Opisz wątpliwości i obawy kordiana wyrażone w dramacie przez alegorie strachu i imaginacji




Z jednej strony widzimy w Kordianie krytykę postawy tłumu, który niezdolny do zorganizowania się przygląda się bezczynnie temu jak jego ojczyzna jest rozdzierana przez zaborcę.Widać to doskonale w scenie I aktu III, kiedy to zgromadzeni na placu przed Zamkiem Królewskim rodacy ze zniecierpliwieniem oczekują na .Rozpoczyna działania spiskowe.. Przeżywa także nieszczęśliwą miłość do Laury, kobiety starszej od niego, która lekceważy jego uczucie.Postanawia zabić cara, jednak przeszkadzają mu w tym własne słabości.. W lochach warszawskiej katedry św. Jana Kordian współplanuje zabójstwo cara.. Uczucia dziewczyny można kupić: „Gorzkie pocałowania kobiety - kupiłem" - powie Kordian na szczycie Mont - Blanc.. Pojmowani byli jako symbole ludzkiego losu, ludzkiej kondycji, przede wszystkim jednak jako ludzie swego wieku - wzory przeżyć, zachowań .Cały dramat właśnie na tym polega.. Próbują one powstrzymać Kordiana przed zabójstwem tyrana, przywołując obrazy trumien .Dlatego w jego postawie łączyć się mogły cechy Prometeusza z mroczną pięknością upadłego anioła.. „Przygotowanie" odbywające się na przełomie XVIII i XIX wieku.. Na tej fantastycznej najważniejszymi bohaterami byli: Szatan, Strach i Imaginacja i Doktor (wcielenie Szatana w szpitalu dla obłąkanych).. W dalszej części autor przypomina, iż szatan był niegdyś tworem Boga i jego poddanym, lecz zbuntował się przeciwko władzy Boskiej i oddalił od Najwyższego.• Londyn - Kordian siedzi pod drzewem w James Parku (park wokół pałacu Św. Jakuba ) i rozmawia z Dozorcą, przekonuje się, że światem rządzą pieniądze..

Opisz wątpliwości i obawy Kordiana wyrażone w dramacie przez alegorie Strachu i Imaginacji.

Chciałby być spiskowcem, zamachowcem, fanatykiem.. Postawiony przed wyborem nie potrafił go dokonać.. Oddziaływanie literatury romantycznej na życie swej epoki przejawiało się przede wszystkim w bezprzykładnie wzorotwórczej sile stworzonych przez nią postaci ludzkich.Motyw tułacza, pielgrzyma w literaturze romantycznej wiąże się z postacią głównego bohatera dramatu „Kordian" Juliusza Słowackiego, dla którego wędrówka staje się momentem inicjacji w dorosłe życie, konfrontacją wyobrażeń o świecie z rzeczywistością.Osobliwością kultury literackiej romantyzmu był fakt, że bohaterowie poezji współczesnej odgrywali w niej taką rolę, jaką w kulturze klasycyzmu pełnił przez wieki heros antycznych mitów.. Grzegorz modli się za swego pana i obiecuje nazwać swojego wnuka jego imieniem.. Z kolei brak zrozumienia, z jakim spotyka się Kordian, zdaje się po części przybliżać sytuację ludzi, którzy .Akcja Kordiana toczy się niejako na tych dwóch płaszczyznach.. Jest postacią dynamiczną, przez cały czas zmienia się, zmaga się z samym sobą.Motyw wędrówki ukazany w „Kordianie" można połączyć także z postacią autora dramatu.. Król Lear, uświadamia sobie przepaść pomiędzy literaturą a rzeczywistością.W „Potopie" Henryk Sienkiewicz pokazał, że Polacy w sytuacjach krytycznych potrafią się zjednoczyć i walczyć w obronie ojczyzny..

Decydująca sceną w dramacie jest sławne wystąpienie Kordiana na górze Mont Blank.

Bohater dramatu- Kordian kierując się do sypialni cara toczy wewnętrzną walkę ze Strachem i Imaginacją.. Nie zabija jednak cara, ponieważ tuż przed jego sypialnią ogarniają go Imaginacja i Strach.. Cokolwiek Kordian wymusi na sobie, jego władze wewnętrzne protestują.. (Mam czas do dzisi… Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.Charakterystyka bohaterów.. nieskonkretyzowany czasowo „Prolog" i dramat głównego bohatera rozgrywający się w czasach jego młodości, a następnie w latach 1828 i 1829.W Przygotowaniu (w didaskaliach) czytamy: „Szatan zlatuje w postaci pięknego anioła" i „dziesięć tysięcy szatanów spada".. Akcję utworu umieszcza naKordian - bohater wykreowany przez J. Słowackiego w roku 1833 w Genewie - jest osobą słabą psychicznie, niezdolną do podejmowania decyzji.. Już na początku utworu poznajemy go jako apatycznego, znudzonego młodzieńca, niechętnego światu i życiu, nie potrafiącego obrać sobie .W Londynie, podczas rozmowy z Dozorcą w James Parku, dowiaduje się o dominacji pieniądza.. W drugiej połowie XVIII w. w naszej historii pojawiły się nowe wzorce osobowe ukształtowane przez obywatelską tradycję oświecenia.Kordian przekonany o swej sile rusza sam do walki z cesarzem, gdyż lud w momencie strachu pozostawił bohatera samego.. Chciałby być samym uczuciem, ale on także ma sprzeczne z naturą nazwisko..

Ale nie może.Zostaje zamknięty w domu wariatów, a następnie skazany na śmierć przez rozstrzelanie.

W Dover na kredowej skale młodzieniec kontempluje poezję .W „Kordianie" możemy także wyróżnić niezespolone ze sobą trzy części.. Rozmawia w celi z Księdzem i Grzegorzem.. Kordian (wyznaczony do nocnej warty) próbuje dojść do drzwi, aby dokonać zbrodni, ale Strach i Imaginacja (projekcja duszy bohatera, w której odbywa się walka między obowiązkiem moralnym, nałożonym przez sumienie, i instynktem samozachowawczym)) nie pozwalają mu.Kordian spotyka Szatana - Doktora także w III akcie.. Wiedząc, że ludzie będą pamiętać o nim po śmierci, Kordian uspokaja .Podobne tematy: • Kordian - streszczenie, plan wydarzeń • Monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc - interpretacja fragmentu • Kordian jako bohater romantyczny • „Kordian" jako dramat romantyczny • Romantyk i kobiety..

Kordian odkrywa świat swych uczuć- pojawiające się widma w scenie Imaginacja i Strach to jego sumienie i wewnętrzne obawy.

• Dover - siedzi nad morzem i czyta fragmenty tragedii Szekspira p.t.. W dramacie Słowackiego znajduje jednak odniesienie do krwi - krwi cierpiącego narodu, ale także krwi Chrystusa.Stosunek Słowackiego do narodu polskiego nie jest jednoznaczny.. Kordian trafia do domu wariatów.Kordian wtrącony do więzienia czeka na egzekucję.. Bohater ponosi klęskę, gdyż nie udaje się mu zrealizować zamiarów.W skrócie - dramat Słowackiego przedstawia historię młodego mężczyzny - Kordiana - egoistycznego młodego bogacza, który po nieudanej próbie samobójczej, dużo podróżuje, by odnaleźć siebie - i przechodzi odmianę oraz znajduje swój cel: wybawi Polskę niczym Wienkelried (postawa wienkielriedyzmu).Kordian widzi teraz, że najważniejsze na świecie są pieniądze i polityka - władza, a nie zwykły prosty człowiek, czy dobro ludzi.. Ksiądz zaś obiecuje zasadzić w swoim ogrodzie różę i też nazwać ją imieniem Kordiana.. Postawa Kordiana, który samotnie pragnie walczyć z zaborcą skazana jest na niepowodzenie.. Omów temat analizując fragmenty „Kordiana"Juliusza Słowackiego oraz odwołując.. • Spisek koronacyjny - interpretacja fragmentu „Kordiana"Kordian natomiast jest bojownikiem o wolność i buntuje się przeciwko braku zainteresowania sprawą polską.. W momencie gdy Kordian pada zemdlony pod drzwiami cara upada jednocześnie teoria Mickiewicza.POSTACI HISTORYCZNE W „KORDIANIE" JULIUSZA SŁOWACKIEGO Trzy lata po upadku powstania listopadowego, trzynaście lat po upadku Napoleona, cztery lata po koronacji cara Mikołaja I na króla Polski Juliusz Słowacki pisze dramat pt. „Kordian.. Wino - tajemnicza postać śpiewa pieśń o winie.. Dla Kordiana podróż oznacza wejście w czas dojrzewania duchowego, a spotkania z brutalną rzeczywistością sprawiają, że bohater traci złudzenia co do otaczającego go świata.. Ostatecznie, gdy wszyscy odmawiają mu pomocy - zostaje sam.. Tę regułę potwierdza jego wizyta u pięknej Włoszki Wioletty.. Ten .Scena V Sala koncertowa w Zamku Królewskim, w dali widać wejście do sypialni cara.. Motyw ten zazwyczaj kojarzony jest z ucztami i radością.. Kordian - w I akcie jest to młody 15-letni chłopiec, cierpiący na "chorobę wieku", która w dramacie nosi miano "jaskółczego niepokoju".Kordian odczuwa apatię, nudę, niechęć do życia które według niego jest bezsensowne i pozbawione celu.. Spisek koronacyjny".. Do najważniejszych postaci realistycznych, poza Kordianem, należą: Grzegorz - sługa Kordiana, opiekujący się nim na dworku.. Nie może pogodzić się z tym, że światem żądzą pieniądze i nie jest on tak idylliczny jak w literaturze..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt