowadzony przepis art. 2a Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika.Wyrażona w art. 2a Ordynacji podatkowej zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika dotyczy tylko wątpliwości co do treści przepisów prawa, a nie wątpliwości co do stanu faktycznego..

Nr 137, poz. 926 ze zm. - dalej ...Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika w nowej Ordynacji podatkowej.

Interpretacja ogólna Sygnatura PK4.8022.44.2015 Ministra Finansów, data 2015.12.29 Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.2.. Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika została uznana przez Trybunał Konstytucyjny za jedną z zasad prawa podatko-wego, a jej podstawy leżą w Konstytucji RP15.. Wśród zmian proponowanych w projekcie nowej Ordynacji podatkowej z dnia 4 lipca 2018 r. znajduje się m.in. wprowadzenie zasad, zgodnie z którymi niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego oraz stanu faktycznego rozstrzyga się na korzyść zobowiązanego.Stosowanie zasady rozstrzygania wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.. Trybunał, przyjmując za-1 stycznia 2018 roku mija 2 lata od wprowadzenia unormowania zasady prawnej, zgodnie z którą niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika ( in dubio pro tributario).. Jest to fundament ogólnej zasadyRozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika Od 1 stycznia 2016 r. został wprowadzony przepis art. 2a Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika.Minister Finansów opublikował interpretację ogólną, jak służby skarbowe powinny rozumieć wprowadzoną do Ordynacji podatkowej zasadę rozstrzygania niejasności w przepisach na korzyść podatnika..

Zasada dla każdegoFikus nie będzie już miał mocniejszej od podatnika pozycji w razie sporu.

Tuż przed końcem roku, Minister Finansów wydał interpretację ogólną, wyjaśniającą, jak prawidłowo stosować ww.. regułę.Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika - in dubio pro tributario 5 Rozdział 1 Zasada in dubio pro tributario - uwagi ogólne Na czym polega ta zasada?. Jakkolwiek sprawa nieco ucichła, to jednak Minister Finansów w interpretacji ogólnej z dnia 29 grudnia 2015 roku, słusznie, podjął się próby wyjaśnienia jej znaczenia dla systemu .Wyrażona zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika dotyczy tylko wątpliwości co do treści przepisów prawa, a nie wątpliwości co do stanu faktycznego.. Dyskusyjne jest, czy można ją zastosować, gdy wystąpią niedające się usunąć niejasności w ustaleniach faktycznych.. Jako że ustawa nakazuje rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika, to należy uznać, że korzyścią jest „optymalne dla niego rozwiązanie prawne spośród tych, które zarysowały się w trakcie wykładni przepisu.Zasada rozstrzygania niejasnych przepisów na korzyść obejmuje też płatnika 2016-01-06 Minister Finansów opublikował interpretację ogólną, jak służby skarbowe powinny rozumieć wprowadzoną do Ordynacji podatkowej zasadę rozstrzygania niejasności w przepisach na korzyść podatnika.W ramach udzielonych przez resort finansów wyjaśnień doprecyzowano, że odnosząc się do zakresu przedmiotowego zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika dotyczy tylko wątpliwości co do treści przepisów prawa, a nie wątpliwości co do stanu faktycznego.Zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika się nie stosuje..

Zadziała zasada rozstrzygania wątpliwości na jego korzyść.wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario).

Wynika z niej, że tę korzyść powinien wskazać sam podatnik, oraz że zasada obejmuje również płatników podatków czy osoby trzecie, odpowiedzialne za zobowiązania podatkowe.. Z regulacji tych nie można też wyciągnąć wniosku, że w zakresie usuwania wątpliwości dotyczących stanu faktycznego obowiązuje norma odwrotna.Przepis brzmi: „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika".. reguły przeprowadzania procesu wykładni przepisów prawa podatkowego wynikające z orzecznictwa TK oraz NSA, dotyczącego rozumienia i stosowania zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (np. wyrok TK z 13 września 2011 r., P 33/09, wyrok TK z 18 lipca 2013 r., SK 18/09).Zasada prawa podatkowego, Wolters Kluwer Polska 2009; Nakaz rozstrzygania na korzyść podatnika - wykładnia prawa, „Monitor Podatkowy" 5/2003] a której status zasady prawa podatkowego uznawali już w 2002 r. B. Brzeziński i W. Nykiel [B. Brzeziński, W. Nykiel, Zasady ogólne prawa podatkowego, „Przegląd podatkowy" 3/2002 .Zgodnie z zasadą prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych powinno ono być postępowaniem starannym i merytorycznie poprawnym, w którym traktuje się równo interesy Strony i Skarbu Państwa, a wątpliwości zgodnie z zasadą „in dubio pro tributario" rozstrzyga się na korzyść podatnika..

Ta prosta zasada wypracowywana latami przez ...Podatnik nie zapłaci za rozbieżną wykładnię przepisów.

Z treści art. 2a Ordynacji podatkowej nie można jednak wyprowadzać twierdzenia, że w zakresie usuwania wątpliwości dotyczących stanu .Tak wynika z interpretacji ogólnej MF z 29.12.2015 (PK4.8022.44.2015).W myśl art. 2a Op obowiązującego od 1.01.2016 niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika.MF wyjaśnił, jak rozumieć ten lakoniczny przepis..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt