5 dlaczego tartuffe udaje dorynie chusteczkę




Elmira zachowujeW kim kochał się Tartuffe: a) w Dorynie b) w Mariannie c) w Pani Pernelle d) w Elmirze Rozwiązanie.. Scena 3 Elmira, Tartuffe Tartuffe napastuje Elmirę, namawia ją do zdrady męża.Według niej Elmira jest osobą, która mogłaby coś poradzić, gdyż właśnie jej Świętoszek jest bardzo oddany.. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydalo.Tartuffe mnóstwo czasu spędza na modlitwach i co chwila wznosi oczy ku niebu, jakby dziwił się gorszącymi obyczajami świata.. Po raz pierwszy spotykamy Tartuffe'a .. Doryna uznała, że w istocie młoda kobieta chce zostać żoną Tartuffe'a.. Na scenie pojawia się Tartuffe i rozmawia z Doryną.. Jednak w rzeczywistości Tartuffe posiada niewiele świętych cech.. Po jakimś czasie Tartuffe nabiera śmiałości i przestaje kryć się ze swymi pragnieniami.Słucha tylko Tartuffe, nawet lepiej od swojej rodziny, szaleje za nim, dogadza na wszystkie strony, a każde słowo Tartuffe ma za wyrocznię.. Dając chusteczkę, każe damie zasłonić nią dekolt udając czułość na pokusę i nieskromność „Na .Przy Orgonie i jego matce sprawia wrażenie niezwykle surowego wobec siebie i innych, w jednej ze scen podaje Dorynie chusteczkę by zakryła swój rzekomo zbyt wyzywający dekolt.. Dlaczego Damisowi zależało na ślubie siostry z Walerym?. Udaje on pobożnego, o nieposzlakowanym życiu moralnym człowieka, i tą ułudą przekonuje do siebie panią Pernelle i jej syna, Orgona..

... Kto udaje łaskawość dla oskarżyciela, ...

Przed przybyciem Tartuffe'a, Damis chowa się do sąsiedniego pokoju.. Hipokryzja jest więc pozorowaniem pewnych posta.11.. Doryna prosi Tartuffe'a by poczekał na panią Elmirę, która chce z nim porozmawiać.. Na scenie pojawia się Tartuffe i rozmawia z Doryną.. Powrót Orgona.. Plany Orgona, aby wydać Mariannę za Tartuffe'a.. Każe służącemu, aby odprawił wszystkich chętnych widzieć się z nim, bo on idzie wśród więźniów dzielić jałmużnę.. Słowo to wywodzi się z języka greckiego (hypokrisis) i oznacza udawanie.. Elmira w rozmowie ze Świętoszkiem próbuje wyperswadować mu małżeństwo z Marianną, jednak bezskutecznie.. Wyznaje jej miłość i namawia do zdrady.. Podejrzliwie odnosi się do jej przychylności wobec jego osoby.. Podaje Dorynie chusteczkę, by zakryła rażący go dekolt.. Orgon przedstawia Mariannie swoją decyzję.. Pani Pernell krytycznie wypowiada się o domu Orgona.. Z dużą wprawą manipuluje poszczególnymi osobami, by nie wyszła na jaw jego prawdziwa natura.Tartuffe zdobył zaufanie przede wszystkim w oczach Orgona i jego matki Pani Pernell poprzez swą udawaną pobożność, dobroć i mądrość „ Jego serce powstaje przeciwko grzechowi, przez jego prawe usta samoż niebo mówi".. Scena 3 Osoby: Elmira, Tartuffe Tartuffe jawnie uwodzi Elmirę, dotyka jej sukni, później dłoni i kolana..

Jednak nie zniechęca to Świętoszka, który przeciwnie ...Na szczęście Dorynie udaje się pogodzić kochanków.

Osoby: Tartuffe, Doryna.. Orgon powierzył Świętoszkowi: akcje klejnoty rodzinne szkatułkę z dokumentami kosztowności: 10.Tartuffe próbuje uwodzić Elmirę, ona jednak - pomimo wyrazistości jego zamiarów - udaje nieświadomość i wszystkie używane przez niego zwroty (pełne zresztą wzniosłych i przepojonych duchowym, religijnym wręcz uniesieniem słów) odnosi do spraw duszy i troski o jej zbawienie.. Im też daje się we znaki, wszystkiego zakazuje i krytykuje, na przykład wyrzucił Dorynie chusteczkę do błota, bo zaznaczyła nią coś w książce „Żywoty Świętych".Według niej Elmira jest osobą, która mogłaby coś poradzić, gdyż właśnie jej Świętoszek jest bardzo oddany.. Chce zobaczyć się z Elmirą.. Chce zobaczyć się z Elmirą.. ORGON.Słucha tylko Tartuffe, nawet lepiej od swojej rodziny, szaleje za nim, dogadza na wszystkie strony, a każde słowo Tartuffe ma za wyrocznię.. Do Doryny zwraca się z chusteczką, by zakryła nią dekolt.. Jest zakłamanym, upartym hipokrytą, który jest gotowy na wszystko by zdobyć swój cel.W rozmowie z Doryną Tartuffe, udając zgorszonego, proponuje jej, by: założyła dłuższą suknię zasłoniła chustką zbyt głęboki dekolt zmieniła fryzurę na bardziej skromną zmieniła spódnicę na inna, mniej obcisłą: 9.. Doryna: a) sprzeciwiała się ślubowi Marianny z Walerym ..

Świętoszek podaje Dorynie chusteczkę i nakazuje jej, aby zakryła zbyt duży jego zdaniem dekolt.Spośród wielu wad Tartuffe'a - jednego z głównych bohaterów molierowskiej komedii pt. „Świętoszek", na czoło wysuwa się hipokryzja.

„Przed panią on świętego udaje niby to, / A jest, mogłabym przysiąc .Świętoszek udając się na spotkanie z Elmirą, zakrywa pierś Doryna, ponieważ jej widok powoduje u niego napływ grzesznych myśli.. Sprzeczka Walerego z Marianną, zażegnana przez .Plan .Dorynie, która chce z nim porozmawiać, każe zasłonić dekolt chusteczką.. Udając pobożnego, Tartuffe składa wyrazy poddania Elmirze.Nie potrafiła przeciwstawić się własnemu ojcu i jego żądaniom.. Przybiera maskę osoby głęboko wierzącej, chętnie niosącej pomoc innym - jeszcze biedniejszym od siebie, a także umiejącej dotrzeć do .Hipokryzja Tartuffe'a widoczna jest chyba najsilniej w jego podejściu do spraw wiążących się z religią.. Udając pobożnego, Tartuffe składa wyrazy poddania Elmirze.Tartuffe początkowo jest nieufny wobec Elmiry.. Damis podsłuchuje rozmowę, widzi, jak Tartuffe przymila się do Elmiry, postanawia donieść o wszystkim ojcu.Tartuffe, Doryna Pomimo, że to już trzeci akt, to dopiero teraz poznajemy Tartuffe'a.. Wściekły postanawia rozliczyć się z Tartuffe'em, ale Doryna twierdzi, że lepiej pozostawić tę sprawę pani Elmirze, ponieważ ona ma największy wpływ na .. Elmira natomiast udaje zatroskaną jego losem i zachęca go do śmiałego wyrażania swych zamiarów i uczuć.. Do Doryny zwraca się z chusteczką, by zakryła nią dekolt..

Świętoszek podaje Dorynie chusteczkę i nakazuje jej, aby zakryła zbyt duży jego zdaniem dekolt.Słucha tylko Tartuffe, nawet lepiej od swojej rodziny, szaleje za nim, dogadza na wszystkie strony, a każde słowo Tartuffe ma za wyrocznię.

Postać ta budzi mieszane uczucia, jedni uważają go za zacnego i prawego człowieka (Orgon i Pani Pernelle) : „jest zacnym człowiekiem godnym czci prawdziwej" , inni zaś np.: Damis i Doryna za hipokrytę : „Przed panią on świętego udaje niby to, A jest, mogłabym przysiąść ,czystym hipokrytą".I tak na przykład Elmira szybko pojęła zamiary Tartuffe'a ze względu na jego stosunek do jej osoby, bowiem miał on niezwykłą słabość do płci pięknej, o czym świadczy fakt, iż nakazał Dorynie zasłonić dekolt chusteczką wbrew woli jego umysłu i popędu jaki odczuwał patrząc na kobiece wdzięki.Tartuffe zasłaniający pierś Doryny, której widok mógł spowodować u niego powstanie grzesznych myśli; siedzący pod stołem Orgon przekonujący się na własne uszy o zamiarach Świętoszka to przykład komizmu: a) sytuacyjnego b) postaci c) tragicznego d) słownego RozwiązanieUdając cnotliwego i skromnego chrześcijanina, jest jednocześnie człowiekiem, który lubi uciechy życia doczesnego - nie stroni od dobrego jedzenia, rozkoszy cielesnych oraz kosztowności.. Każe służącemu, aby odprawił wszystkich chętnych widzieć się z nim, bo on idzie wśród więźniów dzielić jałmużnę.. AKT III Scena 1 Damis dowiaduje się o planie ojca, który krzyżuje nie tylko plany Marianny, ale i jego.. Im też daje się we znaki, wszystkiego zakazuje i krytykuje, na przykład wyrzucił Dorynie chusteczkę do błota, bo zaznaczyła nią coś w książce „Żywoty Świętych".przygotowywa się do dania policzka Dorynie i za każdym wyrazem, który wymawia, obraca się do Doryny, która stoi nic nie mówiąc.. Osoby: Tartuffe, Doryna.. Nie mówi, lecz przemawia, co chwilę odwołuje do Boga i co chwilę się żegna.. Mężczyzna donośnym głosem, tak, aby wszyscy go słyszeli, nakazał Wawrzyńcowi - swojemu służącemu, by ten odwołał wszelkie wizyty, bo on miał zamiar iść .11..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt