Instrumenty płatnicze w prawie polskim




Użytkownik powinien dbać o należyte zabezpieczenie .Kryzys gospodarczy wywołany epidemią COVID-19 pokazał, jak ważne jest, by sprawnie funkcjonowały wszystkie elementy systemu płatniczego.. Transpozycja do prawa brytyjskiego 80 2.3.3.. Publikacja zawiera kompleksowe wskazanie źródeł prawa dotyczącego płatności elektronicznych, w tym zarówno prawa polskiego, jak też prawa Unii Europejskiej.. Wydział Prawa i Administracji.]1.. Transpozycja do prawa austriackiego 81 2.3.4.. Rola innych instytucji publicznych i prywatnych 22 Rozdział 2.. Autor przeprowadza szczegółową analizę prawną m.in. Prawnej odpowiedzialności wydawcy i posiadacza instrumentów płatniczych, w tym w przypadku .Rozdział 1.. Autor przeprowadza szczegółową analizę prawną m.in. Prawnej odpowiedzialności.. - ISBN: 978-83-7556-576-8Terminal płatniczy - oferta dla podmiotów, które nie akceptowały instrumentów płatniczych w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub które akceptowały instrumenty płatnicze w ramach Programu POS-GOV obsługiwanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową.. 0 zł za dzierżawę terminala przez 18 miesięcy, po upływie tego okresu opłata za dzierżawę terminala z łącznością bezprzewodową .ROR Karta płatnicza w świetle prawa.. [Michał Grabowski, (prawo).. ACI wybrał firmę partnerską z Polski; Historia kart płatniczych w Polsce; Posted by Payarto on 1 września 2014 in Aktualności..

Instrumenty płatnicze w prawie polskim.

Autor przeprowadza szczegółową analizę prawną m.in. Prawnej odpowiedzialności wydawcy i posiadacza instrumentów płatniczych, w tym w przypadku dokonania instrumentem płatniczym nieuprawnionych transakcji płatniczych.Instrumenty płatnicze Michał Grabowski 0 ocen Wydawnictwo: CeDeWu.. 2011 nr 199 poz. 1175 z późn.. Grabowski, Michał .. Autor kompleksowo opisuje prawne aspekty instrumentów płatniczych - pojęcia wprowadzonego do polskiego systemu prawa w uchwalonej dnia 19 sierpnia 2011 r. ustawie o usługach płatniczych.. płatnicze,Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych ,Dz.U.2020.0.794 t.j.Zakres usług płatniczych.. Pier­wsze w powszech­nym uży­ciu, bo od 1972 roku, były kar­ty z pask­iem mag­ne­ty­cznym.. Transpozycja do prawa niemieckiego 82 Podsumowanie 85 Rozdział 3 Prawna regulacja instrumentów płatniczych 89 3.1. data aktualizacji 14 czerwca 2020.. Kluczowym podmiotem w tym systemie jest Narodowy Bank Polski.Przy okazji - słusznie - dokonano systematyzacji i ujednolicenia materii usług płatniczych w polskim prawie - wraz z wejściem w życie przedmiotowej nowelizacji uchylono ustawę z 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych (swoją drogą stanowiącą cały czas świetny materiał komparatystyczny).Obowiązująca od niespełna roku ustawa o usługach płatniczych doczekała się pierwszej dużej nowelizacji..

Instrumenty płatnicze w prawie polskim 72 2.3.2.

płatność za towary i usługi w polskich złotych: a) w terminalach POS u akceptantów oznaczonych znakiem BLIK, .. użytkowania usługi BLIK w sposób niezgodny z prawem, 4) umyślnego doprowadzenia do nieautoryzowanych transakcji BLIK.. Analizie zostało poddane używanie pojęcia instrumentów płatniczych w naukach .Elektroniczne instrumenty płatnicze Zgodnie z art. 2 ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych, pod pojęciem elektronicznego instrumentu płatniczego rozumie się każdy instrument płatniczy, w tym z dostępem do środków pieniężnych na odległość, umożliwiający posiadaczowi dokonywanie operacji przy użyciu informatycznych nośników danych lub elektroniczną .Instrumenty płatnicze w prawie polskim Repozytorium Centrum Otwartej Nauki.. Podstawę regulacji europejskiego rynku usług płatniczych stanowi Dyrektywa 2007/64/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 listopada 2007 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego zmieniająca dyrektywy 97/7/WE, 2002/65/WE, 2005/60/WE i 2006/48/WE i uchylająca dyrektywę 97/5/WE (PSD).Polskie prawo rynku finansowego..

Pomoc | Zaloguj ...Instrumenty płatnicze w prawie polskim i wspólnotowym.

Podmioty uczestniczące w świadczeniu usług płatniczych 89 System płatniczy umożliwia przepływ środków finansowych w kraju.. Ustawa z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U.. Czy teraz w każdym urzędzie będzie można zapłacić zbliżeniowo, a w każdym warzywniaku i taksówce kartą .Instrumenty płatnicze - Publikacja zawiera kompleksowe wskazanie źródeł prawa dotyczącego płatności elektronicznych, w tym zarówno prawa polskiego, jak też prawa Unii Europejskiej.. zm.) oraz art. 2 ust.. Te instrumenty płatnicze w Polsce są stosunkowo nowym narzędziem, niemniej rynek kart płatniczych w naszych warunkach rozwija się bardzo szybko.Elektroniczne instrumenty płatnicze- definicja Każdy instrument płatniczy, w tym z dostępem do środków pieniężnych na odległość, umożliwiający posiadaczowi dokonywanie operacji przy użyciu elektronicznych nośników informacji lub elektroniczną identyfikację posiadacza niezbędną do dokonania operacji, w szczególności karta .Instrumenty płatnicze Publikacja zawiera kompleksowe wskazanie źródeł prawa dotyczącego płatności elektronicznych, w tym zarówno prawa polskiego, jak też prawa Unii Europejskiej.. Ustawa określa zasady wydawania i używania elektronicznych instrumentów płatniczych, w tym instrumentów pieniądza elektronicznego, oraz prawa i obowiązki stron umów o elektroniczny instrument płatniczy w zakresie nieuregulowanym w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. Nr 199, poz. 1175 i Nr 291, poz. 1707 oraz z 2012 r. poz. 1166).Instrumenty płatnicze..

Struktura instytucjonalna systemu płatniczego w Polsce 16 1.1.

Opis.. Rola Narodowego Banku Polskiego 17 1.3.. Pojęcie instrumentów finansowych w polskim prawie rynku finansowego jest odzwierciedleniem implementacji Dyrektywy MiFID i obejmuje: papiery wartościowe; niebędące papierami wartościowymi: tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania, instrumenty rynku pieniężnego,W rządzie trwają prace nad wprowadzeniem obowiązku przyjmowania płatności bezgotówkowych przez prawie każdego przedsiębiorcę oraz prawie każdy organ podatkowy, co oznacza wyposażenie się w obowiązkowe terminale płatnicze lub aplikacje przyjmujące takie płatności.. Instrumenty płatnicze w prawie polskim.. Dokument zakłada kontynuację Programu Polska Bezgotówkowa, którego celem jest rozwój sieci akceptacji płatności bezgotówkowych, m.in .- Prawo bankowe (Dz.U.. 2013 poz. 1036) wprowadza nowe regulacje dotyczące wydawania, wykupu oraz dystrybucji pieniądza elektronicznego, jak również zasad tworzenia i działalności instytucji .30 września minister finansów Tadeusz Kościński oraz przedstawiciele Związku Banków Polskich, organizacji płatniczych i Fundacji Polska Bezgotówkowa podpisali porozumienie w sprawie współpracy przy upowszechnianiu płatności bezgotówkowych.. Podmioty uczestniczące w systemie płatniczym lub mające wpływ na jego funkcjonowanie 16 1.2. ; Hanna Gronkiewicz-Waltz; Uniwersytet Warszawski.. Przypominamy, kto za co odpowiada w systemie płatniczym w Polsce.. Ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych w artykule 21 stanowi, iż odpowiedzialność za szkodę, która wynikła z użycia karty przez .Publikacja zawiera kompleksowe wskazanie źródeł prawa dotyczącego płatności elektronicznych, w tym zarówno prawa polskiego, jak też prawa Unii Europejskiej.. Analizie poddaje używanie pojęcia instrumentów płatniczych w naukach ekonomicznych oraz prawnych, jak .Ustawa o usługach płatniczych,usł.. pl | en.. 21a ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz.U.. 1997 nr 140 poz. 939 z późn.. Podstawy prawne funkcjonowania systemu płatniczego w Polsce 28 2.1.Na przykład z wyroku TSUE z dnia 9 kwietnia 2014 r. w sprawie T-Mobile Austria (C-616/11) wynika, że instrumentem płatniczym może być też procedura składania zlecenia płatniczego na formularzu papierowym czy procedura wykonywania przelewu w bankowości online.W książce „Instrumenty płatnicze" autor kompleksowo opisuje prawne aspekty instrumentów płatniczych - pojęcia wprowadzonego do polskiego systemu prawa w uchwalonej dnia 19 sierpnia 2011 r. ustawie o usługach płatniczych..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt