Czy umowa na okres próbny może być zawarta z tym samym pracownikiem




Istnieje kilka rodzajów umowy o pracę: umowa na czas określony, umowa o pracę na czas nieokreślony oraz umowa o pracę na okres próbny.Mimo, że umowa o pracę regulowana jest Kodeksem pracy, to nie brakuje pytań i niejasności związanych z tym rodzajem .Umowa na okres próbny Umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający 3 miesięcy.. Wiem, że może Ci się to wydawać dziwne, ale do tej pory też obowiązywało takie ograniczenie.. Tak samo jak inni pracownicy ma prawo do rozwoju, a więc udziału w szkoleniach pracowniczych, konferencjach czy wyjazdach integracyjnych.. Umowa o pracę na okres próbny nie pozbawia go także prawa do urlopu czy L4.- Zatrudnialiśmy pracownika w 2014 r. przez 3 miesiące na podstawie umowy na okres próbny i potem przez rok na czas określony (do końca sierpnia 2015 r.).Umowa o pracę i możliwość pracy na pełen etat to dla wielu pracowników najlepsza forma zatrudnienia, gwarantująca stabilność.. Umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać zawarcie każdej umowy o pracę innego rodzaju, nie jest jednak przyrzeczeniem nawiązania przez którąkolwiek ze .Przepisy k.p. dopuszczają możliwość ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem tylko w ściśle określonych sytuacjach.. Uwaga!. Istotą umowy na okres próbny jest to, że pracodawca przed zatrudnieniem pracownika na stałe może sprawdzić jego kompetencje i umiejętności niezbędne do wykonywania pracy na konkretnym stanowisku..

Co do zasady umowa na okres próbny zawierana jest z tym samym pracownikiem tylko raz.

Wyjątki od tej zasady wskazane są w art. 24 § 3 k.p. Jest to maksymalny okres zatrudnienia na podstawie umowy tego rodzaju, co oznacza, że jeśli pracodawca dojdzie do wniosku, że na sprawdzenie danego pracownika wystarczy mu 1 miesiąc, może zawrzeć umowę na taki właśnie czas (art. 25 § 2 k.p.).Umowa na okres próbny z jednym pracownikiem zawarta może być tylko raz.. Zobacz: Sprawdzić, ile zarabia szef.. Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe: 1) jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu .. W świetle nowych przepisów Kodeksu Pracy umowa o pracę na czas określony pomiędzy pracodawcą i pracownikiem może być zawarta maksymalnie na okres 33 miesięcy.Jeżeli z pracownikiem podpisano umowę na okres próbny 3 miesięcy, to ta umowa nie wlicza się do okresu 33 miesięcy.Co do zasady pracodawca z tym samym pracownikiem może zawrzeć tylko jedną umowę o pracę na okres próbny dotycząca określonego stanowiska pracy.Istnieje możliwość przedłużania umowy na okres próbny na mocy porozumienia stron, jeśli jej cel nie został osiągnięty, np. na skutek choroby pracownika, z tym jednak zastrzeżeniem, że czas, na jaki została ona zawarta, nie może .Umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy..

Kolejna umowa na okres próbny u tego samego pracodawcy.

O ile bowiem pracownik został sprawdzony na poprzednim stanowisku pracy, o tyle powierzenie mu innego rodzaju pracy nie oznacza, że pracodawca oceni jego przydatność na nowym stanowisku w .Umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem możesz zawrzeć tylko raz.. Jest to także dobra okazja dla przyszłego pracownika, który będzie miał szansę zapoznać się ze strukturą firmy oraz swoimi zadaniami i określić, czy dany zakres obowiązków i atmosfera w firmie będą mu odpowiadać.I.. Przed 2016 rokiem wielu pracodawców wykorzystywało brak regulacji dotyczących maksymalnego czasu, jaki obejmowała umowa o pracę na czas określony.Przez to pracownicy nie mieli realnej szansy na zawarcie umowy na czas nieokreślony, która w większym stopniu gwarantuje stabilność zatrudnienia.Zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem po raz kolejny jest możliwe przy zmianie stanowiska pracy na inne niż określone w pierwszej umowie na okres próbny..

Umów na okres próbny nie można też zawierać z pracownikami młodocianymi.

Kuszące…Według art. 25 par 2 każdy z typów umów o pracę (na czas określony, nieokreślony oraz na zastępstwo) może być poprzedzony umową na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy.. Następnie pracodawca powinien zdecydować, czy chce zatrudnić pracownika na stałe, czy nie.. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tym samym pracodawcą i tym samym pracownikiem, nie może przekraczać 33 miesięcy, a w sumie tych umów nie .Kilka lat temu wprowadzono limit czasowy oraz ilościowy do umów zawartych na czas określony.. Druga umowa o pracę na okres próbny pod rząd wchodzi w grę, ale tylko po 3 latach przerwy między zawarciem jednej, a drugiej.Umowa na czas określony - na jak długo można podpisać umowę.. Celem zawarcia tej umowy jest sprawdzenie kwalifi-kacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.. Na szczęście, w celu zrównoważenia interesów obu stron stosunku pracy, ustawodawca przewidział mechanizm przeciwdziałający nadmiernemu korzystaniu z umów terminowych przez pracodawców - znajduje się on w art. 251 Kodeksu pracy.Umowa na okres próbny nie może być zawierana przy takich formach zatrudnienia, jak spółdzielcza umowa o pracę, mianowanie, nabór czy powołanie..

Ponowne zawarcie umowy na okres próbny.

Pierwszy to zatrudnienie konkretnego pracownika na innym stanowisku, a drugi to upłynięcie co najmniej trzech lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy, jeżeli pracownik ma zostać zatrudniony w celu wykonywania .Co do zasady umowa na okres próbny z danym pracodawcą powinna zostać zawarta raz, jednakże istnieje wyjątek od tej reguły.. Czy pracownik może zostać zatrudniony na tym samym stanowisku na podstawie umowy na okres próbny (od 1 czerwca 2016 roku)?. Jednakże, jak się pewnie domyślasz, od tej zasady są wyjątki.. Warto wiedzieć, jak długo możemy „sprawdzać" pracownika.Ponowne zawarcie z tym samym pracownikiem zatrudnianym na innym stanowisku pracy umowy na okres próbny może być nawet w pewnych sytuacjach wskazane.. Czyli można w sposób ciągły zatrudniać pracownika, ale w ramach każdej takiej umowy powierzać pracownikowi inny rodzaj pracy.W takim wypadku umowa o pracę na okres próbny, zawarta z pierwszym pracownikiem jest uważana za umowę, zawartą na czas nieokreślony, gdyż dzień jej zakończenia wypada w okresie odbywania służby przygotowawczej, z kolei umowa na czas określony, zawarta z drugim pracownikiem, rozwiąże się z dniem, do jakiego została ona zawarta .Umowa na czas nieokreślony - nowy limit trzech umów na czas określony.. Celem umowy na okres próbny sprawdzenie kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania pracy określonego rodzaju.Pracownik znajdujący się na okresie próbnym nie może być z tego tytułu dyskryminowany.. Inny rodzaj, to .Umowa o pracę na okres próbny jest szczególnym rodzajem terminowej umowy o pracę, której popularność wzrasta w związku z ciągłym wzrostem wymagań dotyczących pracy zarówno po stronie pracodawców jak i pracowników.. Od tej zasady obowiązują jednak dwa wyjątki.. Pierwszy z nich to zawarcie umowy w celu wykonywania innego rodzaju pracy.. Zgodnie z art. 25 § 3 jest to możliwe wówczas, gdy:Zawarcie kolejnej umowy o pracę na okres próbny na tym samym stanowisku jest możliwe dopiero po upływie 3 lat od zawarcia pierwszej umowy na okres próbny.. Pracownik może dzięki niej zapoznać się z warunkami i organizacją pracy w danej firmie.Druga umowa na czas określony .. Zgodnie z tym przepisem ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe: jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy,Ile umów na okres próbny z tym samym pracownikiem..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt