Jacek soplica popełnił zbrodnię w afekcie współczujesz mu czy go potępiasz




O niepoczytalności świadczy także fakt, że po strzeleniu Jacek wcale nie miał zamiaru uciekać, stał tylko i patrzył, jakby zupełnie nie wiedział co się z nim .Jacek Soplica (Wojewoda, Wąsal, ksiądz Robak, Bernardyn) - fikcyjna postać epopei narodowej Adama Mickiewicza Pan Tadeusz.. Był to przełomowy moment jego życia, ponieważ zaczęto nazywać go zdrajcą narodowym.Młody Spolica cieszył się szacunkiem okolicznej szlachty.. Sam Jacek ma świadomość, że zabił w przypływie złości i rozpaczy, jednak przez okoliczną ludność zostaje uznany za zdrajcę, mordercę i sprzymierzeńca wroga.Jacek- przywódca szlachty zaściankowej często bywał na biesiadach u Stolnika Horeszki.. Niesłusznie wzięto go za stronnika Moskali.Głównym bohaterem utworu A. Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz" jest Jacek Soplica.. Ta nieplanowana zbrodnia miała fatalne skutki - młodego Soplicę uznano za zwolennika Moskali.. W rzeczywistości drwił z Jacka i lekceważył go.. Postać Soplicy wzbudza jednocześnie sentyment i odrazę.. Gdy Jacek uświadomił sobie haniebny czyn, zmienił się w innego człowieka - nie tylko pod względem .Zbrodniarzem staje się Jacek Soplica, który w afekcie zabija Stolnika Horeszkę.. Niesłusznie wzięto go za stronnika Moskali.Jacek będąc świadkiem ataku Moskali na Horeszkę mimowolnie wymierzył, a nieszczęśliwy strzał był celny..

Zbrodnia popełniona w afekcie była fatalnym zbiegiem okoliczności.

Soplica wywodził się ze średniozamożnej szlachty, cieszył się sympatią społeczeństwa i dużym poważaniem jako samozwańczy przywódca szlachty zaściankowej.. Kolejnym utworem gdzie odnajdziemy motyw zemsty jest mit o Syzyfie -Syzyf - przez większość swojego życia chełpił się znajomościami z bogami.. To wydarzenie spowodowało przełom w życiu bohatera.. Szlachcic litewski, głowa rodu Sopliców, zabójca Stolnika Horeszki, ojciec Tadeusza, kapłan z zakonu bernardynów.Umiera po swojej spowiedzi Gerwazemu przez gangrenę spowodowaną otworzeniem starych ran.. Życiorys.. Ta nieplanowana zbrodnia miała fatalne skutki - młodego Soplicę uznano za zwolennika Moskali.. By odkupić swą winę, Jacek przywdział habit i resztę swego życia spędził na działalności, mającej prowadzić do odzyskania przez kraj niepodległości.. Posiadał niewiele roli, a pomimo tego miał całą rodzinę w dowództwie i był poważany u szlachty.. Wyróżniała go jedynie niespotykana swoboda w obchodzeniu się z szablą.. Wkrótce potem wszyscy uważali go za zabójce i zdrajcę.. To wydarzenie spowodowało przełom w życiu bohatera.. Młody Jacek był przystojnym mężczyzną, skupiał uwagę kobiet, którym się podobał.Jacek Soplica jest nowym typem bohatera romantycznego.. To skłania go do ryzykowania swoim życiem dla innych.Jedyne, co może usprawiedliwiać popełnione przez niego morderstwo, to uczucie bycia oszukanym przez Stolnika Horeszkę, co doprowadziło do skrajnej nienawiści i zbrodni..

Zbrodnia popełnione w afekcie była fatalnym zbiegiem okoliczności.

Miał brata Sędziego i jedynego, ukochanego syna Tadeusza.W młodości Jacek byl urodziwy… Czytaj dalej →Należy także wziąć pod uwagę, iż oskarżony w chwili popełnienia zbrodni był niepoczytalny, nie wiedział, co się dzieje.. Myślę, że dzięki .Jacek będąc świadkiem ataku Moskali na Horeszkę mimowolnie wymierzył, a nieszczęśliwy strzał był celny.. By odkupić swoją zbrodnię opuszcza rodzinny kraj, przywdziewa zakonne szaty oraz przyjmuje niepozorny przydomek "Robak".. Jacek będąc świadkiem ataku Moskali na Horeszke mimowolnie wymierzył, a nieszczęśliwy strzał był celny.. Ta nieplanowana zbrodnia miała fatalne skutki - młodego Soplicę uznano za zwolennika Moskali.Z całą pewnością mogę stwierdzić, że Jacek Soplica nie jest winny śmierci Stolnika, ponieważ powyższe motywy ewidentnie wskazują, że dokonał tylu czynów godnych bohatera, odkupując swoje błędy, iż w żaden sposób nie można zaprzeczyć mojemu stwierdzeniu.Zabijając Stolnika popełnił zbrodnię w afekcie, niekontrolował tego co robił.. W przypływie nagłej wściekłości Jacek porwał karabin Moskala i strzelił do Stolnika.. Bogaty Horeszko publicznie ogłosił się przyjacielem Jacka.. Jako młody, urodziwy i przystojny mężczyzna budził zainteresowanie kobiet, które nawet na jego cześć śpiewały triumfalne pieśni..

Choć była to zbrodnia w afekcie, od Soplicy odwróciła się cała szlachta.

Po oddaniu strzału nie uciekał, lecz stał i patrzył na namierzającego go Gerwazego, jakby zupełnie nie był świadom sytuacji.W tym przypadku możemy mówić o zbrodni w afekcie, pod wpływem chwili (najazdu Moskali) i silnych emocji.. Jacek był obiektem westchnień wielu panien, a także autorytetem dla wielu szlachciców.. Niesłusznie wzięto go za stronnika Moskali.Zdawało mu się, że ten, wszedłszy na ganek , patrzy na niego i szyderczo się śmieje.. Niegdyś przywódca, stał się zdrajcą i pośmiewiskiem.. Jacek Soplica uciekł chcąc zapomnieć o miłości do Ewy.. Był to przełomowy moment jego życia, ponieważ zaczęto nazywać go zdrajcą narodowym.Gdy Jacek obserwował atak Moskali na Horeszkę, bezwiednie wymierzył w gospodarza i go zastrzelił.. Niesłusznie wzięto go za stronnika Moskali.Jacek Soplica otrzymał Krzyż Legii Honorowej, czy słusznie przyznano mu to oznaczenie?. Cechą charakterystyczną dodającą…Jacek Soplica jest głównym bohaterem epopei Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz".. Przechodzi przemianę od romantycznego kochanka do bojownika o sprawę narodową Jacek Soplica - ksiądz Robak jako bohater romantyczny, Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz - streszczenie, opracowanieNie odwzajemniał uczuć kochającej go żony, która wkrótce potem zmarła..

Można ją jednak traktować jako czyn popełniony w afekcie - wynik cierpienia i rozpaczy.

To wydarzenie spowodowało przełom w życiu bohatera.. Był bezsilny wobec własnego losu i nie radząc sobie z problemami, zaczął pić.. Przez swoją pychę stał się uosobieniem szlacheckiego pieniactwa i buty.. Słynął z awanturnictwa i zawadiactwa.Czyn ten był popełniony w afekcie, ponieważ emocje Soplicy wzięły nad nim górę.. Ożenił się z kobietą, której nie kochał, przez co ją.Jacek będąc świadkiem ataku Moskali na Horeszke mimowolnie wymierzył, a nieszczęśliwy strzał był celny.. Pragną doprowadzić Polskę do zwyciężtwa , chciał nieść .Soplicę cechowała duma, samowola, pewność siebie oraz wyniosłość.. Jacek Soplica jest zabójcą Stolnika Horeszki, przyznał się do tej zbrodni, ale nie zrobił tego w pełni świadomie.Jeden z bohaterów jego utworu - Jacek Soplica zabija w afekcie swego pana Stolnika.. Soplica pochodził ze szlachty średnio zamożnej.Słowo afekt tłumaczone jest jako silne wzburzenie umysłu, poruszenie, a także namiętność czy silne uczucie.. Jacek Soplica jest niewątpliwie najciekawszą postacią "Pana Tadeusza".. Rozpacz i .Jacek Soplica to główny bohater epopei „Pan Tadeusz".. Zabił go.. Był on przekonany, że stojący na ganku magnat drwi sobie z niego.. Uczynił to jednak dlatego, iż chodziło mu o jego poparcie w sejmie.. Lubił bawić się, spędzać czas na rozrywkach i dysputach, obca mu była służba ojczyźnie.Nic nie może usprawiedliwić zbrodni, jakiej dopuścił się Soplica.. Oczywiście był to postęp haniebny, lecz dawno wybaczony i odpokutowany.. Jacek to młody, urodziwy i przystojny mężczyzna, budzący zainteresowanie kobiet.. Zbrodnia, wynikająca z zemsty, staje się przyczyną wieloletniego konfliktu miedzy rodami.. Bohater to przedstawiciel średnio zamożnej, drobnej szlachty, ulubieniec okolicznego społeczeństwa i jednocześnie przywódca tzw. szlachty zaściankowej.. Soplica obdarzył gorącym uczuciem córkę Horeszki- Ewę.Jacek Soplica, późniejszy ksiądz Robak, był ubogim szlachcicem pochodzącym z zaścianka soplicowskiego.. Uważali go za zdrajcę, którym nie był.Sam akt zbrodni został moim zdaniem popełniony w afekcie, a więc w stanie niepoczytalności oskarżonego.. Jacek w głębi duszy był dobrym człowiekiem.. Zbrodnia popełnione w afekcie była fatalnym zbiegiem okoliczności.. Wydawało mu się, że Horeszko stojąc na ganku drwił z niego.. Zbrodnia popełniona w afekcie była fatalnym zbiegiem okoliczności.. Całe jego późniejsze życie koncentruje się na problemie odkupienia win.. Zabójstwo w afekcie polega na pozbawieniu życia innego człowieka będąc pod wpływem silnego wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami (art. 148 § 4 KK).Okazało się, że młodzieniec nie potrafił zapomnieć o swojej miłości i cierpieniu - jedynym lekarstwem mogła być krwawa zemsta.. W młodości był ulubieńcem okolicznej szlachty, typowym warchołem i zabijaką.. Poznajemy go jako typowego, zubożałego szlachcica, reprezentanta drobnej szlachty.. Aby zmyć pietno zdrajcy i mordercy Jacek Soplica powrócił jako ksiądz Robak..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt