Pakiety medyczne dla pracowników a zus i podatek 2019




W przypadku sprzedaży pakietów medycznych pracownikom za cenę zakupu wątpliwości jest dużo mniej - taka czynność podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych, dodatkowo jest możliwość skorzystania z ustawowych zwolnień.. Jeśli jednak pakiet jest współfinansowany z pracownikiem (może być on finansowany w 50%, wówczas pozostałe 50% pokrywa pracownik, lub też pracownik może pokrywać koszty pakietu medycznego w .Aby zatem pakiety medyczne, a dokładnie ich wartość nie stanowiła dla pracowników podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych, to zgodnie z powołanym przepisem: udostępnienie pracownikom świadczeń z tytułu opieki zdrowotnej musi być przewidziane w postanowieniach układu zbiorowego pracy, regulaminie wynagradzania lub w przepisach o .Ze środków obrotowych dofinansowujemy w połowie zakup kart multisport dla pracowników i osób zatrudnionych na umowach zlecenia.. Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 4 (939) z dnia 1.02.2017 .. Przychód ten podlega więc opodatkowaniu podatkiem .Świadczenia pozapłacowe (np. pakiety medyczne, ubezpieczenie grupowe na życie, bony towarowe, paczki na święta, upominki z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych czy karnety na zajęcia sportowe) przyznawane osobom zatrudnionym w ramach umowy zlecenia bądź umowy o pracę, co do zasady, generują po ich stronie przychód podlegający opodatkowaniu oraz ozusowaniu.W październiku 2011 r. pełny skład NSA podjął uchwałę, w której uznał, że pakiety medyczne stanowią dla pracowników przychód podatkowy..

1 pkt ...Pakiety medyczne dla pracowników a ZUS.

Zagwarantowanie pracownikom pakietów medycznych przy częściowej za nie odpłatności, stanowiących po stronie pracownika przychód ze stosunku pracy, nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.Pakiety medyczne dla pracowników Często spotykaną praktyką w zakładach pracy jest wykupywanie przez pracodawców dla swoich pracowników tzw. pakietów medycznych, mających na celu objęcie opieką medyczną w określonym zakresie pracowników, a czasem także, po opłaceniu wyższej składki, ich rodzin.Przeczytaj także: NSA: pakiety medyczne to przychód pracowników Pełny skład Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego w dniu 24 października 2011 r. podjął uchwałę (sygn.. Dość długo sporne było, czy wykupione przez pracodawcę świadczenie jest przychodem pracownika, a zatem czy należy odprowadzić od niego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenia społeczne.Gdy zakład pracy współfinansuje pakiet medyczny na rzecz członków rodziny pracownika na podstawie zapisów regulaminowych (lub układu zbiorowego pracy bądź przepisów o wynagradzaniu), świadczenie to należy zaliczyć do przychodów pracownika ze stosunku pracy, który zwolniony jest z oskładkowania lecz podlega opodatkowaniu .Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla pracownika są przychody uzyskane przez niego ze stosunku pracy..

Zakupiła karty Multi Sport dla 5 pracowników (karty są dobrowolne).

Punktem odniesienia w celu ustalenia podstawy opodatkowania jest więc cena, jaką za pakiet medyczny zapłacił pracodawca.Pakiety medyczne - podatki, składki ZUS i ewidencja księgowa.. 50% karty finansuje pracodawca.. Jeszcze częściej fiskus kwestionuje zaliczanie w koszty abonamentu dla szefa.W okresie zimowym wielu pracowników przekonuje się, iż dobrze postąpili, wybierając jako tzw. socjal pakiety medyczne dla siebie i członków rodziny.. Zmiany w podatku u źródła w 2019 roku.. Ma to na celu poprawę warunków zdrowia pracowników poprzez objęcie opieką medyczną w określonym zakresie.. W przypadku zatem zakupu przez pracodawcę pakietów medycznych dla pracowników, wartość usług medycznych z zakresu medycyny pracy oraz profilaktycznej opieki zdrowotnej niezbędnej .Jak rozliczać pakiety medyczne dla pracowników i właścicieli firm.. Jednak nie każdy przychód uzyskany przez pracownika podlega składkom ZUS.Darmowe lub częściowo odpłatne pakiety medyczne dla pracowników wymagają doliczenia do ich pensji całości lub części wartości świadczenia.. NSA twierdzi, że nawet sama możliwość skorzystania z pakietu jest już dla pracownika przychodem .W przypadku pełnego dofinansowania ze strony pracodawcy, kwota dofinansowania stanowi podstawę opodatkowania i naliczenia składek do ZUS..

Pakiety medyczne dla pracowników a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

które pracodawca jest zobowiązany ponieść na rzecz pracownika.. Firma ma prawo do preferencyjnego rozliczenia VAT.Jak obliczyć przychód z tytułu pakietów medycznych.. 1 pkt 18 ustawy o VAT) zwalnia się z opodatkowania podatkiem VAT usługi w .Pakiety medyczne nierzadko stosowane są jako jedna z pozapłacowych form wynagradzania, motywowania i wiązania pracowników z firmą.. W zależności od zajmowanego przez pracownika stanowiska pracy pracodawca albo finansuje mu w całości koszt takiego miesięcznego pakietu (100 zł), albo pokrywa 75% jego wartości, a pracownik z własnych .Chociaż powyższe oznaczałoby, że przekazanie pracownikom pakietów medycznych powinno teoretycznie podlegać opodatkowaniu VAT, to nie zapominaj jednak, iż od 1 kwietnia 2011 r. wprowadzono także ważne zwolnienie podatkowe, zgodnie z którym (art. 43 ust..

Sposób opodatkowania abonamentów zdrowotnych dla pracowników wciąż budzi wątpliwości interpretacyjne.

akt II FPS 7/10), zgodnie z którą: "Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust.. Uchwała ta w zasadzie obala wszelkie spekulacje w zakresie prób nieopodatkowywania tychże świadczeń.. Przypadek nr 1 spółka nie posiada regulaminu wynagrodzeń, z którego wynika, że część karty będzie finansował pracodawca.W związku z powyższym pracodawca może sfinansować pracownikom dodatkowe usługi medyczne jedynie ze środków własnych.. Natomiast w sytuacji, gdy pracodawca nabywa pakiety medyczne dla pracowników, a następnie odsprzedaje je pracownikom, naszym zdaniem, można przyjąć dwa rozwiązania: .Abonament medyczny dla pracownika - kiedy naliczyć PIT i składki ZUS Krzysztof Hałub Jeśli pracodawca pokrywa koszt abonamentu medycznego w części stanowiącej zapłatę za świadczenia z zakresu medycyny pracy i profilaktycznej opieki zdrowotnej, to u pracownika nie powstaje przychód do opodatkowania z tego tytułu.Wykupione przez pracodawców pakiety świadczeń medycznych powinny być opodatkowane, gdyż dla pracowników stanowią tzw. nieodpłatne świadczenie - wynika z uchwały podjętej w poniedziałek .Wykupione dla pracowników pakiety świadczeń medycznych, jako nieodpłatne świadczenie, stanowią dla nich przychód ze stosunku pracy.. Tutaj jednak zasada jest podobna - oskładkowana kwota nie obejmuje należności za usługi medycyny pracy.Coraz więcej pracodawców w celu poprawy warunków socjalnych pracy kupuje dla swoich pracowników pakiety medyczne.. - INFORFK.pl to platforma dla nowoczesnych księgowych i kadrowych.Pakiety medyczne dla pracowników, a podatek VAT.. Dodatkowo trzeba od nich także płacić składki ZUS.Spółka z o.o - zatrudnia 10 osób na umowę o pracę.. Sprawdź, jak rozliczać kosztowo takie wydatki.Pracodawca finansuje pracownikom oraz osobom współpracującym (działalność gospodarcza, umowa zlecenia), a także członkom ich rodzin prywatną opiekę medyczną.Faktura z centrum medycznego określa 3 rodzaje usług: opieka medyczna w ramach medycyny pracy (bez rozróżnienia na pracowników i os. współpracujące), udzielanie świadczeń zdrowotnych zgodnie z umową (bez .Kontrowersyjny wyrok NSA, w którym abonament medyczny został uznany za nieodpłatne świadczenie dla pracownika z tytułu przychodów ze stosunku pracy, każe taki przychód opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz odprowadzić od niego składki ZUS.. Pakiet medyczny z podatkiem i bez.. Pakiety medyczne a podstawa wymiaru .W zakładowym układzie zbiorowym pracy pracownicy mają zagwarantowane tzw. pakiety medyczne na usługi zdrowotne przekraczające podstawową profilaktyczną opiekę zdrowotną.. Po stronie firmy zakup takich pakietów to wciąż jedna z najpopularniejszych form motywowania pracownika..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt