Dlaczego kordian nie zabił cara




Dylemat moralny polega jednak na tym, iż car jest jednocześnie królem Polski, a w polskiej tradycji i historii nie było dotąd przypadków królobójstwa.Kordian okazał się być również bardzo naiwny, zwłaszcza wtedy, gdy twierdził, że zabicie cara będzie równoznaczne z oswobodzeniem Polski.. Naturą Kordiana jest wrażliwość nie jest w stanie popełnić zbrodni.Spisek koronacyjny w Kordianie, Juliusz Słowacki - Kordian - streszczenie, opracowanie .. ponieważ w historii naszego narodu nigdy nie było królobójstwa.. Przeżywa głębokie załamanie.. Czarci tworzą „złych ludzi" - przywódców powstania listopadowego i wodzą człowieka na pokuszenie - Kordiana, który usiłuje zabić cara.Gdy ów bunt okazuje się nieskuteczny (bo samobójcza śmierć nie powiodła się), Kordian wybiera inną jego formę - ma zamiar walczyć w obronie wolności (plan zabicia cara).. Car nie jest prawowitym władcą Polski, więc Ci nie mają obowiązku być mu posłuszni.. Akt III - Scena V Monolog Kordiana akt 1.Mały jest Kordian jako wódz narodu Wielki jest tylko naprawdę wielki jako kreacja psychologiczna Juliusz Kleiner W pełni zgadzam się z opinią pana Juliusza.. Słowacki nie zdążył napisać swojej trylogii.. Rozmawia w celi z Księdzem i Grzegorzem.. Dziękujemy !😍 W jednej ze scen dramatu „Kordian" autorstwa Juliusza Słowackiego dowiadujemy się, ze tytułowy bohater przebywa w szpitalu dla wariatów..

Przyczyny klęski Kordiana, proszę o prawidłową odpowiedź.Dlaczego Kordian nie zabił cara?

Nie znamy dalszych losów bohatera.Pomóż nam się rozwijać.. Zamach na cara byłby również wyrazem pogwałcenia kodeksu rycerskiego i honoru żołnierskiego.. Polub nasz Fanpage.. DLACZEGO KORDIAN NIE ZABIŁ CARA?. Podchorąży porównuje cara do dżumy.. Tuż przed sypialnią cara pada zemdlony.. Określa brata cara przydomkiem - wściekły.. Trudno tutaj mówić, że dokonał wyboru - jego wrażliwa dusza zdecydowała za niego.. Słowacki uświadamia czytelnikom, że idea Kordiana nie miała by sensu, że jego poświęcenie dla narodu nie przyspieszyłoby wyzwolenia ojczyzny.Kliknij tutaj, 👆 aby dostać odpowiedź na pytanie ️ Dlaczego Kordian nie zabija cara?. Grzegorz modli się za swego pana i obiecuje nazwać swojego wnuka jego .Na grzbiecie chmury, z hasłem „Polska Winkelriedem narodów" na ustach Kordian przybywa do zniewolonej ojczyzny, aby wyswobodzić ją z rąk zaborcy.. Ten zamiar udaremnia jego własna słabość psychiczna (Strach i Imaginacja).. Mikołaj każe niedoszłego zamachowca aresztować i rozstrzelać.. Car mimo to rozkazuje żołnierzom rozstrzelać go.. Lektury .. Początkowo jawił się jako marzyciel, który bezowocnie poszukuje celu swych działań oraz sensu swojego życia.. Język polski.. Jednak spiskowcy sprawili, że dochodzą do niego wyrzuty sumienia.. Tym razem buntuje się jego sumienie, które nie jest w stanie zaakceptować łamania wewnętrznego kodeksu wartości.Te dwa poglądy głównego bohatera na jedną sprawę poeta rozdzielił na dwie osoby, żeby wyraźniej pokazać istotę problemu, z którym musiał sobie poradzić Kordian..

Kordian nie zabił cara, ponieważ w drodze do jego komnaty przeszkadzały mu różnego rodzaju widma, z diabłem na czele.

Według mnie dalsze losy Kordiana mogły przebiegać następująco: W dokonaniu egzekucji przeszkodził brat cara i wpłyną na decyzje o wyroku, który został zmieniony.. Kordian (wyznaczony do nocnej warty) próbuje dojść do drzwi, aby dokonać zbrodni, ale Strach i Imaginacja (projekcja duszy bohatera, w której odbywa się walka między obowiązkiem moralnym, nałożonym przez sumienie, i instynktem samozachowawczym)) nie pozwalają mu.Kordian przemienia się w spiskowca, pragnie on być przywódcą i podejmuje decyzję o zamordowaniu cara; tym samym składa ofiarę za ojczyznę, ale nie udaje mu się to; Kordian jest jeszcze nieprzygotowany do walki - nie potrafi uporać się nawet ze swoją wyobraźnią i jej tworami; nie potrafi zabić cara, bo tego zabrania tradycja .Argumenty za: - wyzwolenie Polski od przyszłego cara - poza tym, car nie był prawowitym władcą - nadzieja na uzyskanie niepodległości - car to dżuma - choroba, która niszczy naród polski Argumenty przeciw: - groźne konsekwencje dla Kordiana (i spiskowców) w przypadku, jeśli zamach nie doszedłby do skutku - prawdopodobne represje dla Polaków, za próbę (bądź nie tylko próbę .Car postanawia skazać Kordiana na karę śmierci ale ta kara zostaje zmieniona, bo Konstanty stawia się za Kordianem..

Okazało się, że Kordian nie jest zdolny do wielkich czynów, do poejmowania jakichkolwiek decyzji.Kordian nie zabił cara, gdyż opanował go lęk przed popełnieniem morderstwa, mimo to nie jest tchórzem.

Scena VIII Kordian wtrącony do więzienia czeka na egzekucję.. Dlatego wizje, które widzi są przerażające, straszne.. Jednak ostatecznie poetyckie wyobrażenie nie będzie miało potwierdzenia w postępowym działaniu.Nie wiemy, jakie są dalsze losy Kordiana.. Kordian trafia najpierw do szpitala wariatów, a potem do więzienia.. Uważa, że taki czyn może być hańbiący dla Polaka-rycerza wolności.. Okazuje się jednak, że sam pomysł spisku był wytworem romantycznej wyobraźni, a Kordian nie mógł znaleźć wystarczającej motywacji .Kordian uczestniczy więc w tajnym zgromadzeniu, sprzysiężeniu podchorążych, które ma zadecydować o tym, czy należy zabić cara.. I niczym ten szwajcarski bohater, już jako podchorąży obiecuje na tajnym zebraniu spiskowców zabić cara Mikołaja I, który właśnie koronował się na króla Polski.Tytułowy bohater zamierza zabić cara.. W scenie spiskowej osoba Kordiana przedstawia chęć zabicia cara Mikołaja, gdyż uważa go za winnego rozbiorów Polski, a także traktuje go jako uzurpatora.. Spisek działania skrytobójcze był uważany za moralne.W III akcie Kordian występuje w roli spiskowca, który podejmuje się zabić cara.. *Kordian jest bardzo wrażliwy, jest poetą i przeżywa go ohyda czynu.. Dziwić może fakt, że Kordiana nie postawiono przed sądem i natychmiast nie skazano na śmierć..

W scenie spiskowej osoba Kordiana przedstawia chęć zabicia cara Mikołaja, gdyż uważa go za winnego rozbiorów Polski, a także traktuje go jako uzurpatora.Dlaczego Kordian nie zabił cara... powiadamiaj mnie automatycznie o kazdej nowej wypowiedzi w tym pytaniuCharakterystyka bohaterów.

W końcu pragnie złożyć swe życie w ofierze ojczyźnie (zostaje na niego wydany wyrok śmierci).. Poza tym Prezes obawiał się, że zamach rozzłości inne państwa europejskie, które .Konstanty obiecuje Kordianowi, że jeśli mu się to uda, to daruje mu życie.. Przeżywa także nieszczęśliwą miłość do Laury, kobiety starszej od niego, która lekceważy jego uczucie.Obawia się tego, że zabicie Cara może jeszcze bardziej pogrążyć sytuacje Polski, może wzmóc represje ze strony aparatu carskiego, dlatego też jest przeciwnikiem zamachu.. Bohater dramatu Słowackiego nie posiadał określonego planu politycznego, nie wiedział co robić dalej, gdy zrealizuje swój plan.Nie znajdując zwolenników swojego pomysłu zabicia Cara, młodzieniec postanawia działać w pojedynkę.. Car niszczy naród jak śmiertelna choroba.Dlaczego Kordian poniósł klęskę.. Kordian rozumie, że musiałby popełnić czy niemoralny.. Próbuje wytłumaczyć sytuację w Polsce.. Podejrzewam, że Kordian przeżył ale Słowacki nie kontynuował jego losów.. Doświadczył on w życiu wiele przeżyć.. Kordian został wysłany na dwa lata przymusowych robót w kamieniołomach, gdzie .Ponadto to one, a nie tylko Bóg, biorą udział w kreowaniu rzeczywistości, zwłaszcza tej, która później objawi swoje krwawe oblicze.. Morderstwo cara nie było dobrym rozwiązaniem.Podchorąży (Kordian) - mówi o męczeństwie narodu.. Bohater po mimo wielkich chęci nie zdołał jednak tego dokonać.. Tuż przed komnatą poczuł jakby mu ktoś wbijał nóż w mózg i padł nieprzytomny.. Głowy państwa nie można atakować, zwłaszcza w taki podstępny sposób.Scena V Sala koncertowa w Zamku Królewskim, w dali widać wejście do sypialni cara.. Są one obecne w momencie gdy Kordian udaje się w kierunku sypialni cara : to widmo oraz imaginacja.. Pokonują go ograniczenia psychiczne i etyczno-moralne.. Udowodnił to skakając nad bagnetami oraz demaskując się na zebraniu spiskowców - ryzykowałby wtedy tylko swoim życiem, a morderstwem musiałby skrzywdzić inną osobę..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt