Dlaczego mchy mogą gromadzić wodę

dlaczego mchy mogą gromadzić wodę.pdf

4 Zadanie.. Takie sprytne to mchy.. Dzięki tej szczególnej budowie liścia mają zdolność zatrzymywania wody.Warstwa mszysta chroni glebę przed .Poduchy z mchu porastają często murki, kamienie, skały lub pnie drzew.. Torfowiska woda = 1/3 rocznych opadów (Polska); torfowiska nasycają powietrze parą wodną, obdzielając wodą pobliskie pola i łąki.. Odpowiedź: mchy zawierają specjalne komórki pozwalające im na te czynność dlatego można jest spotkać na suchych środowiskach .Wyjaśnij dlaczego mchy mogą gromadzić wodę i jakie to ma znaczenie dla środowiska Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.Wyjaśnij dlaczego mchy mogą gromadzić wodę?. Problemem jest nie tylko nagminne dosalanie potraw na talerzu, ale również jedzenie wędlin, ryb wędzonych, kwaszonych i marynowanych warzyw, a także pieczywa, które zawierają dużo soli.torfowce mają zdolność zatrzymywania wody , gdyż mech torfowiec jest złożony z dwóch rodzajów komórek: martwych i żywych.. 3 Zadanie.. Zarodniki wysypujące się z zarodni na szczycie łodyżki sporofitu rozsiewane są przez wiatr lub wodę i, gdy trafią na właściwe podłoże, rozwijają się w zielone, nitkowate lub wstęgowate splątki.Żywe kom.. Ważną kwestią jest sam montaż.. 6.Za gromadzenie się nadmiaru wody w organizmie może odpowiadać nieprawidłowy styl życia.. pomocy za odpowiedzi dziękuje serdecznie PROSZĘ POMOCY Ostatnia data uzupełnienia pytania: 2010-01-23 13:35:481..

Wyjaśnij dlaczego Mchy mogą gromadzić wodę.

- wyjątkowo dobrze znoszą niekorzystne warunki, dlatego jako pierwsze pojawiają się w miejscach nazywanych nieużytkami.. Jedną z najczęstszych przyczyn zatrzymywania płynów w ciele jest nadmiar soli kuchennej w diecie.. 6 Zadanie.. Są odoprne na okresowe wysychanie.Zwarta grupa tych roślin potrafi gromadzić duże ilości wody w licznych wąskich przestrzeniach pomiędzy poszczególnymi osobnikami i częściami ich ciała.. Nie wykształcają one prawdziwych liści, łodyg czy korzeni, zamiast nich posiadają listki (), łodyżki oraz chwytniki, spełniające podobne funkcje, lecz mające odmienną budowę.czy umiesz wyjaśnić , dlaczego mech torfowiec gromadzi duże ilości wody.. Winowajcą bywa nieprawidłowa dieta - nadmiar soli (pierwiastka zatrzymującego wodę) obecnego m.in. w soli kuchennej, zbyt duża ilość produktów wysokoprzetworzonych w diecie, a także bierny tryb życia, brak aktywności fizycznej.Torfowce mają zdolnośc zatrzymywania wody,gdyż mech torfowiec jest złozony z dwóch rodzajów komórek: martwych i żywych..

Jego listki mogą gromadzić duże ilości wody.

Osiągają ograniczoną wielkość.- zmniejszają ryzyko powodzi, ponieważ potrafią magazynować bardzo duże ilości wody.. Dzięki temu mogą gromadzić wodę nie tylko pomiędzy listkami pojedynczej rośliny , lecz także pomiędzy …Wyjaśnij dlaczego mchy mogą gromadzić wodę daję naj, proszę 2 Zobacz odpowiedzi Odpowiedź .. GAMET.MSZAKI Mszaki - informacje ogólne: Pierwsze rośliny lądowe, które wykształciły prymitywne tkanki; nie są roślinami naczyniowymi, nie mają więc możliwości efektywnego przewodzenia wody i substancji pokarmowych wytworzonych w procesie fotosyntezy, mimo że pojawiają się prymitywne elementy tkanki przewodzącej.. Nawet zupełnie wysuszone i pozornie martwe mogą po ponownym nawilżeniu kontynuować procesy życiowe.Mchy (Bryophyta) - gromada roślin telomowych obejmująca małe, osiągające od 1 do 10 cm wysokości organizmy, przeważnie żyjące skupiskowo w ocienionych i wilgotnych miejscach.. 3.-Zarastają wilgotne łąki i pastwiska,a zatrzymując duże ilości wody,stają się często przyczyną ich .W jaki sposób las gromadzi wodę?. Przygotowując dół pod zbiornik, trzeba zostawić około 20-centymetrową przestrzeń na grys, gdyż zbiorniki nie lubią być bezpośrednio obłożone ziemią.Zbyt mało spożywanej wody doprowadza organizm do skrajnych zachowań..

Jeśli już to mszaki zbierają wodę ...Wyjaśnij, dlaczego mchy mogą gromadzić.

Poza tym chciałam sprostować, że w liściach mchy nie magazynują wody.. : (drobne, wydłużone, z chloroplastami, fotosyntezują, tworzą w liściu sieć (w oczkach k. martwe), dzięki otworom szybko gromadzą dużo wody (torfowiec nasiąka jak gąbka ciężar *20).. W gąbczastych, wilgotnych skupiskach mchu chętnie znajdują schronienie liczne owady i drobne zwierzęta.. Mchy, tworząc gęste kępy, potrafią magazynować duże ilości wody.. Jednocześnie możliwość gromadzenia wody przez mech spowalnia spływanie wody po powierzchni gleby i zapobiega jej erozji.. 2011-09-29 18:52:17Dlaczego mchy nie są roślinami naczyniowymi?. Chodzi nie tylko o mniejsze spożycie soli, ale także unikanie produktów, które zawierają jej nadmiar.. Mchy także dająWoda w organizmie a sól.. 2.+Są głównym składnikiem torfu,stosowanego m.in.jako surowiec energetyczny,materiał izolacyjny czy substancja lecznicza-borowina.. Ułatwia to pojawiania się bardziej wymagających gatunków roślin.. Jeśli podaż płynów będzie niewystarczająca, organizm będzie się bronił przed ich utratą - będzie je gromadzić w tkance podskórnej na zapas, aby .Mchy mają bardzo niskie wymagania, więc pojawiają się także w szczelinach skał czy między kamieniami, jeżeli tylko przez część roku dostanie się tam wystarczająca ilość wody.. Rozmnażają się płciowo oraz bezpłciowo przez zarodniki.Woda gromadzona przez mchy oraz ich rozkład przyczyniają się do powstawania gleb bogatych w próchnicę..

W trosce o nasze bezpieczeństwo i nawet życie, zaczyna on ją gromadzić.

Są to występujące w wilgotnych i bagnistych siedliskach mchy, które razem z innymi, występującymi tam roślinami tworzą zbiorowiska roślinne, określane jako torfowiska.. - w czasie suszy zgromadzona woda w mchach zapobiega wysychaniu gleby.. niedobór wody w organizmie - organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje codziennie otrzymać średnio 2-2,5 l płynów.. Zmień dietę.. Mchy przystosowane się do gromadzenia dużej ilości wody, chroniąc w ten sposób tereny przed powodziami.. Zamiast korzeni mają chwytniki.. Powoduje to odbijanie padających na torfowisko promieni słonecznych, a tym samym zabezpiecza je przed przegrzaniem, a wodę przed parowaniem.. Jedne z nich zawierają chloroplasty i przeprowadzają fotosyntezę.. Z odwodnieniem jednak bardzo prosto możemy zacząć walczyć.. 2 Zadanie.. Owszem pobierają ją do procesu fotosyntezy, ale nie mają one epidermy górnej, przez co łatwiej ta woda paruje (co nie znaczy, że też i nie ułatwia jej pobierania).. Dla osób aktywnych fizycznie ilość ta jest jeszcze większa.. 5 Zadanie.. Gdy wokół podłoże wysycha, mchy nadal dobrze funkcjonują.. W polskich lasach najpopularniejszym gatunkiem jest mech płonnik.. 1 Zobacz odpowiedź IMOpinion IMOpinion .. i też szybko wstawała (5.30-6.00).. Napisana przez: k23275.. Zdolność gromadzenia wody przydatna jest nie tylko podczas suszy.Mchy mogą również rozmnażać się wegetatywnie dzięki rozmnóżkom, z których wyrastają rośliny identyczne z rodzicielskimi.. A) przestawił się zegar biologiczny B) stres C) bezsenność że .Zatrzymanie wody w organizmie - przyczyny.. Żywe są odpowiedzialne za proces fotosyntezy ,natomiast martwe komórki mogą gromadzic wodę.. (Przybyła 1kg) Wybież A,B lub C ,i uzasadnij dlaczego akurat ta odpowiedź i co się stało że to akóratnie ta odpowiedź jakie to ma SKUTKI.. Wystarczy zacząć pić więcej wody, ok. 1,5-2l dziennie czystej wody źródlanej.. 1 Zadanie.. Z kolei drugie toOdpowiedź: Mchy zwykle rosną w dużych , gęstych kępach .. Nie posiadają wyspecjalizowanej tkanki, która przewodzi wodę i substancje odżywcze między częściami rośliny.. Znaczenie negatywne: - mogą powodować alergieJednak jeśli w ogrodzie panuja dogodne warunki mchy pojawiają się same, dzięki zarodnikom, większość mchów lubi cień, wilgoć, w miejscach ocienionych gromadzą wode z rosy, która wolno paruje, w miejscach slonecznych mozna je zraszać, ale krople skupiając promienie słoneczne mogą oparzyć listki, dlatego lepiej proszę posadzić .Te mogą łączyć się w baterie, tworząc podziemny układ zbiorników na wodę deszczową.. Mchy mogą gromadzić wodę dzięki specyficznej budowie listków, które są zbudowane z dwóch rodzajów komórek.. 2010-05-04 22:24:14 Z gleby roślina pobiera wodę i sole.. 2012-01-05 15:44:44 Dlaczego mech jest rośliną najbardziej gromadzącą wodę ?.Komentarze

Brak komentarzy.