Postanowienie o zarachowaniu wpłaty ordynacja podatkowa 2020




Nadpłata,Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ,Dz.U.2020.0.1325 t.j.Z uzasadnienia: Biorąc pod uwagę kontekst wynikający z treści art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej, kwotę główną zaległości oraz odsetki za zwłokę od tej zaległości należy rozpatrywać łącznie, jako odnoszące się do tego samego zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 62 § 1 O.p. Dyspozycja podatnika (art. 61 § 1 in fine O.p.) o zarachowaniu wpłaty na poczet .Zaskarżonemu postanowieniu pełnomocnik spółki zarzucił naruszenie art. 54 § 2 Ordynacji podatkowej poprzez uznanie, że opóźnienie w terminowym zakończeniu postępowania nastąpiło z winy skarżącej oraz z przyczyn niezależnych od organu, podczas gdy za okoliczności, o których mowa w art. 54 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie .Ordynacja podatkowa.. Jej przepisy stosuje się do: - podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego, do których ustalania lub określania uprawnione są organy podatkowe .Ordynacja podatkowa w treści art. 62 § 4a jako zasadę wskazuje, że w sprawie zaliczenia wpłaty na poczet zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę oraz kosztów upomnienia organ podatkowy z urzędu wydaje postanowienie, na które służy zażalenie.Zmiana od 2020 r. polega na doprecyzowaniu, że jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania podatkowe z różnych tytułów, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet podatku zgodnie ze wskazaniem podatnika, a w przypadku braku takiego wskazania - na poczet zobowiązania podatkowego o najwcześniejszym terminie płatności spośród wszystkich .Do wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku podatnik powinien dołączyć skorygowaną deklarację podatkową, jeżeli podatek wynika z deklaracji (art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej)..

wzór postanowienia o rozksięgowaniu wpłaty; 7.

Jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania podatkowe z różnych tytułów, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet podatku zgodnie ze wskazaniem podatnika, a w przypadku braku takiego wskazania .Postanowienia dotyczące sposobu zarachowania długu może w pierwszej kolejności zawierać umowa między wierzycielem a dłużnikiem - wierzyciel nie ma wówczas prawa do zarachowania długu według własnego uznania i powinien przestrzegać zasad ustalonych w umowie.. By wskazać zobowiązanie podatkowe, które podatnik chciałby uregulować wynikłą nadpłatą podatku, powinno się złożyć w urzędzie wniosek z prośbą o przeksięgowanie nadpłaty podatku na poczet innych zobowiązań podatkowych.. Zaliczenie, o którym mowa w art.Zgodnie z Ordynacją podatkową, organ podatkowy orzeka w sprawie w drodze decyzji, chyba że przepisy niniejszej ustawy stanowią inaczej.. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z 25 października 2010 r. w sprawie zasad rachunkowości i planu kont dla organów podatkowych .Ordynacja podatkowa,Ordynacja podatk.,Rozdział 9.. Nie przesądza ono o istnieniu zaległości podatkowej, lecz informuje o sposobie zaliczenia wpłaty stosownie do unormowania art. 62 § 1 i § 3 Ordynacji podatkowej (wyrok NSA z 5.4 .Postanowienie o zaliczeniu wpłaty wydawane jest niezwłocznie, .. We wniosku należy zaznaczyć w jakim podatku i w jakiej .Ordynacja podatkowa Zagadnienia ogólnego prawa podatkowego zostały unormowane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)..

62 Ordynacja podatkowa (Ord.

8 ust.. Organ podatkowy, rozpoznając wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku, może od razu zwrócić nadpłatę bez .Postanowieniem z dnia 11 lutego 2015 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z., na podstawie art. 165a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej powoływana jako "O.p.") odmówił Skarżącemu wszczęcia postępowania w sprawie zaliczenia zwrotu podatku od towarów i usług za listopad 2014 r.Postanowienie o wszczęciu (art. 165 § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa) nie tylko inicjuje postępowanie podatkowe ale przede wszystkim określa przedmiot i zakres tego postępowania.. Rozpoznanie wniosku o stwierdzenie nadpłaty.. Zaliczenie, o którym mowa w art. 76a § 2 pkt 1 o.p., następuje z dniem złożenia deklaracji wykazującej zwrot podatku.postanowienie w sprawie przywrócenia uchybionego terminu (art. 163 § 1 w związku z art. 163 § 3 ordynacji podatkowej), postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania (art. 165a o.p.), postanowienie w sprawie połączenia postępowań (art. 166 § 2 o.p.), postanowienie o pozostawieniu podania bez rozpatrzenia (art. 169 § 4 o.p.),ok, dziękuję za pomoc, a w postanowieniu powołać się na art. 62 par..

- Ordynacja podatkowa - § 1.

Pytanie: Spółka otrzymała wydane przez Burmistrza Miasta X postanowienie na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 165 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa o wszczęciu z urzędu postępowania podatkowego w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości.6.. Z jego treści strona winna czerpać pełną, wszechstronną, zgodnie z prawem umotywowaną informację o swojej sytuacji prawnej, w zakresie zarówno prawa .W takiej sytuacji bowiem, w ocenie Izby, znajdą zastosowanie odpowiednio przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, z uwagi na brak uregulowania tych kwestii w ustawie o finansach publicznych oraz w ustawie o drogach publicznych.. O tym czy dany dokument jest decyzją przesądza przy tym jego treść, a nie forma.. Zaliczenie jest jednym ze sposobów wygaśnięcia zobowiązania podatkowego.. 4, w trybie art. 216-219, art. 236 ustawy z 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j Dz. U. z 2015, poz. 613 ze zm.) oraz par.. Źródło: Wyjaśnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z dnia 5 października 2015 r., P.0542.50.HB.2015Postanowienie o zaliczeniu wpłaty na poczet zaległości podatkowych..

Postanowienie o zaliczeniu wpłaty na poczet zaległości podatkowej jest aktem formalnym.

Przepisy art. 76 zaliczenie nadpłat na poczet zaległości podatkowych, art. 76a postanowienie w sprawie zaliczenia nadpłaty, art. 77b formy zwrotu nadpłaty, art. 79 niedopuszczalność wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty i art. 80 termin wygaśnięcia prawa do zwrotu nadpłaty stosuje się odpowiednio do zwrotu podatku.. W przypadku jednak braku odmiennych ustaleń między stronami należy pamiętać, iż zastosowanie mają przepisy art. 451 .§ 1.. Stawka odsetek wynosi natomiast 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim (art. 56 Ordynacji podatkowej).. Jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania podatkowe z różnych tytułów, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet podatku zgodnie ze wskazaniem podatnika, a w przypadku braku takiego wskazania .Art.. Opinie klientów.. Oznacza to np., że zażalenie na postanowienie organu podatkowego należy wnieść za pośrednictwem organu, który wydał postanowienie (pisałem o tym wyżej).Należy je wpłacać bez wezwania organu podatkowego (art. 55 Ordynacji podatkowej).. W chwili obecnej wynoszą one 10,5% w skali roku.Jak zadać pytanie; Korzyści.. Najczęstsze problemy praktyczne w postepowaniach o udzielenie ulg podatkowych (mówiący o prawie zaliczenia wpłaty w pierwszej kolejności na zaległe świadczenia uboczne, np. odsetki) stosuje się również wtedy, gdy .Artykuł 178 § 1 ustawy ?z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.) wskazuje, że strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów.Z odesłania przewidzianego w art. 239 Ordynacji podatkowej wynika, że do zażaleń na postanowienia stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołań.. Jeśli takich zaległości nie ma, urząd zalicza nadpłatę na bieżące zobowiązania podatkowe, po uprzednim wydaniu w tej sprawie postanowienia , na które .Drugim, zaraz po decyzji, aktem wydawanym przez organ administracji jest postanowienie..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt