Istota samorządu terytorialnego




Społeczeństwo to ma prawo wyboru własnych organów jak również prawo do stanowienia prawa lokalnego.Pojęcie i istota samorządu terytorialnego.. Wpływ na taki stan rzeczy miały z reguły konkretne warunki polityczne, w jakich tworzono poszczególne definicje.Istota jednostek samorządu terytorialnego 1.1.. Jak si ę jednak okazałoWedług J. Panejki, osobowość publicznoprawna nie ma żadnego istotnego znaczenia dla pojęcia samorządu terytorialnego, a co więcej - nie jest ona w ogóle możli-wa7.. Samodzielność a subsydiarność i decentralizacja .Ustrój Samorządu Terytorialnego W Polsce.. Pojęcie i istota samorządu terytorialnego.W konsekwencji o ile to możliwie to jednostki samorządu terytorialnego powinny wykonywać określone zadania o charakterze publicznym.. W praktyce mogą wystąpić jednak pewne trudności z postawieniem granicy między działaniami, które może, a których nie może wykonywać dana wspólnota terytorialna (K. Piotrowska-Marczak 1998, s. 37).Samodzielność jednostki samorządu terytorialnego jako przedmiot ochrony sądowej / 27 1.. Administracja samorządowa - ogólna charakterystyka prawa i obowiązki.. 8 Rozdział I. Sa-morząd terytorialny nie wyposaża sam siebie w osobowość .Samorząd terytorialny jest wynikiem decentralizacji finansów publicznych do szczebla lokalnego, w wyniku której następują zmiany jakościowe chronione najwyższym aktem prawnym - Konstytucją..

Pojecie i istota samorządu terytorialnego.

Istota i czynniki rozwoju lokalnego 269 ZN nr 106 Seria: Administracja i Zarządzanie ~ ï ï 5 .instytucji samorządu terytorialnego.. Mimo to nie jest nadal rozumiane jednolicie.. ramach Seminarium powstało kilkanaście W artykułów ujętych w niniejszej książce, poruszających m.in. kwestie dotyczące: - istoty samorządności, - samorządu terytorialnego jako podmiotu sprawującego władzę publiczną, - zadań samorządu terytorialnego,Pojęcie i istota samorządu terytorialnego.. Samorząd jest instytucją prawa pozytywnego, tzn. że wszystkie definicje samorządu biorą za punkt wyjścia obowiązujące regulacje prawne.. W 1990 roku w Polsce został przywrócony dualistyczny model administracji publicznej w terenie, który składa się z pionu: rządowego , który jest zbudowany na zasadzie centralizmu oraz z pionu samorządowego - ukształtowanego na zasadzie decentralizacji i pomocniczości..

Pojęcie samorządu terytorialnego / 28 1.2.

Samorząd a autonomia / 37 1.3.. Pozycja ustrojowa i specyfika samorządu terytorialnego Ustrój samorządu terytorialnego zależy od uwarunkowań społecznych i gospo-darczych w danym kraju.. Organy samorządu terytorialnego powinny być wybierane przez mieszkańców danego regionu w pięcioprzymiotnikowych wyborach, w Polsce wybory do rad gmin poniżej 200 00 mieszkańców oraz wybory wójtów i burmistrzów są 4 -przymiotnikowe, w gminach powyżej 200 00 mieszkańców obowiązuje .Istota samorządu terytorialnego i jego prawna regulacja Samorząd terytorialny, stanowiąc jedną z podstawowych in-stytucji ustrojowo-prawnych współczesnego państwa, normowa-ny jest w aktach prawnych najwyższego rzędu, łącznie z konstytu-cją.. Pojecie i istota samorządu terytorialnego.. 19 J. J. Parysek, Rola lokalnego samorządu terytorialnego w rozwoju społeczno-gospodarczym i prze-strzennym gmin, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny" 2015, Rok LXXVII, z. Parysek, Rola samorządu terytorialnego w rozwoju lokalnym, [w:] J.J.. Samorząd terytorialny jest ogniwem łączącym płaszczyznę działań społeczno-politycznych i ekonomicznych w procesie .Istota samorządu terytorialnego w aspekcie demokracji.. Wpływ na taki stan rzeczy miały z reguły konkretne warunki polityczne, w jakich tworzono poszczególne definicje..

Samodzielność jako istota samorządu terytorialnego / 27 1.1.

Uchwałą z 3 grudnia 2014 Senat RP zdecydował o ustanowieniu roku 2015 Rokiem Samorządu Terytorialnego.Istota samorządu terytorialnego Samorząd terytorialny jest podstawową formą organizacji lokalnego życia publicznego.. Pojęcie "samorządu", a w szczególności "samorządu terytorialnego" było już niejednokrotnie definiowane.. Mimo to nie jest nadal rozumiane jednolicie.. Samodzielność a subsydiarność i decentralizacja .Od 27 maja 1990 do 31 grudnia 1998 r. samorząd terytorialny istniał tylko na szczeblu gminy.Samorząd terytorialny istniał także w II RP i w okresie Polski Ludowej do 1950, kiedy to jego miejsce zajął system rad narodowych.. Rok 2015 rokiem samorządu terytorialnego.. Wraz z rozbudową funkcji ekonomicznych i socjalnych pań-stwa wzrastała rola samorządu terytorialnego w realizowaniu tych funkcji i .Academia.edu is a platform for academics to share research papers.Istotę samorządu można rozpatrywać wielopłaszczyznowo..

Pojęcie samodzielności samorządu terytorialnego / 40 1.4.

W ogólnym znaczeniu, istotą samorządu jest powierzenie zarządu sprawami publicznymi samym zainteresowanym - czyli, z mocy prawa, odpowiednio .Pojecie i istota samorządu terytorialnego.. Wprowadzenie Pojęcie samorząd, a w szczególności samorząd terytorialny było już niejednokrotnie definiowane.. Zakres regulacji konstytucyjnych jest różny w różnych pań-1 Rozdział pierwszy POJĘCIE I ISTOTA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO 1.. Aktualne przepisy prawne określające istotę ustrojową samorządu terytorialnego są zbliżone z podstawowymi zasadami ustawodawstwa państw zachodnich.na temat jednostek samorządu terytorialnego będą prowadzone nie tylko na gruncie interpretacji obowiązującego prawa i na podstawie dorobku doktryny prawniczej, ale również w określonym kontekście historycznym, z którego wy-nika hipoteza, bowiem istota samorządu terytorialnego zdeterminowana jestPozytywnej definicji samorządu terytorialnego nie zawiera też żadna polska ustawa.. Samorząd terytorialny jest wyodrębniony w strukturze państwa .Istotą samorządu terytorialnego jest wyodrębnienie z zakresu władzy państwa części zadań i przekazanie ich do samodzielnego rozwiązywania przez społeczeństwo, którego te zadania dotyczą.. Wyposażenie samorządu terytorialnego w osobowość praw-ną wyodrębnia go wyraźnie od innych podmiotów prawa, np. od państwa.. Istota samorządu terytorialnego polega na wykonywaniu władzy państwowej przy wykorzystaniu władztwa administracyjnego w zakresie kształtowania życia pu-blicznego w gminie, powiecie i województwie, w ramach obowiązującego porządku prawnego, przez odrębne od państwa podmioty o strukturze korporacyjnej regulowanej ustawami5 .Definicja samorządu terytorialnego znajduje swoje odniesienie również w innych przepisach tj. w tzw. ustawach samorządowych oraz Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego.. Jest podstawą formą organizacji władz lokalnych.. W literaturze powszechne jest szerokie, opisowe ujmowanie istoty samorządu.Istotą samorządu terytorialnego jest jego powołanie do wykonywania określonych zadań publicznych, a w tym zakresie niezależności wobec administracji rządowej, ograniczonej uprawnieniami kontrolnymi rządu.. W 1990 roku w Polsce został przywrócony dualistyczny model administracji publicznej w terenie, który składa się z pionu: rządowego , który jest zbudowany na zasadzie centralizmu oraz z pionu.Samorząd gminny, wprowadzony ustawą o samorządzie terytorialnym z 8 marca 1990 [4], do 1 stycznia 1999 był w Polsce jedyną formą samorządu terytorialnego.Ustawą z dnia 24 lipca 1998 [5] o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa, po długoletnich dyskusjach oraz sporach politycznych i naukowych, z dniem 1 stycznia 1999 wprowadzony został system .Istota, funkcje i zadania samorz .. Z przeszłości samorządu terytorialnego w Polsce Odzyskanie przez Polsk ę niepodległo ści w 1918 r. stanowiło istotny impuls do kształtowania si ę nowych struktur administracji publicznej, w tym samorz ądu terytorialnego..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt