Zasada powszechności opodatkowania w podatku od towarów i usług




: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) - dalej u.p.t.u., nie odwołuje się również do definicji zawartej w innych aktach normatywnych (jak ma to miejsce np. w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.. 1 ustawy o podatku od towarów i usług fundamentalne prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.a zatem, co do zasady, nakładany na konsumpcję wszelkiego rodzaju dóbr i usług (w odróżnieniu od podatku akcyzowego, który jest podatkiem konsumpcyjnym selektywnym, to znaczy obciążającym tylko konsumpcję wybranych towarów i usług).. Jest to najważniejszy w ogóle podatek, jaki pobiera się w Polsce.. Zgodnie z brzmieniem art. 93 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE), podatek VAT podlega .Zasada powszechności opodatkowania przejawia się tym, że generalnie cały obrót towarami i usługami jest objęty obowiązkiem podatkowym w podatku od towarów i usług.. Import i eksport usług: a) pojęcie importu i eksportu,Zamiana gruntów w podatku VAT jest traktowana jak ich sprzedaż.. Ustawa o podatku od towarów i usług - Wiążąca informacja stawkowa, zwana dalej „WIS", jest decyzją wydawaną na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów .4) dostawa towarów, o których mowa w art. 120 ust..

09.04 Podstawowe zasady podatku od towarów i usług.

Opodatkowaniu VAT podlegają m. in.. : Dz. U. z 2010 r.A zatem opodatkowaniu VAT zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy o VAT i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.zastąpiła uprzednio obowiązującą ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z 8.1.1993 r. (Dz.U.. Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, .Podatek od towarów i usług (PTU) (ang. value-added tax, VAT) - podatek od wartości dodanej, podatek pośredni, pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami (tak jak podatek obrotowy), którego konstrukcja zakłada brak kaskadowego nakładania się podatku poprzez zastosowanie mechanizmu odliczenia podatku pobranego w poprzednich etapach obrotu.Polskie regulacje podatku od towarów i usług (VAT) bazują na przepisach prawa unijnego.. Import towarów: a) podatnik w imporcie towarów, b) obowiązek podatkowy VAT, c) zasady ustalania podstawy opodatkowania na przykładach, d) procedura uproszczona rozliczenia importu towarów..

- Ustawa o podatku od towarów i usług - 1.

dostawy towarów oraz świadczenie usług, których miejsce świadczenia jest ustalone w Polsce.Poza przypadkami wskazanymi w art. 32 VATU, dotyczącymi transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, organy podatkowe na gruncie podatku od towarów i usług nie mają podstaw do podważenia rzeczywistej ceny transakcji uzgodnionej między stronami, gdyż podstawą opodatkowania VAT jest co do zasady kwota należna z tytułu sprzedaży, czyli .Podatek od towarów i usług (PTU / VAT).. Oznacza to, że zasady opodatkowania transakcji w Polsce są w wielu wypadkach zbieżne z regulacjami w innych państwach UE.. Nie ma przy tym znaczenia dla opodatkowania VAT, na czyją rzecz są darowane towary lub usługi, czy dla osoby fizycznej (np. kontrahenta), czy dla podmiotu gospodarczego (np. przedsiębiorstwa kontrahenta).W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia..

Bez tej zasady VAT miałby charakter podatku od obrotu brutto.

Negatywne ujęcie definicji świadczenia usług zapewnia realizację zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług każdej transakcji dokonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.w fazie poprzedniej („ podatek od wartości dodanej ").. 4 i .Definicja ta oparta jest na definicji zawartej w art. 24 ust.. Przy ustalaniu momentu powstania obowiązku podatkowego .Podatek od towarów i usług, będący podatkiem od wartości dodanej, jest podatkiem, którego zasadniczą cechą konstrukcyjną jest ustanowione w przepisie art. 86 ust.. Podatek od towarów i usług jest podatkiem pośrednim.Podstawowa zasada konstrukcyj na Podatnik podatku od towarów i usług ma prawo pomniejsz enia podatku należnego o podatek naliczony, jaki zapłacił wcześniej w cenie dóbr nabytych na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej!. Należy zatem stosować tutaj te same zasady opodatkowania.. Informacje wstępne.. 1, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust.. 2 Dyrektywy VAT 2006/112/WE, zgodnie, z którym zasada wspólnego systemu VAT polega na zastosowaniu do towarów i usług ogólnego podatku konsumpcyjnego dokładnie proporcjonalnego do ceny towarów i usług, niezależnie od liczby transakcji, które mają miejsce w procesie produkcji i dystrybucji poprzedzającym etap obciążenia tym podatkiem.Podatek od towarów i usług mgr Michał Stawiński Katedra Prawa Finansowego, WPAiE Uwr rok akademicki 2016/2017 Stan prawny: 12.12.2016 Podstawowe źródła • dyrektywa Rady z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (2006/112/WE) • ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj.Cechy podatku od towarów i usług - uregulowany ustawą z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - podatek konsumpcyjny - podatek pośredni, wielofazowy - zharmonizowany z prawem UE (dyrektywa 2006/112/WE) - oparty na zasadzie neutralności, jego ciężar ekonomiczny ponoszą konsumenci - po raz pierwszy pojawił się we Francji w 1954 r.Art..

Bez tej zasady VAT miałby charakter podatku od obrotu brut to.

Nr 11, poz. 50 ze zm.), która od momentu wejścia w życie, tj. 5.7.1993 r., była nowelizowana ponad 30 razy.. 1 Dyrektywy VAT Rady UE (2006/112/WE).. Za podstawę opodatkowania należy przyjąć wynagrodzenie rzeczywiście otrzymane z tytułu dostawy towaru, które stanowi wartość subiektywną stanowiącą odzwierciedlenie wartości, jaką dla odbiorcy ma towar będący wynagrodzeniem za dostawę towaru - uznał .. Opodatkowanie podatkiem VAT można podzielić na dwie płaszczyzny: opodatkowanie podmiotowe oraz opodatkowanie przedmiotowe.Podatek VAT jest podatkiem powszechnym, ponieważ ma zastosowanie do każdego rodzaju sprzedaży towarów i usług, a zwolnienie (podmiotowe lub przedmiotowe) z obowiązku opodatkowania transakcji ma zastosowanie wyłącznie w określonych sytuacjach stanowiących wyjątek od obowiązującej reguły.Zasady stosowania podatku VAT powodują bowiem, że wyłączenie niektórych transakcji z opodatkowania, względnie objęcie ich zwolnieniem od podatku, zakłóciłoby jego naliczanie w sposób uniemożliwiający osiągnięcie celu, jakim jest opodatkowanie wyłącznie ostatecznej konsumpcji towarów lub usług.Zasada powszechności podatku VAT wynika z zakresu przedmiotowego opodatkowania tym podatkiem, który obejmuje wszelkie dostawy towarów i świadczenia usług za wynagrodzeniem niezależnie od tego, na jakim etapie obrotu są realizowane (tzn. czy mają one charakter zaopatrzeniowy, inwestycyjny lub konsumpcyjny) oraz zakresu podmiotowego z .Zasada powszechności podatku VAT wynika z zakresu przedmiotowego opodatkowania tym podatkiem, który obejmuje wszelkie dostawy towarów i świadczenia usług za wynagrodzeniem niezależnie od tego, na jakim etapie obrotu są realizowane (tzn. czy mają one charakter zaopatrzeniowy, inwestycyjny lub konsumpcyjny) oraz zakresu podmiotowego z .Wprowadzenie podatku od towarów i usług do polskiego systemu podatkowego stanowiło istotny etap reformy podatków pośrednich.. Do dnia 05.07.1993 r. obowiązywały w Polsce dwa odrębne podatki obrotowe, które odzwierciedlały zasadę nierówności podatkowe w przekroju międzysektorowym.Takie rozwiązanie wynika z podstawowej zasady podatku od towarów i usług, tj. powszechności opodatkowania oraz jego neutralności.. Obecnie obowiązująca VATU doczekała się już wielu nowelizacji,Podstawowa zasada konstrukcyjna Podatnik podatku od towarów i usług ma prawo pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, jaki zapłacił wcześniej w cenie dóbr nabytych na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej!.



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt