Proces łuszczenia zewnętrznej warstwy skał zachodzi w klimacie




Przyjrzyjmy się, jak natura zmienia potężne skały w pył.Z kolei w klimacie gorącym i wilgotnym, na obszarach zbudowanych ze skał węglanowych, zachodzą intensywne procesy krasowe.. Przebieg wietrzenia zależy głównie od:Na styku litosfery i atmosfery zachodzą różne procesy i zjawiska naturalne.. Nosi to nazwę wietrzenia mrozowego.. Grubość tej warstwy zależy m.in. od: rodzaju skał, wysokości poziomu wód gruntowych, występowania zjawiska wiecznej marzłoci.. Składa się z: *cząstek mineralnych, organicznych *wody *powietrza Powstaje w wyniku długotrwałych i złożonych procesów fizycznych, fizykochemicznych, chemicznych i biologicznych (procesy glebotwórcze).Po zalogowaniu się na swoje konto w serwisie znajdziesz się w zupełnie nowej wirtualnej przestrzeni.. źródł o, uj śc i e , e rozj a w gł ę bna, e rozj a boc zna, ak umul ac j a, t ransportProcesy egzogeniczne lub zewnętrzne prowadzą do wyrównania powierzchni Ziemi.. Prowadzi to do powstania głębokich szczelin, sięgających nawet 1m.. Produktami wietrzenia mogą być lateryty.. Warstwa o najwyższej temperaturze we wnętrzu Ziemi.. Zmieniamy wygląd, co na pewno natychmiast zauważysz, ale też rozbudowujemy serwis, w którym znajdą się nowe narzędzia i funkcjonalności.. Polega ono na niszczeniu skał pod wpływem działania energii słonecznej, powietrza, wody praz organizmów.Szczególnym przypadkiem wietrzenia fizycznego jest wietrzenie mrozowe (tzw. zamróz), zachodzi ono przy udziale wody zawartej w szczelinach skalnych na skutek spadku temperatury poniżej 0°C woda krzepnie zwiększając przy tym swoją objętość (zgodnie z prawami fizyki), w efekcie prowadzi to do rozsadzania skał.Kras (procesy krasowe, krasowienie) - procesy rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne, jeden z rodzajów wietrzenia chemicznego.Krasowieniu podlegają skały krasowiejące: przede wszystkim wapienie, a także dolomity, margle, gips, anhydryt, halit (potocznie sól kamienna)..

Część najgrubszej warstwy Ziemi o temperaturze około 3000°C.

Mianem krasu określa się również formy na powierzchni Ziemi powstałe w wyniku powyższych .Odmiany wietrzenia.. Zachodzi w klimacie kontynentalnym strefy umiarkowanej.Głównymi formami wietrzenia w tym klimacie są polewy wapienne, róże pustyni, czy wykwity solne.. Migracja musi chwilę potrwać.. W przeciwieństwie do fizycznego, prowadzi ono do zmiany składu chemicznego skał.. Proces krasowienia polega na rozpuszczaniu i wymywaniu skał węglanowych (wapieni, dolomitów, gipsu, kredy, soli kamiennej i innych) przez wody zawierające dwutlenekWietrzenie insolacyjne (termiczne) to rodzaj wietrzenia fizycznego spowodowany naprzemiennym nagrzewaniem i ochładzaniem się skały.. Z tego powodu ten rodzaj wietrzenia będzie najintensywniej zachodził w klimatach deszczowych i z dużą ilością rzek oraz z płytko zalegającymi wodami podziemnymi (czyli w klimatach równikowych i umiarkowanych).Twardy granit krystalizuje w głębokich warstwach litosfery, a procesy wewnętrzne mogą go wypiętrzyć w ogromne góry.. do kilku m. ). Fragment najbardziej masywnej warstwy ZiemiCzynniki i procesy rzeźbotwórcze Lekcja: Budowa wnętrza Ziemi Budowa wnętrza Ziemi Pomocne książki: Kieszonkowy atlas skał i minerałów, Monica Price, Kevin Walsh, Solis, Warszawa 2010 Strona internetowa z mapą geologiczną, która może posłużyć do ewentualnego ustalenia, gdzie w najbliższej okolicy dana skała występuje w formie .Proces glebotwórczy - zespół zjawisk fizycznych, chemicznych, biochemicznych i biologicznych zachodzących w wierzchnich warstwach skorupy ziemskiej powodujący przekształcanie skały macierzystej w glebę określonego typu oraz dalszy jej rozwój..

Zachodzi szczególnie w klimacie gorącym wilgotnym z dużą ilości wody opadowej.

Powstają dzięki temu deformacje zwane deformacjami krioturbacyjnymi, do których zalicza się inwolucje, gleby poligonalne i smugowe.Szczególnym przypadkiem wietrzenia fizycznego jest wietrzenie mrozowe (tzw. zamróz), zachodzi ono przy udziale wody zawartej w szczelinach skalnych na skutek spadku temperatury poniżej 0°C woda krzepnie zwiększając przy tym swoją objętość (zgodnie z prawami fizyki), w efekcie prowadzi to do rozsadzania skał.Część zewnętrznej warstwy globu, która występuje w obrębie lądów.. Jednym z nich jest wietrzenie.. Grubość tej warstwy zależy m.in. od: rodzaju skał, wysokości poziomu wód gruntowych, występowania zjawiska wiecznej marzłoci.. Opady notowane są w klimacie morskim przez cały rok, intensywniejsze jesienią i zimą, natomiast w klimacie lądowym oraz przejściowym i monsunowym najwięcej .. Grubość tej warstwy zależy m.in. od: rodzaju skał, wysokości poziomu wód gruntowych, występowania zjawiska wiecznej marzłoci.Zachodzi na powierzchni Ziemi oraz w przypowierzchniowej warstwie skorupy ziemskiej o miąższości od kilku do kilkudziesięciu m..

Wietrzenie jest procesem poprzedzającym wiele innych procesów rzeźbotwórczych.

Do procesów insolacyjnych zaliczamy: dezintegrację granularną - zachodzi ponieważ tworzące ziarna mają różną rozszerzalność cieplną - z czasem dochodzi do rozluźnienia pomiędzy nimi i ze skały wykruszają się pojedyncze ziarna.Ruchy masowe (także: powierzchniowe ruchy masowe lub ruchy grawitacyjne) - przemieszczanie się mas skalnych (pokryw zwietrzelinowych, luźnych i zwięzłych skał powierzchni Ziemi) wzdłuż stoków przede wszystkim pod wpływem działania siły ciężkości.Siłę działającą na ciało na zboczu rozkłada się na składową odrywającą (składowa „ześlizgowa") - równoległą do .Proces łuszczenia zewnętrznej warstwy skał zachodzi w klimacie A. gorącym i suchym w warunkach 1. dużych zmian temperatury powietrza w ciągu doby i działania Słońca.. Podstawowymi procesami chemicznymi w przypadku tego wietrzenia są: utlenianie, rozpuszczanie, hydratyzacja, karbonatyzacja, hydroliza oraz redukcja.W klimacie ciepłym podczas letnich miesięcy temperatura wynosi powyżej 15 stopni, w chłodnej zaś od 10 do 15 stopni, natomiast w klimacie kontynentalnym może wynieść więcej.. Wietrzenie można podzielić na: fizyczne (mechaniczne) - rozpad skały bez zmiany jej składu chemicznego, zachodzi przy częstych zmianach temperatury i wilgotności (głównie w klimacie umiarkowanym); chemiczne - rozkład skały przy zmianie jej składu chemicznego, niezbędnym warunkiem do jego zaistnienia jest obecność wody, głównymi czynnikami wietrzenia .łuszczenia się skał, czyli odpadania zewnętrznych części skał w postaci płytek lub skorup..

W klimacie gorącym wilgotnym natomiast decydującą rolę odgrywa wietrzenie chemiczne.

Mają one charakter niszczący (wietrzenie, denudacja, erozja) lub twórczy (akumulacja).. ługowanie .Zachodzi na powierzchni Ziemi oraz w przypowierzchniowej warstwie skorupy ziemskiej o miąższości od kilku do kilkudziesięciu m.. Zewnętrzne siły kruszą bloki skalne, w wyniku czego powstają mniejsze kamienie, potem żwir i w końcu coraz drobniejszy piasek.. Proces wietrzenia zachodzi także intensywniej w klimacie gorącym wilgotnym.Tymczasem wietrzenie chemiczne silnie związane jest z obecnością wody ciekłej, co umożliwia procesy rozpuszczania skał.. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.Zachodzi na obszarach o klimacie gorącym i suchym.. Skały występujące na powierzchni Ziemi ulegają rozpadowi i rozkładowi pod wpływem fizycznego i .Wietrzenie chemiczne zachodzi, gdy skały ulegają zmianom składu chemicznego.. Wietrzenie fizyczne najintensywniej zachodzi na obszarach pustynnych .Zachodzi na powierzchni Ziemi oraz w przypowierzchniowej warstwie skorupy ziemskiej o miąższości od kilku do kilkudziesięciu m.. Fragment skorupy ziemskiej o grubości sięgającej 12 km.. W wyniku zamarzania i rozmarzania wody w szczelinach skalnych zmienia ona swoją objętość doprowadzając do rozsadzenia skały od środka.. Pomiędzy wietrzeniem a akumulacją odbywa się transport.. To zewnętrzna warstwa skorupy ziemskiej (od kilkunastu cm.. Proces łuszczenia zewnętrznej warstwy skał zachodzi w klimacie A. gorącym i suchym B. chłodnym i wilgotnym wskutek 1. dużych zmian temperatury powietrza w ciągu doby oraz działania Słońca.. Proces ten polega na zmianach w zwięzłości, strukturze i składzie skał, powstających w wyniku oddziaływania na nie czynników atmosferycznych oraz organizmów żywych.. 2. dobowych zmian temperatury około 0°C oraz zamarzania i odmarzania wody.Opracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt