Hektor jako szlachetny wojownik
Jest odpowiedzialny.. (charakterystyka porównawcza) Czy bohaterowie eposu napisanego przed tysiącami lat mogą jeszcze budzić nasze żywe uczucia: sympatię, podziw, szacunek?Hektor jako wojownik (motyw rycerstwa) Jest wojownikiem antycznym, nie chrześcijańskim jak np. Roland.. Nie rozumiem, dlaczego Grecy od zawsze twierdzą, że najwspanialszym bohaterem, jaki kiedykolwiek się urodził, jest Achilles.Z tego, co ja wiem, są całe legiony herosów, których równie łatwo a może nawet i łatwiej można by nazwać w ten sposób.. Achilles- syn Tetydy, określanej jako bogini morza, oraz Peleusa, króla Ftyi.Pomimo twarzy, która określić by można jako piękną z jej subtelnymi i delikatnymi rysami, miał potężne, umięśnione ciało.Hektora poznajemy jako szlachetnego wojownika Troi.. Zwykłe pytania; Sondy&Ankiety; Quizy ; Kategorie .. Zabił Hektora, a potem pastwił się nad jego ciałem, łamiąc święte prawo nakazujące uroczyście pochować ciało, by dusza mogła stanąć przed tronem króla podziemi - Hadesa.. Zwyciężę ciebie lub zginę.Bardzo popularny pomysł to opisywanie Hektora, potem Achillesa.. Inni żołnierze ufają mu, polegają na jego doświadczeniu wojskowym.. Hektor zaś pochodził z Troi.. Szlachetny obrońca ojczyzny, przeciwieństwo Achillesa.. Hektor jest doświadczonym, mężnym wojownikiem, wzbudzającym zaufanie wśród swoich towarzyszy.Hektora poznajemy jako szlachetnego wojownika Troi..

Patriotyzm jest ważniejszy niż sprawy...Achilles - szlachetny wojownik czy bezwzględny morderca.

Hektor przedstawiany jest jako człowiek rozsądny, myślący, trzeźwo oceniający sytuację, dojrzały emocjonalnie.Hektor to syn króla Priama, władcy obleganej podczas wojny Troi.. Po jego stracie zachowywał się jak człowiek słaby, przypominający małe dziecko, lub .Hektor, bohater „Iliady", posiada cechy rycerza w starożytności, jednakże dobrowolnie poświecił się dla dobra kraju.. Zginął jako bohater, a jego śmierć opłakiwali wszyscy Trojanie.. Jest on całkowitym przeciwieństwem Achillesa , który .Teraz trzeba rozstrzygnąć, czy Achilles był rzeczywiście szlachetnym rycerzem czy też bezwzględnym mordercą?. Mimo to nie mogę oceniać Achillesa jako mordercę.Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycieNa pewno Hektora możemy podziwiać za jego mądrość, Achillesa zaś za odwagę.. odpowiedź 28 października 2012 przez użytkownika agness ( 28,700 )Analiza porównawcza Achillesa i Hektora podczas walki po…Czas i miejsce akcji..

Odszedł jako najdzielniejszy wojownik, człowiek honoru, patriota, który za ojczyznę nie wahał się oddać życia.

Istotne jest, aby przy porównywaniu bohaterów "Iliady" zwrócić uwagę na różny poziom rozwoju intelektualnego obu postaci.. Postacie te mają zarówno cechy wspólne jak i te, które je bardzo różnią.. Ma szacunek dla swojego wroga.. Achilles jest wyjątkowym herosem, gdy był mały jego matka Tetyda kąpała go w Styksie, by był odporny na rany, lecz podczas zanurzania małego Achillesa matka trzymała go za piętę i dlatego pięta jako jedyna część ciała młodego .Znasz odpowiedź na zadanie: Cechy Hektora jako wojownika?. Dla starożytnych Greków nie było bowiem większe hańby od zwłok pozostawionych po śmierci bez pochówku: „…Będę się bił walecznie - umrzesz lub ja zginę.Drugą postacią, wręcz przeciwieństwem Hektora jest Achilles - grecki wojownik, syn Peleusa i Tetydy.. Początkowo był przeciwnikiem wybuchu wojny o Helenę.W czasie wojny trojańskiej zabił Patroklosa (myślał, że to Achilles, którego .Achilles - szlachetny wojownik czy bezwzględny morderca.. Pytania .. Hektor zostaje wysłany do trojańskich kobiet, by prosić je o wznoszenie modłów do Ateny.. Poniósł go gniew, nie zapanował nad swoimi emocjami.Wygląd zewnętrzny: O wyglądzie zewnętrznym obu bohaterów, tzn. Achillesa i Hektora, mamy mniej informacji niż o ich charakterach..

Tacy bohaterowie jak Tezeusz, Perseusz, Herakles, Odyseusz to przecież nie byle kto.Hektora poznajemy jako szlachetnego wojownika Troi.

Co więcej, Hektor jako jeden z dwóch Epickich Bohaterów otrzymał .Hektor czy Achilles - który z dwóch helleńskich wojowników wzbudza Twój podziw, szacunek, sympatię?. Był bratem Parysa, Deifoba i Kasandry oraz mężem Andromachy.. Jego zachowanie to przede wszystkim dokonywanie świadomych wyborów .. Przestrzega jednak wielu zasad, które ustali dopiero średniowieczny kodeks rycerski.. Heros poślubił Demideę córkę Likomedesa i miał z nią syna Neptolemosa.Obaj szli wzajem ku sobie, a gdy spotkali się z bliska, Pierwszy rzekł Hektor potężny o hełmie wiejącym kitami: 250 "Synu Peleusa, już dłużej nie będę przed tobą uciekał, Chociaż obiegłem gród wielki boskiego Pryjama trzykrotnie, Nie odważając się walczyć.. Przed walką Hektor prosi Achillesa o przebaczenie oraz o godne potraktowanie jego ciała.. Postawy mitologiczne jako symbole wartości nieprzemi.. Hektor i Achilles - charakterystyka porównawcza post.Hektor jest szlachetnym i prawym wojownikiem.. Uchodził za syna Priama i Hekabe (Hekuba).. Kliknij i odpowiedz.. poleca 90 % .. Jego okrucienstwo, zarozumialosc i pycha najbardziej ujawnily sie podczas walki z Hektorem.. Ἕκτωρ Hektōr, łac. Hector) - w mitologii greckiej królewicz i najdzielniejszy bohater trojański; bohater Iliady Homera.. Hektor to prawy i szlachetny wojownik..

Achilles jest opisany jako wojownik o rozbudowanej sylwetce, lecz o niemal dziewczęcych, bardzo delikatnych rysach twarzy.Walka nie była długa.

Drukuj.Achilles i Hektor trzykrotnie okrążają Troję.Najodważniejszy trojański wojownik, zaangażowany i zdeterminowany.. Porównując tych dwóch mężczyzn należy zwrócić uwagę na to jacy byli .. Biznes i Finanse (34628) Biznes i Finanse (34628) Wszystkie (34628) Banki (7600) Bankowość Elektroniczna (50) E-biznes (3855) Ekonomia (1816) Fundusze UE .Hektor jawi się jako postać szlachetna, honorowa, gotowa do największych poświęceń.. Hektor i Achilles to dwóch herosów, którzy reprezentowali wzorzec idealnego rycerza.. Jednym z nich jest Hektor.. Ginie ugodzony strzałą Parysa w piętę.. Koił swój gniew mszcząc się na zwłokach Hektora, ale uległ łzom Priama błagającego o .Przypatrzmy się dokładnie walce z Hektorem, Achilles szydzi z niego, obraża patrząc spode łba: „Hektorze przeklęty", „głupcze" używa podstępów, choćby pomoc Ateny- wojownik z takimi możliwościami powinien walczyć czysto, bez pomocy, wreszcie chce pohańbić zwłoki Hektora, zemścić się za przyjaciela i zmusić do .Obaj szlachetnego pochodzenia, odebrali wychowanie godne wojowników: Achillesa wychowywał mądry centaur Chiron, a Hektor był wychowywany, jako pierworodny syn króla Troi.. Achilles pewnie zadawał ciosy, Hektor ich unikał, ale w końcu padł ugodzony włócznią.. Hektor to człowiek rozsądny , umiejący ocenić sytuację , dojrzały emocjonalnie .. Istotne jest, aby przy porównywaniu bohaterów "Iliady" zwrócić uwagę na różny poziom rozwoju intelektualnego obu postaci.. Na pierwszy rzut oka można dostrzec różnicę w wyglądzie obu mężczyzn.. Honor znaczy dla niego wiele (jeśli nie wszystko).Hektor natomiast-przedstawiony jest jako \\\"rycerz bez skazy\\\"-uczciwy, szlachetny,odważny.Był on najlepszym z trojańskich żołnierzy.Kierował się rozumem,rozsądek zawsze górował nad innymi jego cechami.W walce uznawał wyższość przeciwnika Achilla, na początku lękał się go i uciekał.Był pokorny wobec przeznaczenia .W scenie pożegnania czytelnik widzi Hektora jako nie tylko wspaniałego wojownika ale również, jako człowieka wrażliwego, świadomego swojego losu, kochającego żonę, mającego poczucie obowiązku wobec ojczyzny.. Jenak czasami miewał chwile słabości - rozpacz po smierci przyjaciela, Patroklosa.. Inni żołnierze ufają mu, polegają na jego doświadczeniu wojskowym.. O postaci tego herosa zwykliśmy mówić, oceniając jego zachowanie wobec Hektora, które zwłoki Achilles zbezcześcił, mimo bałagań Hektora, by tego nie robił.. Pierwszy był jedynakiem, a drugi miał młodsze rodzeństwo: siostrę Kasandrę i brata Parysa.. Hektor przedstawiany jest jako człowiek rozsądny, myślący, trzeźwo oceniający sytuację, dojrzały emocjonalnie.Heros dał się ponieść rozpaczy, gniewowi, żalowi, wściekłości.. Gdy zakończyła walka i gdy trup Hektora został zhańbiony, do Achillesa przybył ojciec Hektora, ..Komentarze

Brak komentarzy.