Województwa i stolice polski mapa
Po reformie administracyjnej z 1999 roku istnieje 16 województw.. Aby odszukać miejsce na mapach wystarczy skorzystać z wyszukiwarki w lewym górnym rogu mapy.. Nie zwlekaj i wypróbuj naukę województw i ich stolic wraz z Fiszkoteką.. 1 ocena Najlepsza odp: 100 .Województwo - jednostka podziału administracyjnego najwyższego stopnia w Polsce, od 1990 r. jednostka zasadniczego podziału terytorialnego administracji rządowej, od 1999 r. także jednostka samorządu terytorialnego.. Ich stolice to największe miasta w województwie.. Obszar województwa obejmuje historyczne tereny Dolnego Śląska, Łużyc Górnych i mały fragment Saksonii.Stolice - Stolice - Stolice Polski - Stolice - stolice - stolice - Stolice - Stolice - stolice - Stolice Polski - Stolice - Stolice Europy - Stolice EuropyWojewództwa w Polsce - mapa, rola, zadania.. Sprawdź też quiz z województwami Polski z lat 1975-1998 .Test: Województwa Polski Opis testu: Jakie województwo zaznaczono na mapie?. Podział kraju na województwa ma swoje korzenie w okresie rozbicia dzielnicowego, stąd ich zróżnicowanie pod względem wielkości w czasach Rzeczypospolitej.Największym z nich jest Warszawa, która spełnia także rolę stolicy.. Tak duże zróżnicowanie wielkościowe ma swoje korzenie w rozbiciu dzielnicowym.. 3484Historyczne serce Polski ze stolicą w Krakowie, wyjątkowo bogate w atrakcje turystyczne wszelkiego rodzaju; turystów przyciągają Tatry i stolica regionu Kraków, górskie kurorty i wiele uzdrowisk; tutaj jest najwięcej ze wszystkich województw w Polsce - aż sześć - parków narodowych (Tatrzański, Pieniński, Ojcowski, Babiogórski, Gorczański i Magurski) oraz aż pięć zespołów .W Polsce mamy 16 województw..

W dwóch województwach „stolice" są dwie.

Jego stolicą jest Wrocław.Graniczy z województwami lubuskim, opolskim i wielkopolskim oraz Niemcami i Czechami.Jego powierzchnia wynosi 19 946 km 2, a liczba ludności ok. 2 mln 915 tys. osób.. Podział terytorialny Polski zmieniał się wielokrotnie, od II wojny światowej reformy miały miejsce w 1946, 1950, 1957 i 1975 oraz obecny trójstopniowy podział administracyjny obowiązujący od 1 stycznia 1999.. Stan na 1 stycznia 2020: .. Liczba pytań: 16 Poziom: Średni Rozwiązany: 26222 razy Średnia ocena: 5,33 (6 ocen) Średni wynik: 76% Autor: Aleni Tagi: mapa administracyjna Polski, mapa Polski, stolice, stolice województw, województwa, województwa Polski.. Wraz z kolejnymi informacjami na mapach dla dzieci pojawiają się kolejne elementy.. Drugim największym miastem pod względem liczby ludności jest Kraków, będący stolicą województwa .Województwa i stolice Województwa Polski i ich stolice, wraz z mapą polski na której zaznaczona jest lokalizacja danego województwa.Fiszki są szybkim i prostym sposobem na naukę administracyjnego podziału Polski..

Dane: opolskie.

Dane o województwach Jaka jest powierzchnia województwa opolskiego?. Od 1999 roku jest jednostką samorządu terytorialnego.. 66 miast na prawach powiatu - gminy o statusie miasta .Tablica pt. Województwa i ich stolice przedstawia wykaz województw w Polsce wraz z ich stolicami.. Twórz lepsze zajęcia w krótszym czasie.. Województwa i stolice Znajdź par .Wymień województwa Polski (według obecnego podziału, obowiązującego od 1999 r.).. Zapraszamy do korzystania ze szczegółowych map Polski dla gmin, powiatów i województw oraz planów miejscowości na terenie Polski.. Liczba pytań: 16 Poziom: Średni Rozwiązany: 46372 razy Średnia ocena:Województwa są jednostkami samorządu terytorialnego, podziału administracyjnego najwyższego stopnia w Polsce, a także jednostkami zasadniczego podziału terytorialnego administracji rządowej.Województwo zachodniopomorskie leży w północno - zachodniej części Polski, nad Morzem Bałtyckim.Jego stolicą jest Szczecin.Graniczy z województwami pomorskim, wielkopolskim, lubuskim oraz z Niemcami.Powierzchnia województwa wynosi 22 892 km 2, a liczba ludności ok. 1,7 mln.Obszar województwa leży na terenie historycznego Pomorza Zachodniego oraz części ziemi lubuskiej .Województwo jest najwyższą jednostką podziału administracyjnego w Polsce..

Test wiedzy o województwach i ich stolicach.

Według obecnego podziału administracyjnego Polski, województwa stanowią jednostkę pierwszego stopnia.. Podobne testy: Województwa Polski; województwa i stolice .Województwo dolnośląskie leży w południowo - zachodniej części Polski.. Powinno być ich też 16, ale jest więcej.. Zadania oraz role, jakie muszą spełnić, są jednak takie same.PASY UKSZTAŁTOWANIA POWIERZCHNI POLSKI - Mapa Afryki - Krajobrazy Polski - Ukształtowanie Europy klasa 6 - Lista UNESCO w Polsce - Podział surowców.. Udostępniona mapa zamieszczona została w formacie A4, gotowa do wydruku.Województwa polski i ich stolice.. Utwórz Ćwiczenie Logowanie Utwórz Konto Polski.. Dane użyte w tym zestawieniu pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) i .Województwa i stolice, wraz z mapą Polski, na której zaznaczona jest lokalizacja danego województwa.. To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodać .. Fiszki są szybkim i prostym sposobem na naukę administracyjnego podziału Polski.. jednostki I stopnia - 16 województw; jednostki II stopnia - 380 powiatów, w tym: .. Warto pamiętać, że województwa nie są dane na zawsze i kiedyś może być ich więcej.Województwa i ich stolice 2016-03-20 11:43:01 stolice województw polski 2014-03-05 16:34:37 Jak dobrze znasz województwa i ich stolice 2012-10-12 21:53:50Stolice Województw Polski (z Mapą) W dwóch przypadkach siedziba wojewody i siedziba sejmiku województwa nie znajduje się w tym samym mieście..

Sprawdź na naukowcu!Mapa Polski województwa.

Nie zwlekaj i wypróbuj naukę województw i ich stolic wraz z Fiszkoteką.. Lata: 2012.. Możecie mi podać w kolejności alfabetycznej województwa polski , ich stolice oraz nazwy ich mieszkańców.. Znajduje się w środkowo-wschodniej części Polski, w województwie mazowieckim.. Od 1 stycznie 1999 roku jest ich 16 - różnią się między sobą m.in. powierzchnią oraz liczbą ludności.. Wymień oba miasta pełniące te funkcje w danym województwie.Podział administracyjny Polski w latach 1975-1998 - podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 r. do 31 grudnia 1998 r.Został wprowadzony ustawą z 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych, trwał do reformy w 1999 roku.Test zawiera 32 pytań.. Zakres danych: Powierzchnia ogólna.. 16 fiszek lenka1Polska: Stolice Województw - Testy geograficzne: Seterra jest darmowym quizem geograficznym, który uczy Cię krajów, miast i innych obiektów geograficznych z całego świata.Polska: Województwa - Testy geograficzne: Seterra jest darmowym quizem geograficznym, który uczy Cię krajów, miast i innych obiektów geograficznych z całego świata.Poznajemy geografię Polski.. Wpisywać można nazwy ulic, nazwy miejscowości (np.Mapa Polski - województwa Na administracyjnej mapie Polski od 1999 roku obowiązuje podział na 16 województw, dzielących się na powiaty i dalej gminy.. Źródło mapy ..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt